قاضی عسکر: جلوی انحراف از مجالس مذهبی باید گرفته شود/ هشدار امام رضا درباره توهین به مخالفان – اخبار دین، قرآن و اندیشه – اخبار فرهنگی تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، جلسه هیئات مذهبی شهر ری امروز در سالن شیخ صدوق آستان مقدس آستان مقدس و در ادامه مراسم مسلمیه با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسینی برگزار شد. سید علی قاضی عسکر تولیت آستان عبدالعظیم حسنی (ع).

حجت الاسلام قاضی عسکر در این جلسه درباره فلسفه عزاداری گفت: بهترین راه برای یافتن پاسخ این مشکل مراجعه به الفاظ و سیره عترت است. در بخشی از زیارت نامه اربعین می خوانیم:و با این اندرز بندگانت را از جهل و سرگردانی نجات ده.یعنی امام حسین (علیه السلام) همان مقدسی است که خون دلش را برای تو ریخت تا بندگانت را از خواب جهل و سرگردانی بیدار کند و به مقصد برساند. ما باید از این قسمت از کتاب زیارت برای هیئت های مذهبی استفاده عملی کنیم، سپس جلسات مذهبی ما نیز باید با همین اهداف تشکیل شود؛ یعنی از یک طرف آموزنده و از طرف دیگر اینکه به مخاطب ما بینشی می دهد، به گونه ای که یک جوان بعد از مدتی تغییری را در خود احساس می کند.

وی افزود: ارواح اهل بیت علیهم السلام توسط ائمه معصومین تجلیل شد; امام صادق (علیه السلام) در روایتی خطاب به فضیل فرمودند:تظاهرات و گفتگو؟ کنار هم میشینین حرف میزنین؟ گفت: آری فدای تو می شوم. گفت: دیدار عاشقان است; یعنی من عاشق این مجالس هستم. فهیوا امرانه، ای فضیل، خدا مرا بیامرزد.; ای فاضل راه ما را زنده بدار. رحمت خدا بر او باد که امر ما را زنده نگه دارد.» این قول پیامبر به معنای توسعه مجالس منسوب به اهل بیت است.

قاضی عسکر درباره نحوه عملکرد مجالس دینی گفت: امام رضا (علیه السلام) در روایتی فرمودند:او علم ما را تعلیم می دهد و مردم آن را می آموزند، زیرا اگر مردم فضیلت گفتار ما را می دانستند از ما پیروی نمی کردند.«یعنی علوم ما را بیاموزید و به مردم بیاموزید؛ زیرا اگر مردم صحت گفتار ما را بدانند از ما اطاعت می کنند. برای مردم، قطعاً جذب این خانواده مقدس خواهند شد.

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی بر جلوگیری از انحرافات در مجالس مذهبی تاکید کرد و گفت: باید از بدآموزی و بهره برداری های نامشروع در مجالس مذهبی جلوگیری کرد. خود اهل بیت وحی با علم علمی خود راه این مجالس را به گونه ای هموار کرده اند که حواسمان پرت نشود. امام صادق (علیه السلام) در روایتی فرمودند:با تعداد ادیان نسوزید. خدایا بدبختی های ما را فقط با ترس و تلاش در این دنیا و تسلی اخوان در خدا تحمل کن.» ; به گروه شیعه ما [پیام] تحویل دهید و به آنها بگویید: از راه های مختلف گمراه نشوید که به خدا سوگند که ولایت و دوستی ما جز با خداپرستی و سخت کوشی در دنیا و همکاری و همدردی با برادران دینی و هر که به مردم ستم می کند حاصل می شود. . کند شیعه ما نیست. یکی از اولین آموزه های عترت ما تقوا، تقوا، همدردی با برادران دینی و عدم ظلم به مردم برای ورود به حریم ولایت است. تا چه حد این گزاره ها را به شنوندگان خود آموزش داده ایم؟

قاضی عسکر نسبت به اظهار غلو نسبت به اهل بیت(ع) و توهین به مقدسات ادیان هشدار داد و گفت: غلو و افراط در عصر ائمه اطهار علیهم السلام از گرایش هایی بود که اهل بیت را به شدت آزار می داد. -بیت امام رضا (علیه السلام) در حدیثی سه دسته از مخالفان خود را به زیبایی بیان کرده و یکی از اقدامات آنان را تبلیغ غلو ​​و اهانت به مقدسات دیگر ادیان برشمرده است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: دشمنان ما از فضایل ما اخباری پدید آورده اند که به سه دسته تقسیم می شود: یکی اخبار مبالغه و دیگری اخباری که از دست می دهیم و سوم اخباری که نام دشمنان ما را آشکار می کند و عیوب آنها را بازگو می کند. وقتی مردم می شنوند که درباره ما زیاده روی کرده اند، شیعیان را کافر می کنند و اعتقاد ما به خدا را به آنها نسبت می دهند و شنیدن کسانی که آشکارا نام دشمنان ما را می گویند و از ما بد می گویند، به ما بی احترامی می کند. خداوند متعال می فرماید:و كسانى را كه جز خدا را مى‏خوانند تجليل مكنيد كه آنان دشمنان نادانى هستند.; و به کسانی که غیر خدا را می خوانند دشنام دهید که آنها از روی دشمنی و جهل به خدا دشنام می دهند.» این حدیث به صراحت می گوید که در حق عترت نه زیاده روی کرد و نه حرمت های دیگران را لعن کرد. چگونه یک انسان بی گناه باید به ما توضیح دهد که نباید ادامه دهد یا از آتارات دور شود؟

وی مجالس مذهبی را یکی از بهترین ظرفیت ها برای گسترش فرهنگ عترت معرفی کرد و گفت: باید قدر این فرصت را بدانیم. ما موفق شدیم از همایشی حمایت کنیم که مخاطبان آن از همه اقشار هستند. وقت عاشقان عترت بر عهده ماست و باید از این توانایی نهایت استفاده را ببریم. زمان جلسات به ویژه سخنرانی ها کوتاه شود و از رفتار جماعات اهل بیت پرهیز شود. مرحوم فلسفی به ما تاکید کردند بدون مطالعه منبر نروید.

در ادامه این مراسم میزگردی با حضور حمید زمانی معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری حجت الاسلام کنگرلو و رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان برگزار شد. ری، محسن خرسانی، مسئول حراست آستان عبدالعظیم و داوری نژاد از فرماندهی انتظامی شهرستان ری. هر یک از این مسئولین مقدمات و برنامه ریزی مراسم سه روزه مسلمانان را تشریح کردند. تامین امنیت هیئت‌های مذهبی و زائران، تمهیدات لازم برای حضور بانوان در باغ طوطی‌ها و شبستان امام خمینی (ره)، کوتاه کردن وقت نماز مسلمانان برای آسایش ساکنان اطراف حرم، مدیریت هیئت‌های مذهبی پس از پایان مراسم، پرداخت هزینه توجه به هشدارهای پلیس برای بهبود همه چیز از جمله نکاتی بود که در این جلسه مطرح شد.

انتهای پیام/