اربعین امسال با سال های گذشته متفاوت است – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر، روز گذشته اولین جلسه استانی کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین حسینی با حضور مسئولانی از ۳۱ استان کشور در حرم مطهر امام خمینی (ره) برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین احمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی ضمن خیرمقدم به میهمانان این جلسه بر لزوم تشکیل کمیته فرهنگی با شروع از تشکیل 14 تاکید کرد. کارگروه های علمی و پژوهشی، قرآن، هنر، رسانه، ورزش و … در این کمیته اعلام کرد.

سپس حجت الاسلام والمسلمین عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز در خصوص اهمیت پاسداری از اربعین و رشد این سفر معنوی گفت: به فرموده مقام معظم رهبری اربعین همان است. بنیان تمدن نوین اسلامی است، بنابراین باید هر سال بر آن افزوده شود.

اربعین امسال با سال های گذشته متفاوت است

وی سپس این پیاده روی را با پیاده روی های طولانی که به روش های مختلف در دنیا انجام می شود مقایسه کرد و گفت: این پیاده روی ویژگی های خاصی دارد و برکات زیادی دارد. اربعین یک جریان فرهنگی و بستر فضایل اخلاقی است که باید فرهنگ زیارت از جمله موارد زیر را دنبال کند. چرخش زائران در عراق ضروری و مؤثر است. اگر این مسیرها کوتاه و دایره ای باشد، خدمات رسانی بهتر و به تعداد بیشتری از زائران ارائه می شود.

مینو اصلانی، رئیس کمیته فرهنگی بانوان ایران و عراق نیز در این جلسه حضور داشت و در خصوص استفاده از بستر اربعین برای تعمیق فرهنگ اربعین و ارائه سیره و الگوی حضرت زینب کبری (س) بحث و تبادل نظر کرد.س) وی به نسل جوان گفت: هدف از این جلسه هماهنگی، هم افزایی و بررسی مسائل و مشکلات سال های گذشته و یافتن راهکار برای تسریع در خدمت رسانی به زائران است. در این جلسه قصد داریم از ظرفیت استان های کشور اعم از دانشگاه ها و بخش ها برای افزایش تولید محتوا در قالب استفاده کنیم. جنبش چارت سازمانی، قلب نوشته شده و از مصاحبه های کوتاه و … بسیاری از استان ها از ماه گذشته فعالیت خود را آغاز کرده اند و در این مدت از طریق فضای مجازی با استان ها در ارتباط بودیم. امروز برخی استان ها گزارش های خود از جمله همایش های زینبی، نشست های تخصصی با نخبگان و برنامه های ویژه دختران را ارائه کردند.

وی از تلاش این کمیته در زمینه آسیب شناسی این سفر معنوی طی چند سال گذشته خبر داد و گفت: اربعین امسال به دلیل ویژگی هایی که دارد از جمله گرما و غیره با سال های گذشته متفاوت است. بنابراین این اربعین قابل مقایسه با سال های گذشته نیست. اما یکی از نتایج این تلاش تمرکز مبلغان بود که به همین دلیل بسیاری از آنها به موکب رفتند. می بینم آنها نیامده اند یا ارتباط برقرار نشده است. بنابراین امسال تصمیم گرفتیم که هر موکب مبلغی داشته باشد تا همه موکب ها از این پتانسیل و ظرفیت بهره مند شوند.

پس از توضیحات اصلانی، فرزانه معاون هماهنگ کننده و رئیس کارگروه های تخصصی بانوان و دمیرچی معاون امور استان ها روسای هر کارگروه در تهران و استان ها را معرفی کردند. در پایان حکم مسئولین هر استان توسط اصلانی ارائه شد.