سازمان ملل: رکود جهانی در حال نزدیک شدن است

در کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد در روز دوشنبه، گفته شد که سیاست‌های پولی و مالی در اقتصادهای توسعه‌یافته، از جمله افزایش مداوم نرخ بهره، می‌تواند جهان را به سمت رکود سوق دهد.

این کنفرانس همچنین هشدار داد که رکود جهانی به طور بالقوه می تواند آسیب بیشتری نسبت به بحران مالی سال 2008 و شوک اقتصادی کووید-19 در سال 2020 ایجاد کند.

در این راستا، همه مناطق تحت تاثیر قرار خواهند گرفت، اما زنگ خطر در کشورهای در حال توسعه به صدا درآمده است که بسیاری از آنها به حالت پیش فرض نزدیکتر هستند.

در این کنفرانس همچنین گفته شد در صورت ادامه افزایش نرخ بهره بانک های مرکزی، اقتصاد آسیایی و جهانی وارد رکود می شوند.

رابمل کریتسپان، دبیرکل کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد در بیانیه ای گفت: امروز باید هشدار دهیم که ممکن است در آستانه یک رکود جهانی باشیم که ناشی از سیاست است.

وی افزود: ما هنوز زمان داریم تا خود را از مرز رکود خارج کنیم. هیچ چیز اجتناب ناپذیر نیست. باید مسیر را عوض کنیم.

در ادامه این گزارش آمده است: افزایش نرخ بهره در آمریکا در سال جاری باعث کاهش 360 میلیارد دلاری درآمد کشورهای در حال توسعه بدون احتساب چین می شود و این در حالی است که جریان خالص سرمایه به کشورهای در حال توسعه منفی شده است. .

در همین حال، افزایش نرخ بهره توسط اقتصادهای پیشرفته بیشترین آسیب را به بخش های ضعیف تر وارد می کند. حدود 90 کشور در حال توسعه شاهد کاهش ارزش پول خود در برابر دلار در سال جاری بوده اند.

انتظار می‌رود آسیای شرقی و جنوب شرقی پنج سال قبل از شیوع کرونا نرخ رشد کمتری را نشان دهند.

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد پیش‌بینی می‌کند که آسیای شرقی امسال 3.3 درصد رشد کند که این رقم در سال گذشته 6.5 درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، واردات گران و کاهش تقاضای جهانی برای صادرات، علاوه بر کاهش رشد چین، فشار بر این بخش از منطقه را دوچندان می کند.

مشکلات بدهی در جنوب و غرب آسیا در حال افزایش است. سریلانکا در حال نکول است، افغانستان هنوز بدهکار است و ترکیه و پاکستان با افزایش بازده اوراق قرضه دست و پنجه نرم می کنند.

پاکستان اخیراً سیل را تجربه کرده است و همچنین از بدهی های فزاینده و کاهش ذخایر ارزی آسیب دیده است.

در کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد، پیشنهاد شد که کشورها افزایش دستمزدهای معوق را در نظر بگیرند و به ایجاد شغل ادامه دهند.

همچنین باید سرمایه گذاری عمومی بیشتری در زیرساخت های اقتصادی و اجتماعی برای افزایش اشتغال، افزایش بهره وری، بهبود بهره وری انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای انجام شود.

در پایان این گزارش آمده است که دولت ها اصلاحات مالیاتی از جمله مالیات بیشتر بر ثروت و درآمدهای بادآورده را مدنظر قرار دهند و به کاهش مالیات های قهقرایی و از بین بردن پناهگاه های مالیاتی از طریق مشاغل و افراد ثروتمند توجه کنند.

بیشتر بخوانید:

220 46