دیدار هیئت آمریکایی با نمایندگان طالبان در قطر – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر، تارنمای وزارت خارجه آمریکا گزارش داد که در روزهای ۲۹ تا ۳۰ ژوئن، هیئتی از واشنگتن به سرپرستی توماس وست، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان با رهبران ارشد طالبان در دوحه، پایتخت قطر دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش این وب سایت، در این دیدار مقامات وزارت امور خارجه و خزانه داری ایالات متحده آمریکا و همچنین آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده با نمایندگان طالبان دیدار کردند.

هیئت آمریکایی با تاکید بر ابراز تاسف از زلزله اخیر در افغانستان، مدعی حمایت آمریکا در قالب کمک جدید 55 میلیون دلاری به مردم این کشور شد.

به گزارش آناتولی، ادامه و تمدید محدودیت های طالبان بر حقوق زنان و دختران افغانستانی از محورهای اصلی این نشست بود.

در این بیانیه آمده است: ایالات متحده و طالبان می خواهند مبادلات مربوط به مبارزه با مواد مخدر و آمادگی در برابر بلایای طبیعی را گسترش دهند.

در این نشست طالبان بر تعهد خود تاکید کردند که اجازه ندهند هیچ کشوری از خاک افغانستان برای تهدید کشور دیگر استفاده کند.

مقامات آمریکایی همچنین نسبت به ادامه حضور القاعده، دولت اسلامی و سایر گروه های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

در همین راستا، امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که در راس یک هیئت بلندپایه به دوحه، پایتخت قطر می‌رود.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان با تایید این خبر، در توییتر نوشت که هیئت طالبان با مقامات وزارت خزانه داری آمریکا و توماس وست، نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان در دوحه دیدار می کند.

به گزارش رسانه ها، در این سفر در مورد آزادسازی دارایی های افغان ها در آمریکا به ویژه در شرایط کنونی که کابل با زلزله اخیر این کشور دست و پنجه نرم می کند، بحث و تبادل نظر خواهد شد.

در حالی که دولت آمریکا مدعی ارسال کمک های بشردوستانه به افغانستان است، درصد قابل توجهی از دارایی های خارجی این کشور را مسدود کرده و اجازه دسترسی به آنها را نمی دهد.

“ژانگ جون” نماینده دائم چین در سازمان ملل وی پیش از این اقدام آمریکا علیه دارایی‌های افغانستان را غیرقابل توجیه خواند و اعلام کرد که آمریکا باید فورا تصمیم خود در مورد دارایی‌های خارجی افغانستان را لغو کند و این دارایی‌ها را به این کشور فقیر بازگرداند تا به کاهش بحران انسانی در آن کشور کمک کند. .