شاید موسسه اوقاف جایگاه بهتری در نظام اسلامی ما داشته باشد – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم با تاکید بر اهمیت و جایگاه وقف افزود: وقف یکی از نهادهای تاریخی و ریشه دار است. . که هم در اسلام و هم در سایر ادیان الهی وجود دارد. او همیشه برکات زیادی برای مردم داشت.

وی گفت: در وقف هم قرب الهی است و هم موضوع گره گشایی از مردم که بسیار مهم است و نشان از جایگاه رفیع و ممتاز وقف دارد.

امام جمعه قم در ادامه سخنان خود آسیب ها و آسیب هایی را که بحث وقف در طول تاریخ به خود دیده است را برجسته کرد و گفت: نهاد وقف در طول تاریخ آسیب ها و آسیب های زیادی را متحمل شده است و اگر این جراحات نبود. برکات بیشتری نصیب مردم این مؤسسه مبارک می شد. .

اعرافی خاطرنشان کرد: متأسفانه در طول تاریخ به مسائل ستادی کم توجهی شده است ممکن است و حتی پس از انقلاب اسلامی نیز توجه جدی به وقف نشد و امروز نیز ممکن است نهاد وقف در نظام اسلامی ما جایگاه بهتری داشته باشد.

وی با بیان اینکه در فرهنگ عمومی جامعه به دلایل مختلف وقف از جایگاه مناسبی برخوردار نیست، گفت: توجه بیشتر جامعه اسلامی و مردم به وقف ضروری است و اقناع و اعتمادسازی خوب باید صورت گیرد. توسط اداره کل اوقاف انجام می شود تا مردم از برکات و مزایای بیشتری برخوردار شوند. موقوفات باید شناخته شود و موقوفات جدید برای رفع مشکلات مردم و ساماندهی آنها ایجاد شود.

امام جمعه قم تاکید کرد: نیاز به بازنگری همه جانبه در مسائل چند سطحی ستادی و رسیدگی به چالش ها و مسائل موجود بر سر راه این نهاد مبارک است.

وی با اشاره به تعامل خوب و لازم حوزه با موسسه اوقاف، تصریح کرد: موضوع فقه وقف که طبیعتاً مربوط به حوزه است، باید با جدیت از سوی مراجع اداره اوقاف پیگیری شود و زمینه آماده پرداختن به مسائل مربوط به کارکنان در بحث حقوق قضایی معاصر. باید به طور جدی به آن پرداخت، زیرا در حقوق قضایی معاصر به موضوع استخدام نیروی انسانی پرداخته نشده است.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین عباس اسکندری مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم گزارشی از فعالیت های انجام شده در این اداره کل ارائه کرد.