7 ساباط تاریخی و 3 گذر در دزفول احیا شد – اخبار خوزستان – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم دزفول به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری دزفول، علی قربانی در این خصوص گفت: هفت ساباط تاریخی شامل احمدی سابات (سوم)، میرزکیون، کاروان، صفر (جوادی)، پیکار (کتبی)، غفوری، ژوبین و همچنین سه گذرگاه. شوراب ، پیکار وصفار، مرمت و بازسازی شده اند.

وی در ادامه افزود: در راستای مرمت این ساباط های تاریخی اقدامات مختلفی از جمله تعویض گچ و تخته آجری، حذف سیمان و الحاقات گچ، ساخت نی گلدار از کمان، ترمیم کمان و پروپوزال، مرمت بدنه و… و حذف اضافات غیر همگن.

رئیس سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری دزفول با اشاره به احیای پاساژ صفر و پیکار گفت: عملیات مرمت این گذر تاریخی به عنوان یک پروژه جامع طراحی شده توسط عمران سازمان محسوب می شود و برنامه ما در آینده این است که در مراحل بعدی با هماهنگی لازم است کارهای اجرایی بدنه این تقاطع همسطح با بخشدار زیرساخت ها انجام شود تا این اقدام به عنوان یک پروژه مهم در بافت قدیمی مورد بهره برداری قرار گیرد.

قربانی در ادامه پاکسازی و مرمت 50 متری قمش مومنان را از دیگر اقدامات سازمان عمران شهرداری دزفول در بافت قدیم برشمرد و گفت: عملیات مرمت بقعه علی مالک نیز حدود 70 درصد کالبدی را انجام داده است. پیشرفت کرده و در حال حاضر مرمت بخشی از زیرزمین این مقبره در حال انجام است که به زودی تکمیل می شود.

وی افزود: عملیات مرمت بقعه علی مالک شامل اقداماتی از جمله حذف سیمان و الحاقات غیر همگن، بند کشی، مرمت دیوار، آجرکاری، اصلاح ورودی جنوب بقعه، نصب آجر است. حصار، تخریب دیوار آجری غیر همگن و بازسازی با مصالح همگن، اجرای کتیبه ها به صورت آجری. ، حذف اضافات گچ، ترمیم دیوار راه پله زیرزمین و نصب طاق راه پله زیرزمین.

برجسته سازی مرمت روکش آجری عرشه پل ساسانی و همچنین قرار دادن جان پناه های مشبک و ایمن سازی کناره گذر و همچنین مرمت و ساماندهی پلازای ورودی در ضلع شرقی پل ساسانیان. قربانی افزود. : در خصوص عرشه پل اقداماتی از قبیل تعویض و ترمیم آجرهای فرش عرشه پل و سفت شدن عرشه انجام شده است همچنین نصب جان پناه و ایمن سازی در کنار پل انجام شد. ; در مورد ساماندهی میدان ورودی نیز عملیاتی از قبیل تعمیر و ترمیم آجرهای فرش، رشته بندی و ساخت ستون های آجری اجرا شد.

ناظر ساماندهی عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری با بیان اینکه چندین برنامه مرمت و بهسازی بافت قدیمی در دستور کار سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری دزفول قرار دارد، گفت: امیدواریم با اجرای اقدامات مختلف مرمتی در مناطق مختلف بتوانیم اقدام کنیم. بخش هایی از ساختار قدیمی، ما به احیای این پارچه گرانبها کمک خواهیم کرد.

انتهای پیام/737/ن