نشست شورای امنیت برای بررسی وضعیت عراق برگزار شد – اخبار غرب آسیا – بین الملل تسنیم

به گزارش خبرگزاری بین المللی تسنیم، رسانه های عراقی گزارش دادند که جنین پلاسخارت، نماینده سازمان ملل در عراق، احزاب سیاسی عراق را به اشتباهات فاحش متهم کرد.

به گفته رئیس نمایندگی سازمان ملل متحد در حمایت از عراق (یونامی)، احزاب و جریان‌های سیاسی فعال در صحنه عراق مرتکب اشتباهات جدی شده‌اند و اختلافات سیاسی در عراق مستقیماً بر جمعیت این کشور تأثیر گذاشته است. نمی توان نیت آنها را پیش بینی کرد.

این مقام سازمان ملل که گزارش خود را در نشست شورای امنیت ارائه می کرد، افزود: درخواست هایی از رهبران عراق برای غلبه بر این اختلافات دریافت کرده ایم.

به گفته وی: سازمان ملل از طرح گفتگوی ملی در عراق حمایت می کند که الکاظمی رهبری آن را بر عهده دارد و به دنبال مشارکت فراگیر است.

این مقام سازمان ملل تاکید کرد که هیچ چیز نمی تواند موج خشونت در عراق را توجیه کند و همه احزاب سیاسی در عراق باید راهبرد خود را برای گفت و گو قرار دهند.
وی ضمن تمجید از عملکرد نیروهای امنیتی عراق، خاطرنشان کرد که نیروهای امنیتی عراق کارآمدی و توانایی خود را برای خویشتن داری در برابر موج اخیر اعتراضات به اثبات رسانده اند.

وی تاکید کرد: اما برای دستیابی به راه حل باید اراده ای برای حل اختلافات در عراق وجود داشته باشد، عدم اعتماد یافتن راه حل را دشوار می کند.

به گفته این مقام بین المللی، عدم اعتماد متقابل به طبقه سیاسی مسائل را پیچیده کرده است، در حالی که در صورت عدم تصویب بودجه تا پایان سال جاری، هزینه های دولت و بخش عمومی به طور کامل متوقف می شود.

وی خاطرنشان کرد: عراق کشور فقیری نیست، اما منافع طرفین باعث می شود که منابع مالی از این کشور خارج شود.

بلاساخارت در خصوص برگزاری انتخابات زودهنگام نیز گفت: برگزاری انتخابات جدید در عراق نیازمند ضمانت حمایت جامعه جهانی است، راه حل هایی برای عراق وجود دارد به شرطی که منافع کشور در اولویت قرار گیرد.

انتهای پیام/*