رئیسی: سازمان ملل باید سازمان ملل باشد نه سازمان قدرت ها

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان در ادامه برنامه ریزی های انجام شده برای چهارمین روز از سفر خود به نیویورک، عصر امروز پنجشنبه به وقت محلی با دبیرکل سازمان ملل دیدار و گفتگو کرد. آنتونیو گوترش با تاکید بر اهمیت جایگاه این سازمان در نقش آفرینی ملت ها در حل مشکلات خود و جلوگیری از دخالت بیگانگان در امور داخلی آنها، گفت: سازمان ملل متحد باید معنای واقعی این سازمان باشد. ملت ها، نه سازمان قدرت ها.

رئیسی جمهوری اسلامی ایران را دوستی در روزهای سخت برای همسایگان خواند و اقدامات بشردوستانه ایران برای پناه دادن به مهاجران افغانستانی و همچنین مبارزه جدی با تروریسم را خطری بزرگ برای منطقه و جهان دانست و گفت: دست، ناتو و ایالات متحده منطقه ما جنگ، ویرانی، اشغال و قتل بوده است.

رئیس جمهور با اشاره به بحران های کنونی در برخی کشورهای منطقه، راه حل هر یک از آنها را شکل گیری گفت وگوهای ملی بدون دخالت خارجی دانست و افزود: لازم است سازمان ملل در برابر رفتارهای یکجانبه گرا نقش جدی تری ایفا کند. .

رئیسی خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد با تاکید بر حمایت ایران از گفت‌وگوهای منطقه‌ای برای حل مسائل بین کشورها، گفت: اگر عدالت و عدالت از این جایگاه اجرا شود، نام بزرگی در تاریخ این سازمان جهانی باقی می‌مانید.

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این دیدار با قدردانی از ادامه اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای تامین سرپناه برای پناهجویان افغان، از نقش ایران در آتش بس یمن قدردانی کرد و خروج آمریکا از توافق هسته ای را ضروری دانست. اقدامی غیرسازنده و بسیار دردناک

آنتونیو گوترش ابتکار ایران برای ایجاد چارچوب گفت‌وگوهای منطقه‌ای را سازنده و مورد حمایت سازمان ملل دانست و با تایید مواضع جمهوری اسلامی ایران در موضوع حقوق بشر، گفت: حقوق بشر نباید ابزاری باشد. و بهانه جنگ با کشورها.

دبیرکل سازمان ملل متحد با ابراز نارضایتی از عدم تعلیق تحریم ها علیه ایران با وجود ویروس کرونا، گفت: ایران دارای تمدن قدیمی و جزء لاینفک و غیرقابل انکار دنیای امروز است و ملاحظات جمهوری اسلامی حل مشکلات یمن، عراق، سوریه، لبنان و افغانستان دست مردم آنها آرام و معقول است.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید