ارائه سه دستگاه به دادسرا به دلیل عدم اجرای قانون – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، پیرو دستور رئیس قوه قضائیه به رئیس سازمان بازرسی و رئیس کل دادگستری استان تهران، نشست تخصصی مشترک با اعضای سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد. کمیسیون اصل 90 مجلس برای احصاء و جمع بندی مسائل و مشکلات با قاچاق کالا در سازمان بازرسی کل کشور و به ریاست ذبیح الله خدائیان برگزار شد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در این جلسه با تبریک 3 خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر و تسلیت شهادت امام جعفر صادق (ع) و همچنین شهادت صیاد خدایی در تروریست ضدانقلاب. اقدام و عناصر وابسته به استکبار جهانی. ریشه فساد باید به سمت انسداد و بستن گلوگاه های فساد حرکت کند.

وی شفافیت را بهترین و مؤثرترین راه مبارزه با فساد عنوان کرد و افزود: اگر شفافیت و دسترسی به اطلاعات نظارتی و نظارت مستمر وجود داشته باشد، طبیعتاً بسیاری از فسادها اتفاق نمی افتد. »

خدائیان با ابراز تاسف از مخالفت برخی دستگاه ها با ایجاد شفافیت گفت: متأسفانه تعدادی از دستگاه ها به شدت با شفافیت و دسترسی به اطلاعات توسط دستگاه های نظارتی و پایگاه های ارتباطی داده ها به سایر نهادها مخالف هستند و در سایه این مخالفت خرابکاری در طول مسیر انجام می شود.» به شفافیت دست یابد.

وی در این خصوص به طور ویژه به سامانه جامع تجارت اشاره و بر لزوم تکمیل و راه اندازی سامانه فوق به منظور شفافیت در چرخه واردات و صادرات کشور و جلوگیری از مفاسد تاکید کرد و گفت: روند تجارت و ارتباط بین دستگاه ها انجام می شود. به منظور جلوگیری از قاچاق به تصویب مجلس رسیده و بر اجرای آن تاکید شده است، اما در عمل دستگاه هایی که باید پیشقدم شوند عموماً احتیاط لازم را در این زمینه انجام نمی دهند و اقدامات انجام شده در این زمینه مطلوب نیست. .

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: بدون شک اگر اراده جدی در بین مسئولان وجود داشته باشد، نظام تجارت جهانی رصد و محقق می شود و شفافیت ایجاد می کند.

خدائیان با اشاره به دستور رئیس قوه قضائیه به بازرس کل کشور مبنی بر نظارت بر حسن اجرای وظایف و مسئولیت های دستگاه های مختلف در ایجاد سامانه جامع معاملات، خاطرنشان کرد: بازرسی صورت گرفته و ضمن بررسی اقدامات انجام شده، سهل انگاری و تقصیر رسیدگی خواهد شد

وی از مأموریت خود به تمامی معاونان سازمان بازرسی برای احصای وظایف دستگاه های مختلف و بررسی وضعیت ایجاد سامانه های مربوطه بر اساس ضوابط خبر داد و افزود: و در صورت امتناع از انجام وظایف، باید هشدارهای لازم داده شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: طی نامه ای از سازمان بازرسی، وظایف دستگاه ها به آنها ابلاغ شده و در صورت قصور و تخلف از وظایف، پرونده کیفری تشکیل می شود.

آخرین وضعیت پرونده ترک اقدام تعدادی از مدیران در تعقیب سامانه های قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در مجمع با تشریح اقدامات این مرجع قضایی برای نظارت بر سامانه های مشمول قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از برکناری مدیران برکنار شده در پایان سال 99 خبر داد.

وی با اشاره به رای اولیه این پرونده گفت: این پرونده که بر اساس گزارش سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر عدم اجرای توصیه های این سازمان و همچنین تحقیق و تفحص مجلس از گمرک تشکیل شده است. در حال حاضر در دادگاه تجدیدنظر در حال رسیدگی است.» .

رئیس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: در این مورد، عوارض گمرکی بر اساس اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مقررات مربوط در چهار محور سامانه تجارت جهانی، سامانه جهانی انبارها. و مراکز نگهداری، شناسایی و مبارزه با قاچاق کالا و سامانه پنجره واحد مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به رای بدوی متهمان تکلیف قانونی مربوط به وظایف خود را می دانستند و علیرغم تذکر مراجع نظارتی و هماهنگی نسبت به این وظایف بی توجه بودند و پس از صدور رای قطعی، رای مربوطه صادر می شود. اعلام کرد.”

معرفی سه دستگاه به دادسرا به دلیل عدم اعمال قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

احمد اسعدیان معاون سیاسی و قوه قضائیه سازمان بازرسی کل کشور نیز در این جلسه اعلام کرد که بر اساس مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وظایف بسیاری برای ایجاد سامانه مبارزه با قاچاق و تجمیع اطلاعات در حوزه واردات و صادرات کالا. گفته می شود اداره کل مبارزه با قاچاق کالا و ارز متولی این موضوع است و سازمان بازرسی به طور مرتب اطلاعات مربوط به سامانه های اداره کل مبارزه با قاچاق کالا و ارز را دریافت و بررسی می کند.

وی با اشاره به معرفی سه دستگاه به دادسرا به دلیل عدم اعمال مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که راه اندازی سامانه های مبارزه با قاچاق کالا و ارز را تنظیم می کند، تصریح کرد: آخرین سال به دلیل قصور سه دستگاه گمرک، جهادکشاورزی و سازمان غذا و دارو از سوی سازمان بازرسی کل کشور به دادسرا معرفی شد که پس از رسیدگی، پرونده در مرحله دادگاه و در حال صدور رای می باشد.

معاون سیاسی و قضایی سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه وظایف مندرج در مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در هیچ نهادی به طور کامل و 100 درصد انجام نشده است، تاکید کرد: در این راستا 9 مقامات دولتی قبل از دفاع صورت گرفته و به مقامات فعلی تذکر داده شده است که در صورت عدم اقدام لازم به تعهدات قانونی خود در این زمینه عمل کنند. به دادستان معرفی می شود.

ارزیابی رئیس کمیسیون اصل 90 از رئیس قوه قضائیه

حجت الاسلام حسن شجاعی رئیس کمیسیون اصل 90 نیز از شنیدن گزارش اعضای کمیسیون در جلسه 27 اردیبهشت ماه جاری در خصوص تکمیل نظام تجارت جهانی و ورود موثر و برنامه ریزی آنها با صدور قدردانی کرد. دستور تشکیل این جلسه را صادر کرد. وی روند اقدامات مجلس در این خصوص را پیگیری کرد و از جدیت و پیگیری اعضای کمیسیون اصل 90 برای راه اندازی سامانه های قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد. .

بنابراین گزارش، در این جلسه نمایندگان دستگاه های مختلف نیز گزارشی از اقدامات و مشکلات موجود ارائه کردند و مقرر شد پیگیری های سازمان بازرسی و کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی انجام شود. برای حل مشکل سیستم تجارت جهانی با فوریت.