تلاش فرانسه برای نفس بخشیدن به شورش های ایران با تحریم

به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، دولت فرانسه با کمک اعضای اتحادیه اروپا و در حمایت از اغتشاشگران تلاش می کند ایران را تحریم کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه در حمایت از آشوبگران گفت که اتحادیه اروپا به دنبال مسدود کردن دارایی ها و ممنوعیت سفر برخی مقامات ایرانی است.

«کاترین کولونا» وزیر امور خارجه فرانسه به قانونگذاران فرانسوی در پارلمان این کشور گفت که این اقدام فرانسه در اتحادیه اروپا با هدف هدف قرار دادن افرادی است که به اعتقاد او با مردم درگیر شده اند (اغتشاشگران).

دیپلمات ها گفتند که انتظار می رود این اقدامات در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در 17 اکتبر (دوشنبه 25 اکتبر) به تصویب برسد.

وزیر امور خارجه کانادا روز دوشنبه از تحریم ایران به دلیل حمایت از اغتشاشگران و سوء استفاده از مرگ مهسا امینی خبر داد. «ملانی جولی» وزیر امور خارجه کانادا با سوء استفاده از درگذشت مهسا امینی اعلام کرد که تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد کرد.

جولی در توئیتی در همین زمینه نوشت که ۹ نهاد و ۲۵ فرد از جمله مقامات ارشد ایرانی و اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هدف تحریم‌های کانادا قرار گرفته‌اند.

منابع خبری پیش از این گزارش داده بودند که دولت کانادا قصد دارد ده ها فرد و موسسه ایرانی از جمله پلیس ایمنی اخلاقی را در فهرست تحریم ها قرار دهد. «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا در بیانیه ای مداخله جویانه گفت: به زنان ایرانی معترض و کسانی که از شما حمایت می کنند، می گویم با شما هستیم.

پیش از این وزارت خزانه داری آمریکا پلیس امنیت اخلاقی ایران را به «خشونت علیه زنان» متهم کرده و آن را در فهرست تحریم ها قرار داده بود. در این بیانیه آمریکا پلیس امنیت اخلاقی را مسئول مرگ «مهسا امینی» بدون استناد به هیچ سندی دانست.

علاوه بر این، وزارت خزانه‌داری آمریکا 7 مقام ارشد سازمان‌های امنیتی ایران از جمله پلیس امنیت اخلاقی، وزارت اطلاعات و امنیت، نیروی زمینی ارتش، نیروی مقاومت بسیج و پلیس ایران را در لیست سیاه قرار داده است. قرار دادن

تحلیلگران بر این باورند که حداقل بخشی از انگیزه های آمریکا به مذاکرات وین مرتبط است. بر اساس این تحلیل، واشنگتن در شرایطی که در مقابل برتری ایران در مذاکرات لغو تحریم ها در وین چاره ای ندارد، قصد دارد با تحریک افکار عمومی و دعوت به هرج و مرج در ایران، اهرم فشار ایجاد کند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید