بلاتکلیفی 240 معدن در مازندران/ایجاد کارخانه های تبدیل معدن

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، سیدمحمود حسینی پور استاندار مازندران امروز در حاشیه بازدید از معدن نمار شهرستان آمل با بیان اینکه در یکی از معادن مهم استان هستیم که پیش از انقلاب اسلامی مجوز آن صادر شده است، گفت: ، و در آن زمان کارشناسان خارجی برای بررسی اوضاع آمدند. مال من به ایران رفت و بعد از مدتی گزارش خود را از مسائل معدنی اعلام کردند.

وی افزود: چون صاحب پروانه معدن فوت کرده بود و پس از آن وضعیت معدن بلاتکلیف بود تا اینکه در سال های اخیر دوباره فعال شد و تا امروز بحث اکتشاف در این معدن ادامه دارد.

استاندار مازندران گفت: در جلسه کارگروه معادن استان مواردی مطرح شد که من قانع نشدم از جمله مسائل اجتماعی و زیست محیطی قابل بررسی است.

حسینی پور با بیان اینکه این معدن یکی از معادن مهم استان است، تصریح کرد: سیاست ما برای فعال سازی و ارتقای رشد اقتصادی استان، فعال سازی تمام پایه های اقتصادی مازندران است و معادن سهم بسزایی در این زمینه دارند. .

وی با بیان اینکه باید از ظرفیت خدادادی معادن استان استفاده کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 240 معدن در استان داریم که از این تعداد 107 معدن به دلیل پایان مراحل اول برداشت بلاتکلیف هستند. البته ما به دنبال احیای این معادن هستیم.

استاندار مازندران با تاکید بر اینکه دلبستگی اجتماعی معاونت رئیس جمهور برای ما مهم است، خاطرنشان کرد: به این معنا که هر جا معادن ما فعال است، آن منطقه نیاز به توسعه دارد، ما نمی پذیریم که معادن فعال باشد اما این منطقه محروم است. .

حسینی پور ادامه داد: وی افزود: در این زمینه بحث زیرساخت های راه، بهداشت و درمان و تمامی امکانات لازم در مناطق محروم این مناطق معدنی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. با این سیاست امیدواریم با فعال سازی این منابع وضعیت رشد اقتصادی را بهبود بخشیم.

وی یادآور شد: عقلای استان نیز می دانند که در جاهایی که مسائل کلان بر رشد اقتصادی کل استان تأثیر می گذارد، همه مردم همکاری می کنند تا استان بتواند از ظرفیت های بی شمار این استان استفاده کند.

استاندار مازندران با تاکید بر اینکه مسیر بعدی کار ما ایجاد کارخانه های تبدیلی است که ذخایر خام معدنی را خام فروشی نمی کنند، گفت: این مهم را در صنایع تبدیلی استان داریم که مقرر شد کارگروهی تشکیل شود. وارد استان می شود تا برای همیشه گره های کور معضلات زیست محیطی استان را حل کند و تصمیمات خوبی در سند استان گرفته شود که هم به نفع مردم و هم جامعه باشد.حفظ محیط زیست.

* تایید استاندار مازندران از گزارش وضعیت معدن نمار

استاندار مازندران امروز برای بررسی گزارش های دستگاه های اجرایی ذیربط در خصوص وضعیت معدن نامربه در نامارستان آمل رفت تا این گزارش ها را از نزدیک بررسی و تصمیم نهایی را اتخاذ کند.

معدن نمار در روستای نامارستان واقع در بخش لاریجان از توابع شهرستان آمل واقع شده است. این معدن سرب در سال 1330 پروانه بهره برداری را دریافت کرد اما تاکنون فعالیتی صورت نگرفته است تا زمانی که بهره بردار تصمیم به استخراج داشته باشد. در حال حاضر این معدن رگه هایی از سرب، مس و … را مطالعه، شناسایی و کشف می کند و هیچ بهره برداری صورت نگرفته است.

اهالی دو روستای نمار و دیوران مخالف فعالیت این معدن هستند و می گویند فعالیت این معدن و فرآوری در این منطقه باعث آلودگی کل منطقه می شود. فعالیت معدنی بارها در جلسات مختلف شورای عالی معادن استان مطرح شد و بهره برداری از این معدن منوط به نظر محیط زیست بود.

هفته گذشته در جلسه شورای عالی معادن استان، تصاحب این معدن مطرح شد و نظریات کارشناسان مبنی بر رعایت تمام جوانب زیست محیطی این معدن مطرح شد. اما استاندار مازندران با وجود گزارش های مثبت از سوی تمامی دستگاه های اجرایی، راه اندازی معدن نمار را منوط به بازدید میدانی از این منطقه کرد.

با توجه به اهمیت این پرونده، استاندار مازندران صبح امروز از این منطقه بازدید کرد تا علاوه بر بازدید میدانی، تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ کند.

انتهای پست/86034/ج




این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید