چگونه ترس کودک از مدرسه را مهار کنیم/علائم اضطراب جدایی والدین – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، امین ماهورام وی ترس از مدرسه را یکی از مشکلات رایج در دوران تحصیل دانست که به ویژه در کلاس های ابتدایی دبستان دیده می شود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کودکان هنگام جدا شدن از والدین خود مضطرب می شوند، به والدین هشدار داد: جلوگیری از تماس کودک با محیط بیرون این پیام را به کودک می دهد که محیط بیرون خطرناک است.

تخصص روانپزشکی این کودک و نوجوان ترس از مدرسه را ترس مفرطی دانست که برخی کودکان از رفتن و ماندن در مدرسه دارند و افزود: این کودکان دوری از مادر را در جاهای دیگر تحمل می کنند.

وی خاطرنشان کرد: ترس از مدرسه می تواند از قسمت خاصی از مدرسه، عملکرد مدرسه، محیط مدرسه یا تجربه اتفاقات ناخوشایند مانند آزار و اذیت دوستان در مدرسه، مدرسه یا مشکلات در راه بازگشت به مدرسه، در در این موارد، پی بردن به علت هراس برای مداخلات درمانی ضروری است.

ماهورام وی با اشاره به اینکه برخی از کودکان هنگام جدا شدن از مادر دچار اضطراب شدید می شوند، تصریح کرد: در برخی موارد کودک برای غلبه بر اضطراب خود حتی در خانه نیز زیر سایه مادرش می رود. این کودکان تمایلی به جدا شدن از مادر (یا از هر یک از والدین خود) و از خانه خود نشان نمی دهند، زیرا به شدت وابسته هستند.

وی با اشاره به اینکه اضطراب جدایی می تواند به اشکال مختلف حتی شکایات جسمی مانند درد شکم، حالت تهوع، بی اشتهایی، مشکلات خواب، سردرد و کابوس های شبانه بروز کند، افزود: در صورت بروز علائم اضطراب جدایی در نوجوانان باید بررسی و درمان شود. جدی تر است، زیرا در برخی موارد اولین علائم افسردگی در نوجوانان اضطراب جدایی است.

تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان به والدین توصیه کردند: کودک از جزئیات همه قوانین و مقررات مدرسه اطلاعی ندارد و تهدید و ترساندن آنها می تواند مشکل ساز باشد، بنابراین هرگز او را از معلم نترسید، مثلاً نگویید. اگر نخوری به معلمت می گویم.

ماهورام وی خاطرنشان کرد: برای کاهش استرس و نگرانی از شروع مدرسه برای فرزندان خود باید به سراغ روش تمرین و تکرار بروید، یعنی تغییرات روزانه ای که در زندگی آنها پس از شروع مدرسه ایجاد می شود را ایجاد کنید. سال کم کم قبل از این زمان تا خود را آماده کنید. به عنوان مثال، می توانید چند روز قبل از شروع مدرسه، کودک خود را صبح زود بیدار کنید.

وی ادامه داد: بسیاری از والدین عادت دارند تا آخرین لحظه در کنار فرزند خود بمانند و به او دلداری دهند، زمانی که جدایی کودک از والدین را سخت می کند. والدین بهتر مانند به تدریج از کودک دور شوید تا برای کودک قابل تحمل باشد و ترس از جدایی پس از مدتی از بین برود.

ماهورام وی به والدین یادآور شد: اگر فرزند شما مشکلات جدی یا اختلالات خاصی نداشته باشد، می تواند یاد بگیرد که خود را با شرایط جدید وفق دهد و به مدرسه برود. علاوه بر اینکه مهم است به ترس ها و نگرانی های فرزندتان توجه کنید و آنها را نادیده نگیرید، به فرزندتان بگویید که در کنار او هستید و می توانید با کمک به یکدیگر برای این مرحله جدید در زندگی او آماده شوید.