دلیل تاخیر آمریکا در مذاکرات برجام چیست؟ آیا میانجیگری ماکرون جواب می دهد؟ – اخبار سیاسی ایران – اخبار سیاسی تسنیم

محمدجواد لاریجانی، تحلیلگر ارشد مسائل بین الملل و دیپلمات سابق کشورمان در بخشی دیگر از گفتگوی تفصیلی خود با خبرنگار تسنیم درباره سخنرانی و حضور آیت الله رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت. (بخش اول این گفتگو را اینجا بخوانید و ببینید)گفت: صحبت ها و مصاحبه های اخیر آقای رئیسی و در سفر به نیویورک بسیار خوب و حساب شده بوده است.

وی به 2 دیدگاه نادرست درباره حضور مقامات ارشد ایران در سازمان ملل اشاره کرد و گفت: برخی می گویند اساسا سازمان ملل نباید در آن دخالت داشته باشد زیرا حوزه قدرت است و برخی مانند آقای بازرگان و … لیبرال های ایرانی معتقد بودند که ما باید تا حدی مشارکت کنیم، از ارزش های اسلامی فرار کنیم تا ما را به دنیا ببرند. اما امام خمینی (ره) نظر دیگری داشتند; امام فرمودند اساساً ما برای تثبیت ارزش های اسلامی ایستادیم، اما از طرف دیگر سازمان ملل خانه ماست. این خانه ملت هاست و نه سازمان قدرت ها. این قدرت ها این خانه را غصب کرده اند، اما ما باید آنجا باشیم و از هر فرصتی که می توانیم استفاده کنیم.

لاریجانی درباره اینکه آیا دیدارهای آقای رئیسی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از جمله با چهره هایی مانند ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، می تواند مذاکرات برای احیای برجام را پیش ببرد یا نه؟ وی گفت: این جلسات می تواند موثر باشد; دولت های اروپایی باید قدرت و جدیت ما را در دفاع از منافع ملی خود درک کنند.

وی همچنین درباره ایالات متحده گفت که نقش واشنگتن به عنوان دروازه بان در مذاکرات برای احیای برجام برای غرب مفید نخواهد بود و آنها فقط زمان را تلف می کنند.

به گفته این تحلیلگر کارکشته مسائل بین الملل، دولت آقای رئیسی سیاست مذاکره خود را بر اصول خوبی بنا نهاده است. وی تصریح کرد: اصل اول، تدبیر دولت است که تحریم ها را در برخی جاها کم اثر و حتی بی اثر کند. یکی از اقدامات در این زمینه، برداشت دلار از برخی معاملات تجاری بین المللی است. این راهبردی است که ما باید دنبال کنیم، چه مذاکرات موفقیت آمیز باشد یا نه.

البته لاریجانی گفت: اعتقاد به ادامه مذاکرات برای احیای برجام به این معنا نیست که برجام را یک توافق موفق یا مقدس بدانیم، بلکه برجام یک توافق بسیار معیوب است، اما بهای آن را پرداخته ایم. . ما بهای سنگینی پرداخته ایم. مذاکرات جاری برای احیای برجام به این معنا نیست که این یک سند مقدس است. با این حال، حقوق خود را مطالبه کنید. ما سهم خود را پرداخت کردیم و الان اجرا نمی کنند. بنابراین مذاکرات باید ادامه یابد.

وی ادامه داد: آقای رئیسی با تعامل با سران کشورها در نیویورک می تواند پرده ها را بیشتر برافراشته و مواضع ایران را با جدیت بیشتری بیان کند. بیش از همه این مواضع را می توان در دیدار با کشورهای اروپایی بیشتر بیان کرد.

خبرنگار تسنیم در پاسخ به این سوال که آیا اروپا می تواند در مذاکرات خود را از فشار آمریکا نجات دهد یا خیر؟ علاوه بر این، آنها بسیار بیشتر از آمریکایی ها تحت فشار هستند و برای زمستان خود به گاز، نفت و انرژی نیاز دارند. اما از سوی دیگر آمریکا هم به آنها فشار آورد و به نظر می رسد اروپا بر خلاف منافع خود آمریکا را در مذاکرات دنبال می کند.

لاریجانی پاسخ داد: جنگ روسیه با ناتو در جغرافیای اوکراین بیشترین آسیب را به اروپا وارد کرد و آمریکا حتی گاز نگرفت. آمریکایی ها منابع نفت و گاز زیادی دارند که از آنها استفاده می کنند، اما اروپایی ها با تبعیت از آمریکا آسیب های زیادی دیده اند.

وی اروپایی ها را بازنده بزرگ این عرصه دانست و گفت: اروپا باید تصمیم بگیرد که نقش موثری داشته باشد یا حیاط خلوت آمریکا تحت نفوذ صهیونیست ها باشد. آنچه تاکنون از اروپا دیده‌ایم فقط یک ژست است و هیچ محتوایی ندارد. مکرون مرتب صحبت می کرد، اما ما چیزی از او ندیدیم. بنابراین به اصطلاح از این امامزاده هیچ معجزه ای ندیده ایم.

خبرنگار تسنیم از رویکرد دوگانه آمریکایی ها در مذاکرات محرک برجام پرسید. آمریکایی ها از یک سو خود را نیازمند توافق می بینند، اما از سوی دیگر در احیای برجام هیچ جدیتی نشان نمی دهند. این دوگانگی از کجا می آید و در نهایت چه کسی پیروز خواهد شد؟

لاریجانی در این خصوص گفت: ایده آمریکایی ها این بود که زمینه را برای تحمیل مسائل بسیار فراتر از برجام، در منطقه و مسائل دیگر فراهم کنند. آمریکا امید زیادی به این موضوع داشت، اما با دولت آقای رئیسی، اکنون این امید آمریکایی ها بر باد رفته است و می دانند که این امکان پذیر نیست. بنابراین، آمریکا از یک سو به دلیل ناامیدی از تسلیم شدن دولت ایران در برابر خواسته های غیرمنطقی خود، نمی خواهد به برجام بازگردد و از سوی دیگر، خواهان احیای برجام به دلیل سرعت عمل هسته ای ایران است. حمله کنند. پیش رفتن. بنابراین آمریکا بین این دو عنصر ناتوان است. اما به نظر من در نهایت آمریکا بازنده است و استراتژی درست دولت فعلی ایران نتیجه خواهد داد.

وی در پایان این بخش درباره عبارت چندجانبه گرایی نیز گفت: منظور از چندجانبه گرایی این است که ما با قلدری مخالفیم. یکجانبه گرایی به معنای زورگویی به یک کشور است که به معنای آمریکاست، اما چندجانبه گرایی که ما استفاده می کنیم باید شامل قلدری چندین کشور باشد. بنابراین باید بدانیم که چندجانبه گرایی به این معنا نیست که اگر چند کشور در سازمان ملل تصمیمی بگیرند، تصمیم درستی باشد. مفهوم چندجانبه گرایی اغوا کننده است و ما باید در مورد معنای آن دقیق باشیم و از معنای صحیح آن استفاده کنیم.

انتهای پیام/