تحریم های آمریکا چگونه اصول اساسی حقوق بشر را نقض می کند؟ – خبرگزاری مهر امور روز ایران و جهان

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: تحریم ها در اشکال مختلف سیاسی، اقتصادی، نظامی و غیره مدت هاست که توجه دولت ها را به خود جلب کرده است. هدف اصلی تحریم ها تحمیل اراده یک کشور بر کشور دیگر است تا مطابق میل خود عمل کند. امروزه به دلیل گسترش ارتباطات و تعامل جوامع، تحریم ها به شکل پیچیده تری طراحی و اعمال می شود. استفاده از تحریم های پیش فرض نیاز به مهارت بالایی در زمینه های مختلف دارد.

علاوه بر این، دولتی که تحریم را اعمال می کند، عموماً برای اعمال اراده خود، سایر کشورها را نیز تحریم می کند. در این زمینه، ایالات متحده آمریکا کشوری است که در سال‌های اخیر بیشترین استفاده را از تحریم‌ها علیه دیگران داشته است. روسیه، کوبا، کره شمالی، ایران، سوریه و چین کشورهایی هستند که بیشترین تحریم ها از سوی ایالات متحده آمریکا در زمینه های سیاسی، اقتصادی و نظامی را هدف قرار داده اند. نکته‌ای که به آثار تحریم‌های آمریکا مربوط می‌شود، مشکلات و رنج‌هایی است که این تحریم‌ها برای مردم جوامع هدف ایجاد کرده و منجر به تضییع حقوق اساسی آنها شده است.

حقوقی که در درجه اول در چارچوب حقوق بشر گنجانده شده و در سطح جهانی به رسمیت شناخته شده است. این یادداشت تلاش خواهد کرد توضیح دهد که چگونه تحریم های اعمال شده توسط ایالات متحده آمریکا منجر به نقض حقوق بشر در جوامع هدف می شود.

تحریم ها و سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا

استفاده از تحریم ها به عنوان ابزار سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا پیش بینی شده است. احزاب دموکرات و جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا بر اصل استفاده از ابزار تحریم توافق دارند. تنها روش و حدود تحریم ها محل مناقشه است. در واقع آمریکا استفاده از تحریم ها را حد وسطی بین اقدامات گسترده و بی تفاوتی نسبت به مسائل و تحولات جهانی می داند. هیئت حاکمه ایالات متحده معتقد است که اقدام گسترده ای مانند حمله نظامی هزینه های هنگفتی را به دنبال دارد و بی تفاوتی منجر به انفعال در سیاست خارجی می شود. در این میان اعمال تحریم ها ابزاری است که هم از هزینه های سنگین جلوگیری می کند و هم سیاست خارجی را از حالت انفعال خارج می کند.

بر این اساس در میان سیاستمداران احزاب دموکرات و جمهوری خواه در ایالات متحده آمریکا علاقه زیادی به استفاده از ابزار تحریم در سیاست خارجی وجود دارد. علاوه بر تحریم های اولیه، ایالات متحده تحریم های ثانویه ای را نیز علیه کشورهای مخالف اعمال کرده است.

بر اساس تحریم های ثانویه، هر کشور، شرکت یا شخص ثالثی که با کشورهای تحریم شده ارتباط برقرار کند، مشمول تحریم های ایالات متحده می شود. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بر اساس تحریم‌های اولیه و ثانویه ایالات متحده آمریکا، بیش از دو هزار نفر و شرکت تحریم شده‌اند که ۶۸ درصد آن‌ها مرتبط با ایران هستند. شرکت ها و افراد کره شمالی با 22 درصد، روسیه با 5 درصد، حزب الله لبنان با 3 درصد و چین با 2 درصد به ترتیب در فهرست تحریم های اقتصادی وزارت خزانه داری آمریکا قرار دارند.

اثرات تحریم ها بر جوامع هدف

اگرچه به نظر می رسد تحریم علیه نظام سیاسی کشور هدف اعمال می شود تا اراده کشور تحریم کننده را تحمیل کند، اما تجربه بسیاری از موارد نشان داده است که تأثیر تحریم ها در عمل بر افکار عمومی و جامعه تأثیر می گذارد. این در حالی است که تحریم های اقتصادی بیشترین تاثیر منفی را بر توده مردم می گذارد و باعث ایجاد اختلالات اساسی در زندگی روزمره آنها می شود. تحریم ها بسته به موضوع و هدفی که دنبال می کنند اثرات متعددی را بر جوامع هدف تحمیل می کند، از جمله؛

  • تاثیر بر معیشت و رفاه

شاید مهم‌ترین حوزه‌ای که تحت تأثیر تأثیرات نامطلوب تحریم‌های آمریکا بر جوامع هدف، به‌ویژه در ایران قرار گرفته است، «معیشت و رفاه» عمومی جامعه باشد. تحریم ها به ویژه در حوزه مالی و اقتصادی با ایجاد اختلال در روند مبادلات مالی بین المللی موجب تنش های اقتصادی و التهاب بازار سرمایه و کالاهای اساسی می شود.

  • تاثیر بر امنیت غذایی

یکی دیگر از حوزه‌هایی که تحت تأثیر تحریم‌ها با اختلال مواجه است، وظیفه اساسی دولت در تأمین و تضمین امنیت غذایی جامعه است. مسدود کردن کالاها و دارایی‌های ایران در کشورهای دیگر مانند کره جنوبی، دسترسی دولت به این دارایی‌ها و تامین کمبود داخلی مواد غذایی اصلی مانند گندم، ذرت و نهاده‌های دامی از بازارهای بین‌المللی را به شدت مختل خواهد کرد.

  • تاثیر بر سلامت و درمان

امروزه شرکت ها از حوزه های مختلف نیاز به تعامل و تبادل قابلیت ها با یکدیگر برای رفع نیازهای اساسی خود دارند. بخش سلامت یکی از بخش هایی است که تحت تاثیر تحریم های آمریکا قرار گرفته است. اگرچه ایران به حداکثر خودکفایی در مراقبت های بهداشتی دست یافته است، اما تحریم های آمریکا مشکلات زیادی را به خصوص برای بیماران مبتلا به بیماری های خاص ایجاد کرده است. به عنوان مثال، بیماران مبتلا به “ای بی” در ایران به دلیل تحریم های آمریکا نمی توانند به پانسمان های مخصوص این بیماری که توسط یک شرکت سوئدی تولید می شود دسترسی داشته باشند.

  • تاثیر بر توسعه و پیشرفت

از جمله موارد دیگری که تحت تأثیر تحریم های آمریکا قرار گرفته است، توسعه و پیشرفت جوامع تحریم شده در حوزه های ساخت و ساز، فناوری و زیرساخت است. طبیعتاً جوامع بشری برای برخورداری از سطح مطلوب زندگی نیازمند توسعه و پیشرفت هستند و این نیاز در کشورهای در حال توسعه مانند ایران بیشتر است. تحریم های ایالات متحده با ایجاد اختلال در تجارت بین المللی و مبادلات مالی، حق جوامع برای توسعه و پیشرفت را نقض می کند. البته کشورهایی مانند ایران توانسته‌اند محدودیت‌های تحریمی را در حوزه توسعه پشت سر بگذارند و عملا وارد فاز توسعه و پیشرفت شوند.

تحریم ها و نقض حقوق بشر

خاطرنشان شد که تحریم به طور عام و تحریم های ایالات متحده آمریکا به طور خاص آثار و پیامدهایی بر جوامع هدف دارد و ابعاد مختلف زندگی اجتماعی را تحت تأثیر بدی قرار می دهد. سؤالی که مطرح می شود این است که آثار و پیامدهای تحریم با حقوق بشر و اصول اساسی آن چه نسبتی دارد؟ در رابطه با حقوق بشر، علاوه بر اعلامیه جهانی حقوق بشر، دو میثاق «حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی» و «حقوق مدنی و سیاسی» و همچنین «پروتکل اختیاری مربوط به میثاق حقوق مدنی و سیاسی». ” اسناد پایه و اساسی را تشکیل می دهند.

در این اسناد، سه نسل از حقوق بشر تعریف شده است و می تواند به عنوان شاخصی برای ارزیابی و بررسی تحریم های آمریکا از منظر حقوق بشر مورد استفاده قرار گیرد. بر این اساس تحریم های آمریکا و آثار و پیامدهای مخرب آن تا حد زیادی حقوق بشر جوامع هدف به ویژه در ایران را نقض کرده است. شامل؛

  • تحریم‌های آمریکا بیش از هر چیز بر «حق حیات» و «حق حیات» جوامع که یکی از اصول بنیادین نسل اول حقوق بشر تلقی می‌شود، تأثیر می‌گذارد. تحریم ها با اعمال محدودیت های قابل توجه، زندگی جوامع را با خطرات جدی مواجه کرده و حق حداقل استانداردهای زندگی اجتماعی را از آنها سلب می کند.
  • حق دسترسی به غذا، مسکن، مراقبت های بهداشتی و تامین اجتماعی مهم ترین موضوعاتی است که در نسل دوم حقوق بشر مورد توجه قرار گرفته و در حقوق بین المللی میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گنجانده شده است. همانطور که توضیح داده شد، تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا علیه سایر شرکت ها تهدیدی برای «معیشت»، «رفاه»، «مراقبت های بهداشتی» و «امنیت غذایی» این شرکت و ناقض حقوق بشر است.
  • در نهایت، نسل سوم حقوق بشر که به مواردی مانند «حق توسعه و پیشرفت» جوامع بشری اشاره دارد، با تحریم‌های آمریکا اساساً نقض شده است. در مورد جمهوری اسلامی ایران، تحریم‌های آمریکا به‌ویژه مسدود کردن سرمایه‌های ملی ایران در کشورهای خارجی، آسیب‌های قابل توجهی به روند توسعه و پیشرفت ملی وارد کرده است.

به طور خلاصه، تحریم های آمریکا در سطوح اولیه و ثانویه اثرات و پیامدهای متعددی بر کشورهای هدف دارد. اگرچه ادعا می شود که این تحریم ها دولت و نظام سیاسی را هدف قرار می دهد، اما در عمل مردم جوامع هدف در نتیجه تحریم ها متحمل خسارات قابل توجهی می شوند. تحریم های اعمال شده به شدت بسیاری از حقوق جوامع را که در اسناد اساسی حقوق بشر مشخص شده اند، نقض می کند. در این میان حق حیات، حق دسترسی به غذا، مسکن، مراقبت های بهداشتی و همچنین تامین اجتماعی و در نهایت حق توسعه و پیشرفت مهم ترین عناصری هستند که در اول، دوم و مشخص شده اند. نسل سوم حقوق بشر

سالار نامدار وندایی: کارشناس مسائل اروپا و آمریکا