گفتگوی بن سلمان و پوتین درباره اوکراین – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تلفنی گفتگو کردند.

کرملین روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این تماس تلفنی همزمان با نودمین سالگرد تاسیس پادشاهی عربستان سعودی صورت گرفته و گسترش همکاری های اقتصادی و بازار نفت از مهمترین موضوعات مورد بحث بوده است. در گفتگوی دو طرف همکاری در چارچوب سازمان همکاری شانگهای نیز از دیگر محورهای گفت وگوی بن سلمان و پوتین اعلام شد.

بر اساس بیانیه کرملین، بن سلمان با اشاره به نقش فزاینده سازمان همکاری شانگهای در امور بین المللی، از تمایل ریاض برای مشارکت فعال و موثر در این سازمان خبر داد. دو طرف همچنین در مورد هماهنگی قیمت نفت و توافقات حاصل شده برای تبادل اسیران در طول جنگ اوکراین گفتگو کردند.

به گفته دفتر ریاست جمهوری روسیه، بن سلمان به پوتین قول داده است که اوایل پاییز امسال به همراه یک هیئت بلندپایه از ریاض در کنفرانس هفته انرژی روسیه در مسکو شرکت کند.

وزیر خارجه آمریکا پس از موفقیت میانجیگری عربستان بین روسیه و اوکراین برای تبادل اسرا و ورود آنها به ریاض، از پذیرش این روند توسط کشورش خبر داد و از ریاض تشکر کرد.

بر اساس این گزارش، آنتونی بلینکن در واکنش به تبادل اسرا بین روسیه و اوکراین با میانجیگری عربستان سعودی، گفت که کشورش از تبادل اسرا بین اوکراین و روسیه از جمله دو آمریکایی که در حین خدمت در این کشور اسیر شده اند استقبال می کند. ارتش اوکراین

پیش از این وزارت امور خارجه عربستان سعودی در بیانیه ای اعلام کرد: روسیه در چارچوب تبادل اسیران جنگی با اوکراین 10 اسیر جنگی خارجی شامل 5 انگلیسی، دو آمریکایی و سه شهروند سوئدی، کرواسی و مراکشی را آزاد کرد. میانجیگری عربستان سعودی و هواپیما حامل این اسرا در عربستان فرود آمد.

این وزارتخانه افزود: مقامات سعودی مسئولیت این زندانیان را بر عهده گرفتند و آنها را از روسیه به عربستان سعودی منتقل کردند و سعی کردند بازگشت آنها را به کشورشان تسهیل کنند.