دامداری و طیور مزیت نسبی گیلان در بخش کشاورزی است – خبرگزاری مهر ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر اسدالله عباسی بعدازظهر شنبه در حاشیه بازدید از مجتمع بزرگ کشاورزی، صنعتی و دامپروری سیاه استلخ رشت در گفتگو با خبرنگاران، کشاورزی را یکی از مزیت های استان گیلان برشمرد و گفت: : در این بخش دامپروری و طیور نیز از مهمترین دارایی ها محسوب می شوند.

وی با اشاره به فعالیت های خوبی که در بخش کشاورزی به ویژه دامپروری انجام شده است، افزود: زنجیره ارزش در حوزه لبنیات در استان گیلان باید مورد توجه قرار گیرد.

استاندار گیلان تعطیلی برخی از کارخانه ها را در این زمینه برشمرد و گفت: طبق بررسی های انجام شده کمبود شیر مورد نیاز برای تولید لبنیات مهم ترین دلیل تعطیلی این کارخانه ها است که تصمیم بر این است که تامین شود. توسط استان های همجوار

وی همچنین سیاست های نادرست اتخاذ شده در گذشته در خصوص انتقال دام از گیلان به سایر استان ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: تفاهم نامه هایی برای افزایش ظرفیت تولید مجتمع کشاورزی، صنعتی و دامپروری منعقد شده است.

عباسی با بیان اینکه قرار است 1000 راس دام شیری به گیلان منتقل شود، گفت: با ایجاد زنجیره ارزش در مجتمع فوق، تولید شیر و گوشت مورد نیاز گیلان و سایر استان ها تضمین می شود.

وی همچنین حمایت دولت از تولیدکنندگان به ویژه این مجموعه ها را مورد تاکید قرار داد و افزود: با فراهم آوردن زیرساخت ها و امکاناتی که در اختیار این مجموعه ها است می توان از پتانسیل های استان به نحو شایسته استفاده کرد.

به حداکثر رساندن تولید در بخش های مختلف کشاورزی از جمله برنج، چای، ابریشم، آبزی پروری و سایر محصولات از دیگر مواردی بود که استاندار گیلان بر آن تاکید کرد.

وی همچنین دستورات لازم را برای ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه و تسریع در رفع موانع برای افزایش تولید این مجموعه صادر کرد.