عدم تمدید آتش بس در یمن ناامیدکننده – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیه الیوم، سازمان ملل متحد با ابراز ناامیدی از عدم تمدید آتش بس در یمن تاکید کرد که طرفین همچنان می توانند اقدامات مناسب را انجام دهند و زمان تمدید آتش بس فرا رسیده است.

در نتیجه، استفان دوجاریک، سخنگوی رسمی سازمان ملل متحد، در یک کنفرانس مطبوعاتی در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: «مشکل ناامیدکننده این است که طرفین در مورد پیشنهادات جدید هانس گراندبرگ برای تمدید و گسترش آتش بس به توافق نرسیده اند. اما مذاکرات همچنان ادامه دارد و تلاش ها برای دستیابی به گزینه های مورد قبول طرفین ادامه خواهد داشت.

دوجاریک از طرف های یمنی خواست آرامش خود را حفظ کنند و از اقدامات تحریک آمیز که منجر به تشدید خشونت ها می شود خودداری کنند و گفت: شهروندان یمنی مستقیماً از آتش بس منتفع شده اند و در جریان آتش بس، فعالیت های نظامی متعدد از جمله حملات هوایی متوقف شد.

در همین حال محمد عبدالسلام، رئیس کمیته مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن در گفتگو با هماهنگ کننده سیاسی اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه ائتلاف متجاوزان مسئول شکست مذاکرات آتش بس و بدتر شدن آن هستند، گفت: وضعیت انسانی در یمن

لازم به ذکر است که آتش بس در یمن با نظارت سازمان ملل متحد از دوم آوریل به مدت ۲ ماه برقرار شد، سپس دو بار تمدید شد و یکشنبه گذشته (دوم مهرماه) پایان یافت. چهارشنبه گذشته «هانس گروندبرگ» نماینده سازمان ملل در امور یمن در سفر خود به صنعا با مقامات انصارالله دیدار کرد. این سفر بدون اعلام نتایج مشخص به پایان رسید.

پیشتر مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن در دیدار با هانس گروندبرگ نماینده سازمان ملل در امور یمن و هیئت همراه با اشاره به اینکه پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت یک مطالبه اساسی است و اگر این اتفاق نیفتد، تمدید می کنیم. ما با آتش بس موافقت نمی کنیم و موافقت ما با آتش بس بدون بهبود شرایط به معنای پذیرش ادامه محاصره و جنگ علیه ملت عزیز یمن است. محاصره مردم یمن در مقایسه با مطالبات صرف انسانی بسیار بزرگ است.