مسئول آموزش و پرورش حق اداره مدرسه را ندارد – خبرگزاری مهر ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، احمد محمودزاده، رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش در برنامه ۲۰ شهر تهران در خصوص موضوع شهریه مدارس غیردولتی؛ در برنامه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ ه.ش. وی گفت: در دولت فعلی اقداماتی برای ایجاد مدارسی داریم که فقط از خانواده ها شهریه می گیرند.

محمودزاده افزود: اخیرا نهادها و نهادهای فرهنگی بسیاری اقدام به تاسیس مدارس غیرانتفاعی کرده اند که به آموزش دانش آموزان می پردازند. با تفاهم نامه هایی که با این موسسات امضا کرده ایم، جمعیتی از دانشجویان را در سراسر کشور به این موسسات منتقل می کنیم.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش گفت: در 5 استان دانشگاه علوم قرآنی از دانش آموزان ثبت نام شد. دانشگاه قابلیتی ایجاد کرده است که در سال های گذشته چندان برای تربیت دانشجو استفاده نمی شد، بنابراین از این توانایی برای آموزش دانشجویان قرآنی استفاده می شود. سال آینده تعداد استان های فعال در این زمینه افزایش می یابد.

محمودزاده با بیان اینکه در سند تحول دولت مدارس غیردولتی بدون سودآوری یک فرد متفکر گفت: در گذشته چنین طرحی وجود داشت اما در این دولت درصدد تکثیر این مدارس هستند. هفته آینده مدرسه ای از این مدل در خوی و به زودی در مشهد افتتاح می شود. خیری که 60 مدرسه در مشهد افتتاح کرد، برای اولین بار از او خواستیم که مدرسه ای را اداره کند.

او گفت که این مدارس هیچ منفعت شخصی ندارند. وی گفت: این مدارس تنها به میزان هزینه از والدین و خانواده ها شهریه دریافت می کنند. در دو سال آینده سعی داریم 2000 مدرسه را به این شکل مدیریت کنیم و عمدتاً روی دانشکده ها و دبیرستان ها و هنرستان های فنی و حرفه ای تمرکز کرده ایم.

وی با اشاره به وجود تعارض منافع در آموزش و پرورش گفت: هیچ یک از مدیران مناطق استان ها و مدیران کل آموزش و پرورش نباید صاحب مدرسه شوند تا از این تضاد منافع جلوگیری شود. لحظه آماری که داریم این است که سعی کردیم 100 درصد این اتفاق بیفتد و مدیرانی که مدرسه غیرانتفاعی داشتند مدرسه خود را تحویل دادند.

وی در پاسخ به این سوال که چند درصد از مسئولان آموزش و پرورش فرزندان خود را در مدارس غیردولتی ثبت نام می کنند، گفت: آمار و ارقام دقیقی نداریم اما معتقدیم تعداد مسئولانی که فرزندان خود را در مدارس غیردولتی ثبت نام کرده اند کم نیست. مدارس مدارس. مدارس خصوصی نه تنها کیفیت بهتری دارند. گاهی اوقات یک موسسه تمامی آموزش ها و خدمات را به صورت متمرکز ارائه می کند و به همین دلیل برخی از مسئولان فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام می کنند، این مدارس تنها 3 درصد مدارس کشور را تشکیل می دهند و عمدتا در تهران واقع شده اند.