هشتمین جشنواره عکس “ایران من” برگزار می شود – خبرگزاری مهر ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جشنواره، نشست خبری هشتمین جشنواره عکس «ایران من» با موضوع خانواده ایرانی با حضور عاطفه حقیقی، مجید. ناگهان و مهدی و تواقنیا داوران این رویداد که شامگاه 3 مرداد ماه برگزار شد.

این دوره از جشنواره با موضوعاتی چون خانواده و آداب و رسوم عروسی، خانواده در سفر و زیارت، خانواده و کار، خانواده در تشریفات، خانواده و اوقات فراغت، خانواده و تولد، خانواده و کهنسال و… نگه خواهد داشت. رویکرد عکاسی خانواده ایرانی رویکردی ضروری به یکی از ارکان اساسی جامعه ایرانی است، این نهاد و نهال برآمده از دین، آداب و رسوم و سایر اشتراکات فرهنگی است و ریشه در این خاک و بستر اجتماعی دارد. فرهنگ و جامعه امروز ایران با خانواده رابطه متقابل دارد و با چالش ها، فرصت ها و تهدیدهای مشترکی مواجه است. در عکاسی مستند اجتماعی و شاخه های فرعی این ورود به صمیمیت خانه و خانواده دیگران عکاس این امر مستلزم داشتن مهارت های اجتماعی و حرفه ای خاص است.

فروغی مدیر جشنواره عکس ایران من در این نشست گفت: این جشنواره با تمام دوره های جشنواره متفاوت خواهد بود. تداوم و تداوم قسمتی از ما طرح های جامعی را ایجاد کرده ایم و در سال های آینده نیز همین مسیر و ساختار را حفظ خواهیم کرد. در این دوره ما تصمیم گرفتیم نام جشنواره را “ایران من” انتخاب کنیم، منظور ما سربلندی ایران و نگاه مثبت به ظرفیت های ایران است. ما بهترین رویدادها و پتانسیل مثبت ایران را توصیف می کنیم و نگاه مثبتی به ایران خواهیم داشت.

وی گفت: ارسال آثار از 20 مرداد ماه آغاز و مهلت ارسال آثار تا 25 مرداد ماه به پایان می رسد نوامبر خواهد بود و داوری در آذرماه خواهد بود و در آذرماه مراسم اختتامیه را برگزار خواهیم کرد.

افشانی دبیر جشنواره توضیح داد: اولین دوره جشنواره در سال 93 برگزار شد و تاکنون 7 دوره برگزار کرده ایم و تنها سال 2019 به دلیل وجود کرونا برگزار نشد. سال گذشته 7700 در این 7 دوره آثاری به دست ما رسیده و ده ها هزار عکس به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است و آرشیو بسیار غنی از زیبایی ها، اقوام و مراسم ایرانی داریم.

وی ادامه داد: سعی کردیم از اندیشه اساتید برجسته جشنواره استفاده کنیم و نگاه مثبتی به ایران داشته باشیم و این جشنواره تاثیر مثبتی بر جامعه عکاسی دارد. امسال برخلاف سال های گذشته جشنواره در یک بخش اصلی برگزار می شود و موضوع خانواده ایرانی را انتخاب کرده ایم، زیرا نقش و اهمیت خانواده در جوامعی مانند ما می تواند راهنمای خوبی برای عکاسی باشد.

افشانی گفت: خانواده و آداب و رسوم زناشویی، خانواده در سفر و زیارت، خانواده و کار، خانواده در تشریفات، خانواده و اوقات فراغت، خانواده و تولد و خانواده و کهنسال یکی از موضوعات جشنواره عکس «ایران من» است. موضوع خانواده ایرانی گسترده است و با انتخاب این موضوع اهمیت خانواده را نشان می دهیم. امسال سه نفر را بدون رتبه انتخاب می کنیم که هر کدام 25 میلیون می گیرند.

دبیر جشنواره در پایان گفت: خوشبختانه داوران جشنواره امسال از داوران باتجربه و شناخته شده ای هستند و در جشنواره تصمیم داریم جایگاه ویژه ای به یاد مرحوم دکتر عالمی in out داشته باشیم. از رقابت بخش.