دستکاری منابع طبیعی به ویژه توسط نهادها خط قرمز دولت است – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در جریان روند نظارت کارکنان بر فعالیت وزارتخانه های دولتی امروز دوشنبه در دومین جلسه ملاقاتدر وزارت جهاد کشاورزی او برای رفت و آمد با مقامات ارشد این وزارتخانه رفت.

حجت الاسلام یک رئیس در این ملاقات مهمترین ماموریت وزارت جهاد کشاورزی وی آن را تامین امنیت غذایی پایدار برای کشور خواند و گفت: وزارت کشاورزی باید حوزه تامین غذای سالم، باکیفیت، ارزان و با منشاء ملی را در کشور فراهم کند، بنابراین نقش این وزارتخانه در خودکفایی و امنیت غذایی کشور راهبردی و بسیار تعیین کننده است.

رئیس جمهور تکمیل زنجیره ارزش در حوزه محصولات کشاورزی را از مهمترین وظایف این وزارتخانه دانست. کشاورزی وی خواند و افزود: این وزارتخانه باید زنجیره ارزش کالایی را با اولویت گندم و دانه های روغنی و با هماهنگی حلقه های مختلف این زنجیره بهبود بخشد. توسعه داده و گامی راهبردی در جهت استقلال و امنیت غذایی کشور برداریم.

تحول محصولات کشاورزی با هدف ارتقای صنایع تبدیلی و توسعه صادرات در این حوزه از دیگر تاکیدات رئیس جمهور به مقامات ارشد این وزارتخانه است. کشاورزی بوده است.

رئیسی با اشاره به ظرفیت عظیم اراضی باغی و زراعی و تنوع اقلیمی کشور، خاطرنشان کرد: با این ظرفیت بالا، کشورمان اجازه ندارد سهم کمی از بازار جهانی محصولات فرآوری شده داشته باشد. توسعه تحول صنایع و تکمیل زنجیره ارزش مهمترین پیش نیاز است توسعه این اقتصاد کشاورزی کشور است که ممکن است علت آن باشد توسعه اشتغال و افزایش درآمد به ویژه در مناطق روستایی.

رئیس جمهور همچنین وجود 50 میلیون هکتار مرتع را فرصت مناسبی برای تولید علوفه دام دانست. توسعه او به پرورش امتیاز داد و گفت: اصلاح مدل کشاورزی و دامپروری بسته به تناسب نژادهای گیاهی و جانوری با اقلیم کشورمان یکی از سیاست های دولت است.

رئیسی خودکفایی در تولید بذر و اصلاح الگوی مصرف آب را دو اولویت راهبردی دیگر در حوزه کشاورزی برشمرد و افزود: امنیت غذایی پایدار در کشور در گرو خودکفایی در تولید است. گیاه کشاورزی وزارتخانه است کشاورزی باید ضمن اصلاح الگوی مصرف آب برای کشاورزانی که از روش‌های نوین آبیاری استفاده می‌کنند، به این موضوع توجه کرد. عبارت بندی آنها از آبیاری زیرزمینی استفاده می کنند، این باید دستور روز باشد.

رئیس جمهور بر ایجاد گلخانه ها، توجه به تامین دانه های روغنی در کشور و استفاده بهینه از ظرفیت های کلان کشور در کشت پنبه تاکید کرد. لهجه و خاطرنشان کرد: کشاورزی اساساً صنعتی است مولد شغل است و می تواند شعار سال را در قالب معرفت محقق کند توسعه find اگر کشاورزی فعال شود، اقتصاد روستایی رشد می کند و با افزایش درآمد در روستا، مهاجرت روستاییان به شهرها متوقف می شود.

رئیسی با بیان اینکه دولت به دنبال افزایش صرفه اقتصادی کشاورزی برای روستاییان است، افزود: خرید تضمینی ۷ میلیون تن گندم مانند محصول راهبردی به سال جاری نشان از اعتماد متقابل دولت و کشاورزان است و انشاالله با پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان این اعتماد بیش از پیش تقویت خواهد شد.

رئیس جمهور در ادامه به لزوم حفاظت از منابع طبیعی، مراتع و جنگل ها اشاره کرد و مسئولیت مهم این وزارتخانه را یادآور شد. کشاورزی وی در این زمینه تصریح کرد: هرگونه تعدی به منابع طبیعی، اراضی ملی و اراضی جنگلی کشور به ویژه از سوی نهادها و سازمان ها، خط قرمز دولت مردمی و وزارتخانه است. جهاد کشاورزی باید بدون مدارا و مماشات با متخلفان برخورد کند و از این ثروت ملی محافظت کند.

رئیسی در بخشی دیگر از سخنان خود به وظایف وزارتخانه اشاره کرد کشاورزی در زمینه حفظ سلامت و بهداشت محصولات کشاورزی را به مسئولان ارشد این وزارتخانه یادآور شد و با اشاره به گزارش ارائه شده مبنی بر راه اندازی واحد کنترل کیفی در تمامی گلخانه های بزرگ کشور و کنترل سموم به صورت هفتگی، افزود: حفظ سلامت و بهداشت محصولات باغی، گلخانه ای و کشاورزی مصارف داخلی و صادراتی از اصول اجتناب ناپذیر دولت و وزارت مردم است. کشاورزی او در این زمینه مسئولیت بزرگی دارد.

ضرورت تحول در کشاورزی مهمترین نکته آخرین قسمت سخنان رئیس جمهور است ملاقات با مقامات ارشد وزارت جهاد کشاورزی بوده است. دکتر رئیسی با تاکید بر لزوم تدوین طرح تحول برای توسعه وی در خصوص تولید و ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی گفت: در تمامی برنامه های تحول، پس از اراده و طرح تحول، آنچه مهم است و موتور تحول محسوب می شود، نقش نیروی انسانی است. به توسعه کشاورزی نیروی انسانی تحول آفرین، جوان، باانگیزه و متعهد به جای توانمندی های عالی کشور در این زمینه استفاده شود. کشاورزی اخبار برای پیدا کردن

رئیس جمهور در مورد مشارکت مردم در تحول صنعت کشاورزی در کشور بحث و تبادل نظر کرد لهجه قرار داد و گفت: وزارت کشاورزی از ظرفیت عظیم مردم در پیشبرد موفقیت آمیز برنامه های خود استفاده کنند. علاوه بر این، انتظار می رود دانشکده های کشاورزی با مشارکت فعال در برنامه های تحول آفرین در حوزه کشاورزی، زمینه های انتقال کامل از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن را تسریع بخشند.