تلاش عراق برای بازگرداندن پناهجویان از اردوگاه الحول سوریه – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری العربی الجدید، یک منبع دولتی در عراق اعلام کرد که کمیته امنیتی برای بازگرداندن آوارگان اردوگاه الهول به سوریه تشکیل شده است.

به گفته منبع امنیتی مذکور، کمیته امنیتی متشکل از اعضای سازمان اطلاعات، امنیت ملی، مشاور امنیت ملی و فرماندهی عملیات مشترک چند روزی است که در اردوگاه الهول سوریه حضور دارند.

این منبع تاکید کرد: هدف از حضور این کمیته در اردوگاه که هیچ خانواده ای ندارند، و این نیاز به بررسی های امنیتی قبل از انتقال آنها به عراق دارد.

بر این اساس «کریم النوری» معاون وزارت مهاجرت عراق گفت که بغداد به خوبی خطرات اردوگاه الهول را بر امنیت و ثبات ملی این کشور درک می کند و برای پایان دادن به آن تلاش می کند. در مرحله بعدی مهم است. زیرا می ترسیم که این اردوگاه به محل تولید نسل جدیدی از تروریست ها تبدیل شود.

وی گفت: کمیته عراقی قرارگاه الحول با دقت به بررسی هویت خانواده ها می پردازد تا از انتقال تروریست ها یا افرادی که در عملیات تروریستی شرکت داشتند به اردوگاه الجدعا جلوگیری کنند.

النوری ادامه داد: پایان دادن به پرونده «کمپ الجده» نیز نیازمند همکاری گسترده بین المللی با عراق است، هرچند برخی کشورها همکاری خود را با عراق برای بستن پرونده این اردوگاه آغاز کرده اند.