پرچم نیمه برافراشته در انگلیس برای یک کماندوی ایرانی!

خبرگزاری فارس – گروه تاریخ امین رحیمی: «محمدعلی صفا» در زمان شروع جنگ تحمیلی تکاور بود و داستانش از این قرار است: «در سال 1328 در بجنورد به دنیا آمد و پس از پایان دبیرستان وارد ارتش شد و با توجه به اینکه هدف ارتش در آن زمان تأسیس بود. یک پایگاه کماندویی در ایران است و در رشته های مختلف ورزشی مانند کاراته و کونگ فو نیز شرکت کرده است.اوه تخصصی با گذراندن دوره های انتخابی در ایران برای گذراندن دوره های تخصصی کماندویی در پایگاه تکاور رویال دریایی انگلستان انتخاب شد.

او یک سال دوره کماندویی را در انگلستان گذراند و توانست دوره های تخصصی را بگذراند تارزان دوره های پرش از ارتفاعات آبشار و کوهستان و همچنین دوره های رزم زمینی و هوایی و آبی با امتیاز عالی جهت دریافت گواهینامه تخصصی شکار تانک این پایگاه.

وی توانست عنوان بهترین کماندویی و اولین مقام کماندویی ارتش های جهان را از آن خود کند، سپس به آمریکا اعزام شد و پس از گذراندن یک دوره آموزشی سخت و طاقت فرسا، گواهینامه تخصصی انهدام کشتی ها را دریافت کرد. جنگ

پس از بازگشت به ایران به عنوان مربی در پایگاه تکاور نیروی دریایی ارتش در بوشهر مشغول به کار شد و به آموزش تکاوران پرداخت.

«محمدعلی صفا» با لباس کماندویی

رکورد انهدام تانک

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اردیبهشت 1358 که خرمشهر مورد تهدید اغتشاشگران ضدانقلاب و تجزیه طلب قرار گرفت، «صفا» به عنوان فرمانده با تکاوران ویژه نیروی دریایی به خرمشهر رفت و معلوم است که وظیفه خود را به درستی انجام داده است.

البته او مجروح شد و چندین عمل جراحی هم داشت، اما با شروع دفاع مقدس، مرخصی پزشکی را رها کرد و دوباره برگشت و این بار اینگونه پیش رفت: «در سی و یکم شهریور 1359 ارتش بعث عراق با 2 تانک به خرمشهر حمله کرد. لشکرها و تمام تجهیزات و نیمی از خرمشهر را اشغال کردند. در آن زمان محمدعلی با حدود 150 تکاور نیروی دریایی بوشهر توانست 164 تانک رژیم بعثی را با شجاعت و شجاعت منهدم کند و با کمک نیروهای خود ارتش عراق را عقب راند. خسارتی که کماندوهای ایرانی به ارتش تانک صدام وارد کردند، صدام متجاوز پس از اشغال خرمشهر، خرمشهر را قبرستان ارتش تانک خود نامید، در این درگیری ها 13 ناو جنگی و راکت انداز ارتش عراق را غرق کرد، معروف است که «صفا» توانست رکورد جهانی شکار تانک را در یک هفته بشکند و معلوم شد که اینطور نیست بی دلیل نیست که همکاران و مربیان او از شجاعت و نبوغ او شگفت زده شدند. شیر جنگل یک جنگجو و مرد سرزمین بود.

تکاوران نیروی دریایی ایران در نبرد خرمشهر

ارزش کار صفا در دفاع از خرمشهر معلوم است و داستانی هم هست که ارزش مقاومت 35 روزه صفا و امثال صفا را در خرمشهر نشان می دهد: «رفقای صفا یک ژنرال عراقی را اسیر کردند. چون مسلط بود. به انگلیسی از ژنرال عراقی پرسید هدفت چیست؟گفت به دستور صدام باید ظرف 48 ساعت کل استان خوزستان را بگیریم و صبح روز بعد خبرنگاران با ما مصاحبه کنند تا در همه جا پخش شود. رسانه ها در جهان

عکسی از مقاومت ایران در روزهای آغازین نبرد خرمشهر

پرچم در انگلستان نیمه افراشته است

در 13 آبان ماه «محمدعلی صفا» و این نام پرافتخار در پیشگاه خداوند مشرف شد و روایت شهادت وی بدین شرح است: «مقاومت تکاوران نیروی دریایی ارتش، نیروهای خودی و سایر مردم به مدت 35 روز ادامه داشت تا اینکه خیانت بنی صدر که معتقد بودند ارتش ایران باید تا آغاز مذاکرات صلح عقب نشینی کند، هیچ سلاح و مهماتی به کماندوها داده نشد و در نهایت با وجود مقاومت زیاد و پس از انهدام صدها تانک و انهدام محمدعلی صفا از ارتش عراق در 13 آبان 1359 بر اثر انفجار خمپاره و ترکش به شهادت رسید و از ناحیه پیشانی، پا و پهلو به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

زمانی که خبر شهادت صفا منتشر شد، این گونه بود: «مردم بجنورد و شهرستان های اطراف در غم از دست دادن این شهید عزادار شدند و مردم زیادی از شهرهای اطراف، گرگان و مازندران برای تشییع پیکر محمدعلی به بجنورد آمدند. نامه تسلیت از پایگاه کماندویی رویال دریایی انگلیس به خانواده صفا اعزام شد که در آن اعلام کردند که پرچم این پایگاه به دلیل شهادت محمدعلی صفا به مدت سه روز نیمه برافراشته شده است.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید