شورش در لیبی غیرقابل قبول است – خبرگزاری مهر ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور لیبی حمله شب گذشته به پارلمان این کشور را غیرقابل قبول توصیف کرد.

«استفانی ویلیامز» روز شنبه مخالفت خود را با شورش و خرابکاری در لیبی اعلام کرد. این مقام سازمان ملل افزود: باید به حق مردم برای اعتراض مسالمت آمیز احترام گذاشته شود، اغتشاشات و اقدامات خرابکارانه از جمله حمله شب گذشته به ساختمان پارلمان در طبرق را کاملا غیرقابل قبول دانست.

ویلیامز در حالی که از معترضان خواست آرامش خود را حفظ کنند، تاکید کرد که دولت وحدت ملی باید رهبری مسئولانه را در این زمینه نشان دهد.

اظهارات این مقام سازمان ملل در حالی است که دیروز گروهی از تظاهرکنندگان در لیبی در اعتراض به وضعیت بد معیشتی خود به ساختمان پارلمان در طبرق یورش برده و آن را به آتش کشیدند.

لیبی از زمان اعتراضات سال 2011 که به سرنگونی معمر قذافی با حمایت ناتو انجامید، دچار هرج و مرج بوده است.

چند روز پیش آمریکا و کشورهای اروپایی آلمان، انگلیس، فرانسه و ایتالیا بیانیه مشترکی درباره وضعیت لیبی صادر کردند. بر اساس این گزارش، آمریکا و چهار کشور اروپایی مذکور در این بیانیه با هرگونه اقدامی که منجر به تجزیه لیبی شود، مخالفت کردند. در این بیانیه آمده است: لیبی به یک دولت واحد نیاز دارد که بتواند انتخابات را در سراسر کشور اداره و سازماندهی کند.