برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی زنجان / سفر میراث فرهنگی به زنجان

به گزارش خبرنگار فارس از زنجان، سیدسعید صفوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان امشب در نشست خبری جشنواره آش گفت: دو سال است که تعطیل شده و شانزدهمین جشنواره در سال 1390 برگزار می شود. زنجان و 31 استان با فرهنگ ها، گویش ها و قومیت های مختلف برای شرکت در این جشنواره گرد هم می آیند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اشاره به اینکه نمایشگاه صنایع دستی همزمان با جشنواره آش برگزار می شود، گفت: نمایشگاه صنایع دستی با حضور هنرمندان 31 استان در 120 غرفه و با حضور 153 هنرمند

وی با یادآوری اینکه زنجان ظرفیت تبدیل شدن به شهر جشنواره ها را دارد، افزود: این جشنواره در 30 غرفه و 13 استان برگزار می شود.

صفوی با اشاره به برپایی سیاه چادر و همچنین برنامه های متنوع فرهنگی در حاشیه جشنواره آش ادامه داد: غرفه های سوغات استان های شرکت کننده در این جشنواره در معرض دید عموم قرار می گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اشاره به اینکه آش ترش و … کبد با دقت در فهرست میراث ناملموس استان زنجان قرار گرفته است، وی افزود: برگزاری جشنواره ملی آش ایرانی فرصتی برای پاسداشت این میراث است.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات ما این است که حتی برخی از متولیان مستقیم از زنجان اطلاعی ندارند و یکی از اهداف برگزاری همزمان جشنواره این است که علاوه بر میراث فرهنگی غیرمنقول، میراث معنوی و منقول است. .
وی با اشاره به اینکه استان زنجان در زمینه فروش صنایع فلزی رتبه اول را دارد، گفت: زنجان شهر ملیله کاری جهان است و منشی آن شهردار زنجان است.

صفوی با اشاره به اینکه 106 دارنده نشان ملی در حوزه صنایع دستی در زنجان وجود دارد، افزود: 10 نفر نیز دارای نشان بین المللی در حوزه صنایع دستی هستند.

وی به حضور احتمالی وزیر میراث فرهنگی در نمایشگاه ملی صنایع دستی اشاره کرد و گفت: امیدواریم با برپایی این جشنواره ها زنجان به شهر جشنواره ها تبدیل شود.

پایان پیام/73005
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید