لبنان جایگاه ویژه ای در نظام سیاست خارجی ایران دارد – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوز

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی در دیدار با سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در لبنان که در سازمان مرکزی حضور دارد. دانشگاه المصطفی وی که در قم برگزار شد، ضمن آرزوی موفقیت امانی در مسئولیت جدید، گفت: لبنان در نظام سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است و سفرای با ویژگی های استثنایی برای خدمت در این کشور انتخاب می شوند.

رئیس دانشگاه المصطفی وی با اشاره به نقش مهم حضور جریان های علاقه مند به انقلاب اسلامی در لبنان در تقویت جایگاه راهبردی ایران در منطقه گفت: دانشگاه المصطفی نقش مهمی در شکل گیری نیروی انسانی تحصیل کرده در لبنان ایفا می کند و همواره کوشیده است در فعالیت های علمی و فرهنگی خود ویژگی ها و شرایط این کشور را مد نظر قرار دهد.

حجت الاسلام والمسلمین عباسی ادامه داد: در گذشته ارتباط و هماهنگی خوبی بین نهادهای فرهنگی فعال جمهوری اسلامی ایران در لبنان وجود داشته و شورای فرهنگی در اطراف سفارت جمهوری اسلامی تشکیل شده است. ایران ایران و نهادهای مختلفی مانند دانشگاه المصطفی حضور فعالی در این شورا دارند.

وی در ادامه به ارائه فعالیت ها پرداخت دانشگاه المصطفی در لبنان پرداخت و گفت: نمایندگی دانشگاه المصطفی بیشترین فعالیت را در منطقه شامات لبنان دارد و دو مجتمع آموزشی خواهر و برادر میزبان دانش پژوهان لبنانی تا مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند. علاوه بر این دو مرکز، چندین مرکز به هم پیوسته و زیر نظر اشراف هستند دانشگاه المصطفی در قالب نظام آموزشی نیز فعال هستند دانشگاه المصطفیارائه دهنده حوزه دانش دانشگاه المصطفی در حوزه علوم اسلامی و انسانی هستند.

حجت الاسلام والمسلمین عباسی سیاست آل مصطفی در داخل و خارج از کشور بر اصل تقریب، وحدت و گفتگوی ادیان و مذاهب تاکید کرد و اعلام کرد: به همین دلیل دانشگاه المصطفی در واحدهای داخلی و خارجی خود پذیرای علمای مذاهب مختلف اسلامی و حتی سایر مذاهب است که با هم به فراگیری علوم و معارف اسلامی می پردازند.

رئیس دانشگاه المصطفیوی در پایان خاطرنشان می کند: دانشگاه المصطفی نقش پیشرو در تربیت کادر فرهنگی و علمی در لبنان داشته و آمادگی کامل برای همکاری و هم افزایی با سایر مراکز فعال به ویژه سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان را دارد.

سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز ضمن برخورداری از فعالیت های علمی و فرهنگی در این دیدار شرکت کرد. دانشگاه المصطفی در سراسر جهان تقویت مراکز فرهنگی فعال شورای فرهنگی ایران در لبنان از اولویت های سفارت جمهوری اسلامی ایران در این کشور است.

امانی خاطرنشان کرد: جامعه متشکل و پیچیده لبنان دارای ویژگی های منحصر به فردی است که ملاحظات خاص خود را می طلبد و امیدواریم با بازکردن درهای همکاری و هم افزایی با دانشگاه المصطفیافق‌های جدید و فرصت‌های مناسب‌تر در عرصه دیپلماسی عمومی برای جمهوری اسلامی ایران.