مارک زاکربرگ چگونه نیمی از ثروت خود را از دست داد؟

با افزایش هزینه ها، رکود اقتصادی و عدم اطمینان جامعه جهانی از وضعیت آینده، هرگونه ابراز امیدواری برای بهبود وضعیت به تعویق افتاده و مردم در حال حاضر شرایط سخت مالی را تجربه می کنند. در دنیای نخبگان مالی که روزانه میلیاردها دلار ایجاد می شود یا از بین می رود، برخی افراد نیز همین احساس را دارند. مارک زاکربرگ، یکی از شناخته شده ترین و ثابت ترین میلیاردرهای فهرست 10 ثروتمند جهان، از اول ژانویه نیمی از دارایی خالص خود را از دست داده است.

در حالی که بعید است زاکربرگ وام مسکن خود را نکول کند یا در صف خرید مواد غذایی باشد، دارایی خالص او از دسامبر 2021 70 میلیارد دلار کاهش یافته است.

مارک زاکربرگ یکی از شناخته‌شده‌ترین نام‌های فناوری است. در سال های اخیر، بنیانگذار فیس بوک سوژه مستندها و فیلم های هالیوود و همچنین چهره جلسه استماع سنای آمریکا شده است. او همچنین نقش فعالی در شرکت‌هایی دارد که مالک آن است و تأثیر عمده‌ای بر سیاست‌ها و جهت‌گیری شرکت دارد. زاکربرگ همچنین شخصاً مسئول میزبانی کنفرانس سالانه متا است که تجارت اصلی او محسوب می شود. تأثیر او در جهت گیری شرکت هایش احتمالاً یکی از عوامل بحران فعلی است.

فیس بوک سال شکل گیری داشت

بیشتر دارایی خالص مارک زاکربرگ در سهام است. علاوه بر این، دارایی اصلی آن از متا است که مالک فعلی فیس بوک، اکولوس و سایر شرکت های فناوری است. قیمت سهام متا پس از رسیدن به بالاترین حد خود در اواخر سال گذشته ضربه خورد و سقوط آن مستقیماً بر تراز مالی مالک آن تأثیر گذاشت. البته این فراز و نشیب ها فقط مربوط به متا و زاکربرگ نیست. برای مثال، ثروت ایلان ماسک مستقیماً با عملکرد تسلا مرتبط است و افزایش سهام این شرکت، ماسک را به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل کرده است.

شرکت مادر فیس بوک پس از کنفرانس سالانه خود در سال گذشته نام خود را به Meta تغییر داد و بازخوردهای متفاوت در مورد محتوای کنفرانس و همچنین عملکرد ضعیف عمومی در بازار فناوری، قیمت سهام این شرکت را ارسال کرد. طبق گزارش CNBC، این شرکت 60 درصد از ارزش خود را نسبت به بالاترین رکورد خود از دست داده است و در هفته گذشته 14 درصد کاهش یافته است. این افت شدید قیمت باعث شد سهام این شرکت به محدوده نزدیک به افت شدید قیمت ناشی از همه گیری کرونا در سال 2020 برسد. این افت ممکن است ناشی از عوامل متعددی از جمله فناوری حباب ارزش بازار و اصلاح آن باشد. با این حال، شیب نزولی بلافاصله پس از کنفرانس Meta 2020 آغاز شد و به طور پیوسته ادامه یافت، که نشان می دهد سهامداران از جهت گیری شرکت ناراضی هستند.

پشتیبانی کامل از متاورس، یکی از عوامل افول ثروت مارک زاکربرگ

در ماه فوریه، متا اعتراف کرد که بیش از 10 میلیارد دلار در پروژه VR خود ضرر کرده است و سه ماهه آخر سال 2021 بدترین دوره مالی شرکت بوده است. با این حال، بخش های دیگر کسب و کار، مانند خدمات تبلیغاتی فیس بوک، به طور باورنکردنی سودآور هستند. پولی که به این ترتیب به دست می آید فقط برای ساخت هدست و بازی خرج نمی شود. در واقع، همه اینها بخشی از تلاش مارک زاکربرگ برای پایه گذاری متاورس است که او آن را نسل بعدی اینترنت می نامد. به زبان ساده، زاکربرگ Metaverse را به عنوان اینترنت می بیند که در آن می توانید راه بروید، بنشینید، کار کنید و در رویدادهای مجازی شرکت کنید. در واقع حضور شما در دنیای مجازی مذکور بر اساس استفاده از هدست واقعیت مجازی خواهد بود.

با این حال، همه به اندازه بنیانگذار فیس بوک از این ایده استقبال نکرده اند. افشای گزارش مالی اخیر این شرکت واکنش های شدیدی را در پی داشت که هیئت مدیره این شرکت همچنان با آن دست و پنجه نرم می کند. در ماه ژوئن، هدست پرچمدار متا که مدل پایه آن کمتر از 300 دلار قیمت داشت، به 400 دلار کاهش یافت. برای مدت طولانی، گمانه زنی هایی وجود داشت مبنی بر اینکه متا سخت افزار خود را با ضرر و شکست مالی، صرفاً در تلاش برای تسلط بر بازار فروخته است. مشکلات این شرکت تنها به بخش سخت افزار محدود نمی شود. طی چند ماه گذشته، متا از پلتفرم اجتماعی واقعیت مجازی HorizonWorlds رونمایی کرد و به دلیل عملکرد خود مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

همه شواهد نشان می دهد که بازی واقعیت مجازی زاکربرگ، که بخش عمده ای از پروژه Meta Connect 2021 است و احتمالاً در رویداد سال 2022 این شرکت حضور فعال خواهد داشت، به منبع اصلی ناامیدی برای سهامداران تبدیل شده است. اما در حالی که اوضاع در کوتاه مدت تیره و تار به نظر می رسد، حمایت زاکربرگ از متاورس ممکن است سرانجام در آینده نتیجه دهد.

پروژه Metaverse می تواند در دراز مدت موفق باشد

علیرغم عدم قطعیت مالی و ثروت در حال سقوط مارک زاکربرگ، این میلیاردر سرشناس بالاخره توانست ثابت کند که حمایت از متاورس ایده خوبی بوده است. اگر حق با او باشد، نتایج بسیار متفاوت خواهد بود. اگرچه این مفهوم بارها به عنوان متن باز معرفی شده است و متا از همان ابتدا سعی کرده است که سایر شرکت های بزرگ را در پروژه مشارکت دهد، اما همچنان نقش اصلی را ایفا خواهد کرد و در صورت راه اندازی رسمی Metaverse، این شرکت می تواند مزایای بالقوه باورنکردنی داشته باشد. برای متا

از جنبه مادی، به نظر می رسد متا علیرغم باخت روی کاغذ، بتواند به آنچه قبلاً در نظر داشت دست یابد. Quest 2 محبوب ترین هدست واقعیت مجازی در جهان است و طیف گسترده ای از مردم را با پدیده ای آشنا کرده است که زمانی فقط یک چیز تخیلی بود.

دیدگاه مارک زاکربرگ این است که مردم برای کار، بازی و معاشرت وارد دنیای متاورز می شوند. این فناوری همچنین شامل افرادی می‌شود که برای نسخه‌های دیجیتالی اقلام روزمره مانند صندلی و تلویزیون پول پرداخت می‌کنند. اگر Metaverse به آنچه زاکربرگ در نظر داشت نزدیک شود و شرکت بتواند حتی کسری از پولی را که در آنجا خرج کرده به دست آورد، قمار سرمایه گذاری متا نتیجه خواهد داد. در حال حاضر، در کوتاه‌مدت، چشم‌ها به کنفرانس آتی Meta Connect 2022 خواهد بود، جایی که آخرین هدست‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی به نمایش گذاشته می‌شوند.

227227