اسلامی: همه کشورها باید از فناوری هسته ای صلح آمیز برخوردار باشند – اخبار دیپلماسی ایران – اخبار بین الملل تسنیم

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، تفاهم نامه همکاری های فرهنگی بین سازمان انرژی اتمی ایران و بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور محمد اسلامی رئیس جمهور برگزار شد. سازمان انرژی اتمی ایران و امیرحسین قاضی زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران امضا شد.

محمد اسلامی در این نشست گفت: بنیاد شهید جایگاه ویژه و والایی دارد و پرچمدار حفظ فرهنگ و جهاد است که رسالت بسیار بزرگی محسوب می شود.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خطاب به رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران و با اقدامات انجام شده مسئول بقای فرهنگ ایثار و شهادت است. شما متعهد می شوید که توانسته اید این فرهنگ را از نسلی به نسل دیگر منتقل کنید و آن را از سینه به سینه منتقل کنید و این باور را عمیق تر کنید و آن را مؤثرتر کنید.

وی تصریح کرد: البته نباید فراموش کرد که سازمانی مانند بنیاد شهید در مواردی آسیب پذیر می شود، بنابراین آسیب پذیری این نهاد نباید وارد ذهن و جان مدیران و کارکنان این سازمان شود، بلکه باید آسیب پذیر باشد. در مواجهه با آسیب تغییر کرد، زیرا جامعه بر این باور است که شهدا و رزمندگان در صحنه‌ها و صحنه‌های مختلف بدون مرز ظاهر می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: جامعه ایثارگران نیز الزاماتی دارد که نیازهای مادی این عزیزان مانند سایر اقشار جامعه با برنامه ریزی تامین شود و در این راه نباید اجازه دهیم جریان های بیرونی و درونی بر فرهنگ ایثارگری غالب شود. و شهادت و تضعیف این جامعه.

اسلامی بیان کرد: در این راستا داشتن برنامه و راهبرد صحیح و همسو بودن در سیاست گذاری ها حائز اهمیت است، بنابراین باید با تداوم راهبردها در جهت ارتقای کیفیت برنامه و سیاست ها و افزایش اثربخشی آنها گام برداریم. در این راه باید از دیدگاه ها و راهکارهایی پیروی کرد که نسبت به امور ایثارگران سختگیرانه نباشد، زیرا با هدایت صحیح می توان امور را اصلاح کرد و با صبر به اهداف مطلوب رسید.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: باید برای خانواده شهدای فیسب الله و مجاهدین نیز تمهیداتی اندیشیده شود زیرا طبیعتا با شهادت این افراد خانواده ها بدون سرپرست می مانند و می توانند با مشکل مواجه شوند. در حوزه های مختلف

اسلامی تاکید کرد: اگر می خواهیم اندیشه ایثار و شهادت جاودانه بماند باید به خانواده این افراد خدمت کنیم و همچنین این فرهنگ را به اقشار مختلف جامعه تزریق کنیم و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را در آموزش و پرورش و محیط های فرهنگی تسریع کنیم. . این سهم بر سختی کار بنیاد شهید و امور ایثارگران می افزاید و رسالت شما را سنگین می کند.

وی افزود: مهم‌ترین نکته رعایت و توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص جهاد تبیینی است، بنابراین نباید بگذاریم جهاد تبیینی فراموش شود و ضد ارزش‌ها جایگزین ارزش‌ها شود.

علم و فناوری جدید به نماد قدرت تبدیل شده است

اسلامی در بخشی دیگر از سخنان خود فناوری و صنعت هسته ای را یکی از مظاهر بارز قدرت در دنیای امروز برشمرد و گفت: امروز مظاهر قدرت و مولفه های آن در کنار سرمایه اجتماعی بالا می رود، به طوری که در علم و فناوری امروز جهان. در حال تبدیل شدن به نماد قدرت تبدیل شده اند.

وی با ارائه این علوم از جمله علوم کامپیوتر، هوافضا، فناوری هسته ای، بیوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی افزود: این موارد به حد انحصاری قدرت تبدیل شده است و قدرت های جهانی قصد دارند آنها را در انحصار خود نگه دارند و اجازه ندهند کشورها به سادگی از اینها بهره مند شوند. قدرت ها .

چرخه سوخت و حوزه اتمی بخشی از حوزه قدرت هستند

اسلامی تصریح کرد: از این پس چرخه سوخت و حوزه اتمی جزء حوزه قدرت محسوب می شود و در 25 سال گذشته رهبر معظم انقلاب بارها بر این موضوع و توسعه فناوری هسته ای تاکید کرده اند.

وی بیان کرد: امروز قدرت و توسعه مولفه های آن مانند صنعت و فناوری هسته ای به محل درگیری قدرت های جهانی با ایران تبدیل شده است زیرا برخی کشورها علاوه بر عضویت در شورای امنیت سازمان ملل از حق وتو و حق وتو نیز برخوردارند. مکانیزم خود را به گونه ای طراحی کرده اند که هیچکس نتواند از این قدرت بهره مند شود. در حالی که همه کشورها باید فناوری هسته ای صلح آمیز داشته باشند و جمهوری اسلامی ایران نیز به دنبال این مشکل است، در حالی که با ما مقابله کردند و اتهامات زیادی را علیه ایران وارد کردند و بارها پرونده ما را به شورای حکام و سازمان ملل و غیره ارجاع دادند. رد و تحریم های قطعی علیه ایران اعمال شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: نتیجه 20 سال مذاکره دولت های مختلف به سند برجام تبدیل شد که بر اساس آن ایران پذیرفت برنامه خود را محدود کند و سرعت عمل را کاهش دهد و در مقابل اتهامات را پس بگیرد. و همچنین توافق کرده ایم که جریان فشار را کاهش دهیم تا نظارت ها تشدید شود. اما پس از تغییر دولت در آمریکا، رئیس جمهور آمریکا از این توافق خارج شد و هیچ کشوری با ایران همکاری نکرد و شاهد تشدید ناآرامی ها و تحریم ها بودیم.

حداکثر سود را دریافت کنید؛ اولویت اول تیم چانه زنی

وی تاکید کرد: خوشبختانه در این سال ها و با عنایت خداوند، همکاری و تلاش همکاران و همچنین آثار قانون اقدام راهبردی، شاهد تقویت موازنه و بازدارندگی در برجام بوده ایم. مذاکرات و ما خواستار بازگشت به تعهدات و لغو تحریم ها هستیم.» مهم این است که اگر اقدامات تکمیلی انجام دهند، قطعاً می دانند که ما توانایی های فنی خود را گسترش خواهیم داد. تحت تأثیر این موارد، اکنون می بینیم که قدرت چانه زنی و جایگاه تیم مذاکره کننده را افزایش داده ایم و هر اتفاقی که در دولت سیزدهم و دولت های گذشته افتاد، در جهت کسب حداکثر منافع برای کشور بود.

اسلامی گفت: با توجه به هیاهوی هسته ای که علیه کشورمان به وجود آمده و تهمت هایی که به زبان می آورد، باید بتوانیم با استفاده از ابزارها، دستگاه ها و روش های موثر و کارآمد، اقدامات موثری را انجام دهیم و همچنین سعی در نشان دادن آثار تحولات هسته ای داشته باشیم. روی زندگی مردم

وی ادامه داد: برای دستیابی به یک برنامه منسجم، سند جامع راهبردی را در سازمان انرژی اتمی ایران تدوین و تصویب کرده‌ایم و در مسیر توسعه گام‌های بلندی برداشته‌ایم و نیروگاه‌های توسعه یکی از مهم‌ترین بخش‌ها محسوب می‌شود. برنامه ها در این زمینه همچنین قصد داریم 10000 مگاوات برق جدید تولید کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه پیشرفت ها و دستاوردهای سازمان انرژی اتمی را اینگونه برشمرد: توسعه رادیوداروها و استفاده از آن برای یک میلیون بیمار سرطانی در 205 مرکز پیشگیری و درمان، تسریع سیستم های پرتودرمانی به منظور استفاده از ظرفیت فناوری هسته ای برای سلامت و ایمنی غذایی و جلوگیری از ضایعات 30 درصد محصولات کشاورزی، کاهش سهم مقاومت آفات در کشاورزی، ایجاد 12 خوشه در سراسر کشور با هدف استفاده از پرتودهی محصولات کشاورزی. با بهره مندی از آب سنگین در حوزه پزشکی، تولید کیت های غربالگری نوزادان با قابلیت تشخیص 56 نوع بیماری بیولوژیکی و…

امضای تفاهم نامه فرهنگی بین سازمان انرژی اتمی و بنیاد شهید

لازم به ذکر است در این دیدار تفاهم نامه همکاری های فرهنگی بین سازمان انرژی اتمی ایران و بنیاد شهید و امور ایثارگران به امضا رسید. بر اساس این تفاهم نامه مقرر شد از ظرفیت های فرهنگی و رسانه ای به منظور توسعه و مهندسی فرهنگی در جهت تعالی و رشد و همچنین افزایش بهره وری فعالیت های فرهنگی و افزایش سطح همکاری ها استفاده شود. بین نهادهای اقدامات کیفی و ارتقای کمی تولید آثار بزرگ فرهنگی، هنری، ادبی و انتشار آثار مکتوب بر اساس قوانین عالی و ارتقای سطح کیفی تولیدات هنری، شناسایی و ایجاد بسترهای فرهنگی جدید و مناسب برای توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری مرتبط با موضوع تفاهم نامه، هم افزایی در تحقق فعالیت های تخصصی مرتبط با حوزه ایثار و شهادت و همچنین ارتقای سطح همکاری های علمی و سوالات فنی طرفین در حوزه حساس مناطق، تا حدی به ویژه مسائل فرهنگی و سخت از جمله مسائل تخصصی و هسته ای باید در دستور کار سازمان انرژی اتمی ایران و همچنین بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گیرد.

یکی از نکات مهم این تفاهم نامه؛ حمایت از بنگاه‌های دانش و ایثار مرتبط با حوزه هسته‌ای و تجاری‌سازی ایده‌ها بر اساس منافع مشترک با نظر کمیته علمی و فنی سازمان است که تصمیم به پیگیری همکاری‌های ملموس در این زمینه دارد.

لازم به ذکر است یکصد و نود و ششمین جلسه مشاوران هیات وزیران در امور ایثارگران، سوم مردادماه به همت سازمان نیرو برگزار شد.

انتهای پیام/