ترکیب کشنده هپاتیت و HIV در بیماران قلبی – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از سلامتی اخبار روز، «کری آلتوف“، نویسنده اصلی از دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز گفت: «عفونت همزمان اچ‌آی‌وی و هپاتیت C به این دلیل اتفاق می‌افتد که راه انتقال مشترکی دارند. هر دو ویروس می توانند از طریق تماس خون به خون منتقل شوند.

آلتوف وی گفت: “تا حدی به دلیل التهاب ناشی از فعال شدن مزمن سیستم ایمنی از هر دو عفونت ویروسی، ما این فرضیه را مطرح کردیم که افراد مبتلا به HIV و هپاتیت C در مقایسه با افرادی که فقط HIV دارند، در معرض خطر بیشتر حمله با این ویروس هستند.” در قلب هستند.

برای بررسی این نظریه، محققان اطلاعات سلامتی بیش از 23000 نفر را که بخشی از یک مطالعه تحقیقاتی ایدز در آمریکای شمالی بین سال‌های 2000 تا 2017 بودند، تجزیه و تحلیل کردند. همگی ضد التهاب هستند. رتروویروسی برای HIV دریافت می کردند.

از هر پنج نفر یک نفر به هپاتیت C HIV مثبت بود.

محققان میزان حمله قلبی را بین گروه های فقط HIV و هپاتیت C به طور کلی و بر اساس سن شرکت کنندگان مقایسه کردند. شرکت کنندگان در ابتدا بین 40 تا 79 سال سن داشتند.

این مطالعه نشان داد که با هر دهه سن، حملات قلبی 30 درصد در افراد فقط HIV و 85 درصد در افراد مبتلا به هپاتیت C افزایش می یابد.

افراد با سایر عوامل خطر بیماری قلبی در معرض خطر بیشتری قرار داشتند. برای فشار خون بالا، خطر حمله قلبی بیش از سه برابر می شود. با مصرف سیگار 90 درصد و در دیابت نوع 2 46 درصد افزایش یافت.

عوامل مرتبط با HIV بر خطر حمله قلبی تأثیر می گذارد. شرکت‌کنندگانی که سطح سلول‌های ایمنی CD4 پایینی داشتند، 40 درصد بیشتر و آنهایی که دارای مهارکننده بودند، بیشتر بود پروتئاز مصرف، 45 درصد بیشتر با این خطر مواجه بودند.

به گفته محققان، چندین عامل ممکن است در افزایش خطر حمله قلبی در بیماران مبتلا نقش داشته باشد.

یک عامل کمک کننده ممکن است التهاب مرتبط با دو عفونت مزمن ویروسی باشد. همچنین ممکن است در عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی و عوامل غیرپزشکی موثر بر سلامت افراد مبتلا به HIV و هپاتیت C تفاوت هایی وجود داشته باشد که به افزایش خطر کمک می کند.