رکورد بالاترین نرخ تورم در عربستان سعودی در 13 ماه گذشته – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری العربی الجدید، شاخص تورم عربستان در ژوئیه گذشته به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی و آشامیدنی و هزینه های حمل و نقل به بالاترین حد خود در 13 ماه گذشته رسید. عامل تورم در این کشور

بر اساس این گزارش، داده های منتشر شده توسط اداره کل آمار عربستان سعودی نشان می دهد که تورم در ماه جولای در ماه گذشته نسبت به ماه مشابه در سال 2021 2.7 درصد افزایش یافته است.

در اطلاعیه این اداره کل آمده است: بخش مواد غذایی و آشامیدنی با افزایش قیمت مواد غذایی 3.9 درصد و قیمت گوشت 5.1 درصد افزایش یافت. قیمت مواد غذایی و آشامیدنی به دلیل اهمیت نسبی بالای آنها در سبد مصرف عربستان که 18.8 درصد است، محرک اصلی نرخ تورم در جولای 2022 بود.

تورم سالانه ناشی از افزایش قیمت ها در بخش مصرف به دلیل افزایش 4.2 درصدی قیمت مواد غذایی 3.9 درصد بوده که به نوبه خود متاثر از افزایش قیمت گوشت و مرغ بوده است. بخش حمل و نقل نیز 3.6 درصد رشد کرد که تحت تأثیر افزایش 4.2 درصدی قیمت خودرو قرار گرفت. بخش کالاها و خدمات متفرقه 2.1 درصد افزایش یافت.

داده های ماهانه نشان می دهد که تورم در عربستان سعودی نسبت به ژوئن 0.5 درصد در ماه افزایش یافته است. بر اساس داده های تاریخی اداره آمار عربستان، سطح تورم سالانه بالاترین نرخ تورم از ژوئن سال گذشته تا کنون بوده که 6.2 درصد ثبت شده است.

در بودجه عربستان سعودی برای سال 2022، میانگین تورم در سال جاری 1.3 درصد برآورد شده است که در سال های 2023 و 2024 به 2 درصد افزایش خواهد یافت. اما محمد الجدان، وزیر دارایی عربستان در بیانیه های مطبوعاتی اخیر خود پیش بینی کرد که تورم در کشورش وجود دارد. امسال به دلیل پیامدهای حمله روسیه به اوکراین بین 2.1 تا 2.3 درصد خواهد بود.