نگاه ویژه دولت سیزدهم به توسعه سواحل مکران – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر؛ بندر چابهار به دلیل موقعیت ممتازی که در شرق تنگه هرمز و دریای عرب دارد، در خطوط اصلی کشتیرانی آفریقا، آسیا و اروپا قرار دارد و مانند کوتاه‌ترین مسیر ارتباطی و ترانزیتی کشورهای آمریکای مرکزی است. . آسیا و افغانستان به خلیج فارس، شرق آفریقا و سایر بازارها نقاط جهان مطرح است که با وجود اتصال به دو بندر گوادر در پاکستان و چابهار ایران با موقعیت استراتژیک و مهمی که دارد، این قابلیت را دارد که به دروازه ورود به شاهراه اقتصادی آسیای مرکزی (کریدور تجاری شمال-جنوب) تبدیل شود.

این روزها مردم چابهار را با عناوین پایتخت دریایی و تنها بندر اقیانوسی ایران می شناسند که حتی تحریم های ظالمانه دشمن نیز نتوانست به آن آسیبی وارد کند چرا که این بندر با موقعیت استراتژیک چابهار و اهمیت آن در لجستیکی جغرافیای کشور. کشورها عملاً دشمن را قادر به حمله به این بندر استراتژیک ناتوان کرده است و این فرصتی خدادادی برای استفاده درست از توانمندی های منطقه آزاد چابهار تلقی می شود و بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که دنیا نمی تواند جایگاه لجستیکی چابهار را نادیده بگیرد.

دومین سفر استانی رئیس دولت سیزدهم از چابهار در جنوب شرق ایران آغاز شد که نشان از اهتمام و توجه ویژه دولتمردان به این بندر دارد.

تخلیه 800 هزار تن کالاهای اساسی در بندر چابهارنگاه ویژه دولت سیزدهم به توسعه سواحل مکران

800 هزار تن کالای اساسی از ابتدای سال جاری از 27 کشتی ورودی به بندر چابهار تخلیه شده است که نویدبخش رونق حمل و نقل و توسعه ترانزیت کالا است.

بازار بزرگ کشورهای اوراسیا و تمایل این کشورها به مبادله کالا و تجارت با کشورهای حوزه خلیج فارس، دریای عرب و هند فرصت مناسبی برای استفاده از زیرساخت های بنادر جنوب ایران به ویژه بندر ایران خواهد بود. چابهار و استفاده از ارمنستان به عنوان دروازه ورود به کشورهای اوراسیا.

راه آهنی که با رسیدن به چابهار نقش مهمی در توسعه منطقه خواهد داشت

نگاه ویژه دولت سیزدهم به توسعه سواحل مکران

این پروژه با هدف ایجاد کریدور ریلی در شرق کشور، اتصال بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور به شبکه ریلی، کمک به توسعه سواحل مکران از طریق ایجاد خطوط ریلی، اتصال کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان برای باز کردن آبهای اقیانوس و ایجاد بستر مناسب. برای توسعه و رشد اقتصادی منطقه بسیار مهم است.

این خط آهن به طول 634 کیلومتر از شهرهای چابهار، نیکشهر، ایرانشهر، خاش و زاهدان عبور می کند که با احتساب ایستگاه ها به 750 کیلومتر می رسد و ابتدا قطعات 7 و 8 این پروژه بین خاش و زاهدان به طول 155 کیلومتر با احتساب ایستگاه های راه آهن می باشد. ، حدود 180 کیلومتر) به بهره برداری می رسد و شهر خاش از زاهدان به شبکه ریلی کشور متصل می شود.

در حال حاضر کل پروژه بیش از 60 درصد پیشرفت داشته و در قطعه خاش – زاهدان بیش از 98 درصد پیشرفت در هفته دولت به بهره برداری می رسد.

در خصوص احداث بزرگراه در سیستان و بلوچستان طرح های تفصیلی در دستور کار دولت مردمی قرار دارد که در آینده ای نه چندان دور طعم آن را خواهیم چشید.

ساخت فرودگاه بین المللی چابهار، آخرین دردسر توسعه، با تکمیل و بهره برداری از آن، آینده ای روشن را برای این نقطه از کشور عزیزمان نوید می دهد.

*راه اندازی کارخانه ضایعات پلی اتیلن در بندر چابهار*

۱۴ مرداد ماه سال جاری کارخانه تولید مخازن پلی اتیلن با حضور نعمت اله رضایی مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در چابهار افتتاح و به بهره برداری رسید.

*افزایش 40 درصدی تخلیه و بارگیری از بندر چابهار*

تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 40 درصد افزایش داشته است.

سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در این خصوص گفت: بیشترین سهم واردات کالا از بندر چابهار در این مدت مربوط به گندم و برنج و تخلیه گندم از ابتدای سال جاری تاکنون بوده است. امسال نسبت به سال قبل بیش از 2 برابر افزایش داشته است.

وی گفت: افزایش مستمر عملیات تخلیه و بارگیری محموله های غیرنفتی در سال های اخیر و اوایل امسال از طریق بندر چابهار صورت گرفته و بهار امسال نسبت به سال گذشته 74 درصد افزایش داشته است.

افتتاح کارخانه بخار سیکل ترکیبی

همزمان با گسترش جمعیت چابهار و استقرار صنایع در این منطقه و افزایش نیاز به مصرف انرژی، واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی چابهار در منطقه راهبردی سواحل مکران افتتاح شد. حضور مدیرعامل بنیاد مصطفان

این واحد بخار که با سرمایه گذاری 4000 میلیارد تومانی بنیاد مصطفان به بهره برداری رسیده است، ظرفیت تولید 160 مگاوات برق در کشور را افزایش داده و تولید برق در این نیروگاه به 575 مگاوات رسیده است.

بر اساس این خبر راه اندازی این واحد بخار در ابتدای فصل گرما و پیک مصرف برق به ویژه در مناطق جنوبی و شرقی تاثیر بسزایی در تامین نیازهای خانگی و صنعتی کشور دارد.

احداث این واحد بخار در منطقه استراتژیک و محروم چابهار علاوه بر افزایش ظرفیت تولید انرژی در کشور، برای حدود 490 نیروی متخصص و بومی منطقه شغل ایجاد کرده است.

بندر چابهار توسعه دهنده روابط ایران و ارمنستان است

سفیر جمهوری ارمنستان در ایران گفت: ارمنستان مسیر خوبی برای ترانزیت کالا به دریا است و ایجاد همکاری ارمنستان، ایران و هند از طریق چابهار برای ما و این بندر ایجاد علاقه کرده است. توسعه دهنده ارتباطات بین سه کشور است.”

سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بازار بزرگ کشورهای اوراسیا و تمایل این کشورها برای تبادل کالا و تجارت با کشورهای حوزه خلیج فارس، دریای عمان و هند است. فرصت خوبی برای استفاده از زیرساخت های بنادر ایران در جنوب به ویژه بندر چابهار و استفاده از ارمنستان، دروازه ورود به کشورهای اوراسیا خواهد بود.

وی با اشاره به زیرساخت های بندری ایجاد شده برای پذیرش انواع کشتی ها بدون محدودیت و امکان تخلیه و بارگیری انواع کالا و فعالیت شرکت های کشتیرانی به ویژه کشتیرانی جمهوری اسلامی در بندر چابهار، خاطرنشان کرد: امکان حمل و نقل وجود دارد. کالا از طریق دریا به مقاصد کشورهای حاشیه خلیج فارس و بنادر هند وجود دارد و در این زمینه نیاز به ایجاد تسهیلات و هماهنگی برای تردد ناوگان حمل و نقل زمینی تردد از مرزهای زمینی دو کشور برای انتقال کالاهای صادراتی و صادراتی است. واردات و ترانزیت کالا

روانبخش خاطرنشان کرد: مسئولان بندر چابهار تلاش خواهند کرد تا هزینه و زمان انتقال کالا را برای تمامی گروه های کالایی کاهش دهند.

تکمیل 210 میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر چابهار

سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: تحقق سرمایه‌گذاری 210 میلیارد تومانی بخش خصوصی و وضعیت مطلوب طرح‌های سرمایه‌گذاری در بزرگترین بندر ایران نشانه رونق است. و توسعه.

آخرین کلمه

منطقه آزادی با وسعت 82 هزار کیلومتر مربع در نوار ساحلی مکوران و آب‌های اقیانوسی از چنان ظرفیتی برخوردار است که امروزه فولادسازان بزرگ کشور در حال راه‌اندازی مجتمع فولاد در این منطقه هستند.

قطعا مدیریت خوب ظرفیت ها و دارایی های چابهار در حوزه های کشاورزی، ماهیگیری، تجارت و ترانزیت می تواند ضمن کاهش نرخ بیکاری و اشتغال پایدار جوانان به بستری برای توسعه شرق کشور تبدیل شود.