جلوگیری از ضرر 250 هزار میلیارد تومانی شهرداری – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی صالحی در نشست خبری و مراسم گرامیداشت روز خبرنگار که با حضور جمعی از خبرنگاران روز دوشنبه 3 مرداد 1401 در محل سالن اجتماعات خبرنگاران برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به رویکردها و تاکیدات شهردار تهران در این مدت برنامه ریزی های دقیقی انجام شد. داشتیم، خبری که در منطقه داریم این است که صبح امروز در شورای عالی شهرسازی، طرح شمسه «شهر مدرن و هوشمند اراضی فرحزاد توستان ها در جنوب یادگار امام (ره) تصویب شده و با اجرای این طرح 35 هکتار فضای سبز به شهروندان تحویل داده می شود که به عنوان پروژه بزرگ در سال 1402 تحویل داده می شود.

شهردار منطقه 2 افزود: طرح مالی آن به تصویب شورا می رسد و به گونه ای طراحی می شود که منابع مالی آن در آن تامین شود، سرانه و خدمات نوین در آن پیش بینی شود و در موضوع ساماندهی املاکی که تشکیلات غیرمجاز بوده نیز در طرح ساماندهی رخ داده است و در حال انجام اقداماتی هستیم که چرخ های توسعه طرح جان کسی را از بین نبرد.

صالحی درباره احیای رودخانه دره فرحزاد ادامه داد: در بازدید گذشته شاهد بودیم که دیگر آسیب اجتماعی مرگباری در این منطقه وجود ندارد. در حالی که پیش از آن در این منطقه زاغه هایی وجود داشت که گاه تا ۴۰ متر عمق داشتند. همچنین حدود 600 معتاد متجاهر در مراکز ماده 16 ساماندهی شده اند که اکنون زمینه برای اجرای طرح اکو پارک کاملا فراهم است. موضوع ساخت راه دسترسی نیروهای انتظامی پیگیری و 2180 متر جاده احداث و 25 چراغ خیابان نصب شد. همچنین 17 پلاک قرمز، 23 پلاک از مغازه های غیر مجاز تفکیک زباله جمع آوری و 5 کلانتری در این محدوده مستقر شد.

شهردار منطقه 2 افزود: تا پایان سال فاز اول اکو پارک اجرا می شود و در آینده زمین برای استفاده بین المللی این مجموعه فراهم می شود. همچنین در بحث تسویه معوقات شهرداری حدود 12 هزار متر پلاک را آزاد کردیم و از ضرر 250 هزار میلیارد تومانی شهرداری جلوگیری کردیم.

وی گفت: بحث ساخت و ساز در منطقه فرحزاد پیگیری شده و به زودی شاهد رونق ساخت و ساز در آن خواهیم بود، توسعه دره رودخانه اوین درکه یا منطقه اسلام آباد در دستور کار قرار گرفته و طرح وی به کمیسیون ماده پنج تحویل داده شده است. امیدواریم ظرف 2 ماه آینده تصویب شود که عرضه مسکن اجتماعی را تغییر دهد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع ساماندهی پلاک های متعلق به شهرداری در این محدوده که 30 درصد پلاک ها را شامل می شود نیز پیگیری می شود.

صالحی گفت: فازی از پل های عابر پیاده که با رویکرد عابر پیاده و انسان محور طراحی شده است بر روی شیخ فضل الله افتتاح شده و پل بزرگراه شهید همت تاکنون 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و آماده خواهد شد. برای بهره برداری تا پایان سال.

شهردار منطقه 2 گفت: ساماندهی میادین شهری که مظهر اصلی بلوار پاک نژاد است تا پایان سال ساماندهی می شود که بزرگترین میدان محدوده شهری خواهد بود. همچنین توسعه میدان صنعت به منظور کاهش بار ترافیکی به زودی وارد فاز اجرایی می شود. طرح ساماندهی میدان شهید تیموری نیز تهیه شده و تا پایان سال تحویل شهروندان می شود.

وی یادآور شد: ما یکی از مناطق پیشرو در انعکاس مناسب سازی فضاهای شهری برای افراد دارای معلولیت هستیم، همچنین در بحث گودال های غیر ایمن در ابتدا 15 گودال غیر ایمن داشتیم و امروز با پیگیری های انجام شده یو پی اس ها هیچ کدام بلاتکلیف نیستند و برای ایمن سازی اقداماتی انجام شده است از جمله گودال برج میلاد که دو ماه است ایمن سازی آن با هزینه ای بالغ بر 120 میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفته و نوع آن. تثبیت دائمی خواهد بود. همچنین در مورد گود دریا قسمت زیادی ایمن سازی شده و معبر مجاور پس از سال ها بازگشایی خواهد شد.

صالحی خاطرنشان کرد: در بحث ساختمان های خطرناک نیز 9 ساختمان در منطقه شناسایی شد که تمامی آنها در دستور کار قرار دارد. به جز یک مورد که ساختمان دولتی است و پیگیر آن هستیم، بقیه فعالیت ها برای رفع خطر آنها شروع شده و دو ساختمان متعلق به شهرداری است. همچنین در این مدت 90 درصد معوقات پیمانکاران منطقه را پرداخت کرده ایم که سرعت اجرای پروژه ها را افزایش می دهد. علاوه بر این ساماندهی املاک شهرداری در سامانه های مربوطه، توانمندسازی محله های محروم و توسعه زیرساخت های فرهنگی و کارآفرینی در دستور کار قرار گرفته و در کنار این اقدامات ساماندهی آبگرفتگی غرب در جلال آل احمد نیز در دستور کار قرار گرفته است. منطقه تا پایان شهریور ماه سال جاری انجام خواهد شد.

شهردار منطقه 2 افزود: خط 10 مترو از منطقه 22 در مجاورت دریاچه شهدا در خلیج عربی شروع و تا منطقه 4 ادامه می یابد که دارای پنج ایستگاه در منطقه 2 خواهد بود.این خط دارای یک ایستگاه مترو است تقاطع میدان کتاب با خط 7 و این ایستگاه ها تا پایان سال 1404 به شهروندان تحویل داده می شود. همچنین در مجموع تا پایان سال 43 عنوان پروژه را به شهروندان تحویل خواهیم داد.

وی در ادامه گفت: گودبرداری در عملیات ساختمانی اجتناب ناپذیر و اجتناب ناپذیر است که با ابلاغ طرح تفصیلی جدید فروش پارکینگ ها ممنوع شده و مالکان برای تامین پارکینگ مجبور به حفاری می شوند و در برخی سال ها تعداد زیادی مجوز صادر شد. صادر شده. و مسائل و اختلافات حقوقی و ملکی پیش می آمد و باعث توقف طولانی مدت پروژه ها می شد، بنابراین شاهد وجود گودال های خطرناک بودیم و برنامه ای که برای این مشکل در سال گذشته داشتیم این بود که بحث حذف را تضمین کردیم. از چاله ها؛ همچنین به دلیل مشکلات شورای عالی برنامه ریزی در خصوص مجوز آنها، گودال در خیابان ایران ضمین راه اندازی نشده است، اما گودال در وضعیت ایمن قرار دارد و به طور مرتب نظارت می شود. قرار بود هتل اداری بلندمرتبه در این گودال ساخته شود که شورای عالی با آن مخالفت کرد و این موضوع در دستگاه قضایی در حال پیگیری است.

صالحی ادامه داد: با 70 درصد پیشرفت فیزیکی روی تصفیه خانه فاضلاب بوستان نهج البلاغه کار می کنیم و پس از آن تصفیه خانه فاضلاب ملاصدرا را راه اندازی می کنیم که در سال 1401 تکمیل می شود.