جنجال کشف کرونای بیمار صفر / جنگ واقعی یا لو رفتن اسناد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر – گروه بین الملل، محسن وفایی: از ابتدای اپیدمی مرگبار کرونا در پایان سال ۲۰۱۹ (آذر ۹۸) پرسش‌ها و گمانه‌زنی‌ها درباره منشأ این بیماری مهلک نیز در محافل علمی و سیاسی آغاز شد.

اگرچه دانش و اطلاعات ما تاکنون نشان می دهد که منشاء ویروس کرونا در بازار مواد غذایی در شهر “ووهان” چین و توسط خفاش ها به انسان منتقل شده است، اما دانشمندان سازمان جهانی بهداشت و سلامت این موضوع را تایید نکرده اند. با این حال به طور قطعی این “بیمار صفر” یا اولین فرد مبتلا به کرونا کیست؟

مبارزه آمریکا و چین بر سر بیمار صفر کرونا

جدای از تئوری های توطئه، تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در مورد ریشه ها و علل اصلی بیماری کرونا که همه کشورهای جهان را به قرنطینه کشانده است، هیچ نتیجه ای نداشته است. به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، از آنجایی که اولین نشانه‌های آشکار همه‌گیری کرونا در چین گزارش شد، ایالات متحده از همان ابتدا تلاش کرد چین و حتی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور ایالات متحده را مقصر این همه‌گیری بداند. آن زمان، عمداً ویروس کرونا را «ویروس چینی» نامید، اما واشنگتن بعداً اعتراف کرد که هیچ مدرک و مدرک قانع‌کننده‌ای برای اثبات ادعای خود ندارد.

جنجال بر سر کشف کرونا بیمار صفر / جنگ واقعی یا افشای اسناد

از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه چین این انتصاب رئیس جمهور آمریکا را به شدت محکوم کرد و آن را نژادپرستانه توصیف کرد. وی همچنین خطاب به مقامات آمریکایی گفت: تلاش برای بدنام کردن چین محکوم به فناست. بیمار صفر، عامل شیوع جهانی ویروس کرونا، ممکن است از ایالات متحده باشد و نه از شهر ووهان چین. ارتش ایالات متحده احتمالاً این شیوع را به ووهان آورده است.

روسیه: ما معتقدیم که آمریکا کرونا را ایجاد کرده است

اختلاف لفظی بین مقامات آمریکایی و چینی بر سر منشاء اصلی ویروس کرونا بیش از پیش توجه را به این واقعیت جلب کرده است که همه گیری کرونا یک پدیده طبیعی نیست و ناشی از «اقدامات و بی عملی زندگی انسان و ناآگاهی آن در حفظ محیط زیست خود» اما یک پدیده مصنوعی و دست ساز. قدرت های بزرگ می خواهند رقبای خود را در صحنه بین المللی حذف کنند.

در میان بحث‌های لفظی و مناقشات بر سر منشأ کرونا، چند هفته‌ای از عملیات نظامی روسیه در اوکراین نگذشته است که مقامات ارشد دولت روسیه اعلام کردند که اسناد و اطلاعات زیادی در مورد بیولوژی آمریکایی کشف کرده‌اند. اوکراین و به زودی نتایج این تحقیقات اعلام خواهد شد. اسناد را منتشر خواهند کرد.

در 13 آگوست، وزارت دفاع روسیه سرانجام با صدور بیانیه‌ای در مورد نتایج ماه‌ها تحقیقات اعلام کرد که مسکو کاملاً معتقد است که ایالات متحده در تولید و انتشار ویروس مرگبار کرونا نقش داشته است.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از بیانیه وزارت دفاع روسیه نوشت: بر اساس تحقیقات آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) و ماهیت و میزان شیوع بیماری کرونا، این آژانس احتمالاً در تولید این ویروس نقش داشته است. پاتوژن کووید-19 و سازماندهی اپیدمی آن. این بیانیه همچنین به تمرینات «رویداد-201» در سال 2019 در دانشگاه جانز هاپکینز در ایالات متحده اشاره می‌کند و می‌افزاید که این تمرین‌ها ویژه اقدامات عملی برای همه‌گیری فرضی یک ویروس کرونای ناشناخته است.

پیش از انتشار این گزارش از سوی وزارت دفاع روسیه، برخی از تحلیلگران و کارشناسان نیز به طرق مختلف استدلال می کردند که همه گیری کرونا سلاح بیولوژیکی ایالات متحده علیه رقبای خود است.

«جفری ساکس» استاد دانشگاه و نویسنده برجسته آمریکایی در حوزه اقتصاد در سخنرانی خود در اسپانیا در اواسط خرداد امسال گفت: یک جمله تحریک آمیز هم اضافه می کنم. بعداً می توانیم در مورد آن صحبت کنیم. این کلمه ممکن است برای شما عجیب و تکان دهنده باشد. یا می توانید بگویید، پروفسور ساکس، من از قبل این را می دانستم. اما من دو سال است که رئیس کمیسیون Lancet Covid هستم. من تقریباً متقاعد شده‌ام که این ویروس از آزمایشگاه‌های بیوتکنولوژی آمریکایی بیرون آمده است و نه از طبیعت.”

انتشار گزارش وزارت دفاع روسیه و لحن قاطع آن درباره منبع اصلی ویروس کرونا، بار دیگر موضوع سلاح‌های بیولوژیک آمریکایی را در کانون توجه قرار داده است.

سلاح بیولوژیک چه نوع سلاحی است؟

سلاح بیولوژیکی به معنای استفاده هدفمند از عوامل بیولوژیکی شامل باکتری ها، ویروس ها، تک یاخته ها، قارچ ها، حشرات و انگل ها یا محصولات آنها مانند سموم یا سموم برای کشتن یا خنثی کردن انسان، حیوان یا گیاه است. این سلاح های بیولوژیکی نامرئی و غیرقابل کنترل هستند و در صورت عدم درمان موثر و سریع، غیرقابل توقف هستند.

کشتار گسترده و گسترده چنین سلاح‌هایی چنان ترسناک است که در سال 1975 کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیکی و سمی هرگونه سوء استفاده از پیشرفت‌های علوم زیستی را ممنوع کرد و بر اساس بند اول آن، همه کشورهای عضو متعهد می‌شوند که تحت هیچ شرایطی مواد میکروبی تولید یا نگهداری نکنند. عوامل یا سایر عوامل بیولوژیکی یا سموم با منشا بیولوژیکی. این ممنوعیت توسط 140 کشور پذیرفته شده است و تولید و استفاده از سلاح های بیولوژیکی همچنان یک تابو بزرگ در جهان است.

11 سپتامبر، بهانه پرش سلاح های بیولوژیک آمریکایی

اگرچه طبق منابع موجود، تولید و استفاده از تسلیحات بیولوژیک توسط ایالات متحده امری جدید و مرتبط با دهه های گذشته نیست، اما حملات 11 سپتامبر 2001 به برج های دوقلو، واشنگتن را در موقعیت “ظلم” قرار داد و فراهم کرد. بهانه خوبی برای آمریکایی ها برای تولید سلاح. تسریع بیولوژیک بر اساس گزارش ها، تعداد آزمایشگاه ها و مراکز تولید تسلیحات بیولوژیکی پس از سال 2001، چه در داخل و چه در خارج از ایالات متحده به طور چشمگیری افزایش یافت.

«کوین برت» استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل آمریکا در این باره می گوید: ده ها آزمایشگاه بیولوژیک در داخل و خارج از آمریکا وجود دارد و او برای توسعه این آزمایشگاه ها هزینه های زیادی صرف می کند. برنامه توسعه آزمایشگاه زیستی از سال 2001 با جدیت بیشتری دنبال شده است. دولت نومحافظه کار بوش ناگهان چهل و سه میلیارد دلار برای تحقیقات بیشتر در مورد سلاح های بیولوژیکی غیر متعارف پس از حملات 11 سپتامبر اختصاص داد.

جنجال بر سر کشف کرونا بیمار صفر / جنگ واقعی یا افشای اسناد

به گفته برت، تقریباً سه سال از شیوع کرونا می گذرد، اکنون اسناد و مدارک زیادی به دست آمده است که نشان می دهد این ویروس از آزمایشگاه های بیولوژیکی آمریکا در کشورهای مختلف با هدف تأثیرگذاری بر اقتصاد کشورهای اصلی فرار کرده است. امروزه با قاطعیت می‌توان گفت که جنگ بیولوژیک پیشرفت زیادی در جهان داشته است، زیرا هزینه‌های این جنگ بسیار کمتر از سایر جنگ‌ها است. پس از اینکه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد اسناد وجود آزمایشگاه های بیولوژیکی آمریکایی در اوکراین را کشف کرده است، مقامات آمریکایی تمام تلاش خود را برای تکذیب این اسناد انجام دادند.