کره شمالی باید برنامه هسته ای و موشکی خود را کنار بگذارد! – خبرگزاری مهر امور روز ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی روز سه شنبه بدون اشاره به اقدامات خصمانه آمریکا در شبه جزیره کره اعلام کرد: من اقدام کره شمالی را محکوم می کنم. آزمایش های موشکی بی ثبات کننده؛ آزمایش هایی که قطعنامه های شورای امنیت را نقض می کند.

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی تاکید کرد: کره شمالی باید برنامه هسته ای و موشکی بالستیک خود را کنار بگذارد!

اوایل صبح سه شنبه، گارد ساحلی ژاپن گزارش داد که یک موشک بالستیک کره شمالی که به اقیانوس آرام بر فراز ژاپن شلیک شده بود، در اقیانوس آرام خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن سقوط کرد.

مکان دقیق این موشک‌ها اعلام نشده است، اما گارد ساحلی ژاپن از کشتی‌های حاضر در منطقه خواسته است که به بقایای موشک‌های کره شمالی نزدیک نشوند و در صورت کشف چنین زباله‌هایی فوراً با مقامات تماس بگیرند.

گفته می شود شورای امنیت ملی ژاپن جلسه ای در خصوص این حادثه برگزار کرده است و توکیو اعتراض شدید خود را به پیونگ یانگ اعلام کرده است.

هیروکازو ماتسونو، دبیر ارشد کابینه ژاپن از اعتراض شدید ژاپن به کره شمالی خبر داد و گفت: «این گونه پرتاب‌ها ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است و امنیت کشور و منطقه ما را تهدید می‌کند.

ساعاتی پیش، یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی در واکنش به آزمایش موشکی جدید کره شمالی هشدار داد که سئول به اقدام پیونگ یانگ پاسخ «قاطعی» خواهد داد.