نفتکش ایرانی به بندر یونان منتقل شد – خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، نفتکش حامل پرچم جمهوری اسلامی که قبلا توسط یونان توقیف شده بود به بندر پیرئوس منتقل شد.

خبرگزاری رویترز در این رابطه نوشت، مقامات گارد ساحلی یونان روز شنبه اعلام کردند که نفتکش با پرچم ایران که در ماه آوریل توسط یونان توقیف شده بود، ساعاتی پیش به بندر پیرئوس منتقل شده است.

رویترز به نقل از مقامات آگاه یونانی نوشت: نفتکش لانا حوالی ساعت 6:30 صبح کاریستوس را ترک کرد و حدود ساعت 10:00 شب به پیرئوس خواهد رسید.

نفتکش لانا با پرچم ایران بیش از 2 ماه در نزدیکی جزیره اویا یونان لنگر انداخته بود. پیش از آن یونان نفتکش روسی حامل نفت ایران را که دو ماه پیش به درخواست عدالت آمریکا توقیف کرده بود، آزاد کرد. مقامات یونان کشتی را که حامل 115000 تن نفت ایران بود در 19 آوریل در نزدیکی جزیره اوبویا توقیف کردند.

به دنبال تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا مبنی بر خروج یکجانبه از برجام (و همچنین نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل)، ایالات متحده تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرد. تحریم صادرات نفت ایران یکی از این تحریم هاست.

تهران ضمن اعتراض شدید به توقیف این نفتکش، از سازمان بین المللی دریانوردی خواست تا در این زمینه با مقامات یونان مشورت کند.

در پی اعتراضات تهران، دادگاه یونان دستور بازگرداندن نفت ضبط شده از ایران را در 19 ژوئن صادر کرد. اما چند روز بعد، دادگاه جدید به دنبال درخواست یک شرکت قطعات یونانی برای دریافت پول برای ارائه خدمات ویژه به نفتکش، موقتاً این نفتکش را از خروج منع کرد.