22 سال پس از اولین تحقیر صهیونیست ها در جنوب لبنان؛ از دستاوردهای حزب الله تا افول اسرائیل

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، با گذشت 22 سال از اولین پیروزی رسمی مقاومت لبنان در برابر ارتش مدعی رژیم صهیونیستی، حزب الله اکنون در نقطه ای قرار دارد که دشمنان اعم از سیاسی و نظامی دیگر قدرتی ندارند. با او روبرو شوید .

اولین باری که مقاومت به معنای واقعی کلمه اسرائیل را تحقیر کرد

در 25 می 2000، حزب الله با موفقیت اشغالگران صهیونیستی را از جنوب لبنان بیرون راند. روزی که اسرائیل به معنای واقعی کلمه در برابر یک کشور که یک ملت تحقیر شد و به اعراب جان تازه ای دادند تا در برابر اشغالگران مقاومت کنند. این روز در لبنان عید قربان نامیده می شود و مردم هر ساله در چنین تاریخی آن را جشن می گیرند.

حزب الله لبنان، رژیم صهیونیستی (اسرائیل)، لبنان،

تهاجم رژیم صهیونیستی به لبنان در سال 1982، اگرچه نیروهای سازمان آزادیبخش فلسطین را مجبور به ترک لبنان و عزیمت به کشورهای دیگر مانند تونس کرد، اما عاملی برای ایجاد اتحاد بین لبنانی‌ها بود که علی‌رغم اختلافات فراوان، همگی اشغالگران صهیونیست را بیرون راندند. . آنها بر سر همدیگر توافق کردند و هر کدام تمام تلاش خود را در این مسیر انجام دادند.

عقب نشینی اسرائیل از بیروت و سپس عقب نشینی آن از رودخانه لیتانی در سال 1985 اولین نتیجه مقاومت مردمی بود که به تدریج در طی دو سال اول اشغال تا اعلام رسمی حزب الله در سال 1985 شکل گرفت.

عملیات‌های مقاومت پی در پی در این مدت، بر اساس استراتژی تعیین شده و برنامه‌ریزی دقیق، شدت گرفت تا جایی که رژیم صهیونیستی برای فرار از خسارات روزانه لبنان، به تدریج به فکر خروج از جنوب این کشور و بازگشت افتاد. مزدوران اما این بار خروج از لبنان بر اساس تدبیر سران رژیم صهیونیستی پیش نرفت، مانند تجربیات قبلی خروج از سینا و خروج از لبنان در سال 1978. رژیم صهیونیستی که همچنان به فکر گرفتن امتیاز از لبنان بود، تلاش کرده است. خود را در عرصه رسانه ای و دیپلماسی به عنوان حزب پیروز در حال عقب نشینی و دور شدن از منافع استراتژیک امنیتی و سیاسی معرفی کند. اما مقاومت نقش صهیونیست ها را تضعیف کرد و اشغالگران یک شبه از جنوب لبنان فرار کردند.

حزب الله لبنان، رژیم صهیونیستی (اسرائیل)، لبنان،

فشارهای نظامی رژیم صهیونیستی در میدان نبرد و همچنین نارضایتی افکار عمومی اسرائیل از ادامه جنگ در جنوب لبنان از یک سو و افزایش مشروعیت بین المللی و مناطق حزب الله از سوی دیگر. کابینه رژیم اشغالگر قدس را مجبور کرد در 6 مارس 2000 رسماً عقب نشینی کند. ارتش اسرائیل از جنوب لبنان را تأیید کنید. متعاقبا، در آوریل 2000، ایهود باراک، نخست وزیر وقت اسرائیل، نامه ای به کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل نوشت و اعلام کرد که ارتش اسرائیل در 7 ژوئیه 2000 به طور یکجانبه لبنان را ترک خواهد کرد. اما با افزایش حملات مقاومت اسلامی و نیروهای مردمی در مقابل مواضع ارتش رژیم صهیونیستی، عقب نشینی نیروهای صهیونیستی 45 روز زودتر از موعد مقرر انجام شد.

حزب الله لبنان، رژیم صهیونیستی (اسرائیل)، لبنان،

بارزترین دستاوردهای مقاومت در آزادسازی جنوب لبنان

اما پیروزی حزب الله در سال 2000 به تحقیر اسرائیل پایان نداد و این رژیم با حمایت آمریکا و اروپا و برخی کشورهای عربی مانند عربستان سعودی در ژوئیه 2006 به لبنان بازگشت تا اولین شکست را جبران کند، شکستی شرم آورتر. فرار تحقیرآمیز ارتش اسرائیل از لبنان برای دومین بار در جنگ 33 روزه آغازی برای تغییر معادلات درگیری بین مقاومت و اسرائیل در زمین، دریا و هوا بود. معادلاتی که به این معناست که صهیونیست ها از آن زمان دیگر جرات نزدیک شدن به مرز لبنان را ندارند.

اما برجسته ترین دستاوردهای حزب الله در آزادسازی جنوب لبنان از اشغالگران در سال 2000 را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

فروپاشی اسطوره “ارتش شکست ناپذیر” اسرائیل: هنوز با گذشت 22 سال از فرماندهان و سران رژیم صهیونیستی که تصمیم به عقب نشینی گرفتند، همچنان شکستی بزرگ و ناامیدکننده توصیف می شوند. اما این شکست ارتش رژیم صهیونیستی یک پیروزی بزرگ برای حزب الله لبنان به طور خاص و برای محور مقاومت در منطقه به طور کلی بود، زیرا مهمترین دستاورد آن علاوه بر بیرون راندن صهیونیست ها از سرزمین های یک کشور عربی بود. در نوع خود بی سابقه اسطوره ای به نام ارتش شکست ناپذیر رژیم صهیونیستی را شکست. تصویری که صهیونیست ها با ابزار رسانه ای خود استفاده کردند در افکار عمومی جهان به ویژه کشورهای عربی به خوبی پرورش یافت تا انگیزه اعراب برای مقابله با ارتش صهیونیستی را از بین ببرند.

حزب الله لبنان، رژیم صهیونیستی (اسرائیل)، لبنان،

– – تثبیت موقعیت حزب الله در داخل لبنان: پیروزی حزب الله در جنوب لبنان حتی باعث شد برخی از مخالفان حمایت خود را از این حزب در این کشور نشان دهند. همانطور که می بینیم بسیاری از اقشار جامعه لبنان حتی با وجود تضادهای فکری، فرهنگی و عقیدتی با حزب الله لبنان از سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله حمایت می کنند و رزمندگان حزب الله را عامل آزادی کشور از دشمن صهیونیستی می دانند.

– مرحله پس از آزادسازی جنوب توسط مقاومت نقطه عطفی در تاریخ لبنان و مقاومت آن است. حزب الله پس از این پیروزی رسماً در صحنه جهانی و منطقه ای معرفی شد و توانست جایگاه شایسته خود را در لبنان پیدا کند. علاوه بر مردمی که مقاومت را بزرگ ترین حامی خطرات حکومت داری می دانستند، مقامات لبنانی که اغلب وابسته به آمریکا بودند، مجبور شدند وجود مقاومت در ساختار لبنان را بپذیرند. پس از این گام بود که حزب الله رسما جای پای خود را در عرصه سیاسی لبنان تثبیت کرد و در بسیاری از دولت ها و مجالسی که از سال 2000 در لبنان شکل گرفت، علیرغم همه توطئه های وابسته به آمریکا، همواره وزنه سنگینی در لبنان داشته است. . سیاست. .

این امر مانع از تلاش دشمنان مقاومت برای خلع سلاح حزب‌الله در دو دهه گذشته شده است و لبنانی‌ها سلاح مقاومت را سلاحی مشروع می‌دانند که ثابت شده تنها علیه دشمنان خارجی و برای دفاع از حاکمیت لبنان استفاده می‌شود.

– تغییر قواعد درگیری و موازنه قوا: پس از فرار صهیونیست ها از جنوب لبنان، قوانین درگیری در منطقه بین محور مقاومت و رژیم صهیونیستی و به طور کلی توازن قوا تغییر کرده است. او دیگر برتر از صهیونیست ها نبود. پس از این پیروزی، حزب الله لبنان از لاک دفاعی خود خارج شد و وارد فاز تهاجمی و تهدید آمیز شد. با بررسی سخنان سید حسن نصرالله و تهدیدهای وی با اشاره به قدرت نظامی حزب به ویژه موشک علیه تل آویو می توان به میزان اعتماد به نفس رزمندگان حزب الله و ورود به فاز تهاجمی پی برد. از سال 2000

– پیروزی گزینه مقاومت در برابر مذاکرات: حزب الله لبنان بدون کوچکترین گفتگویی با دشمن صهیونیستی به این شاهکار نظامی دست یافت. سوالی که رهبران سازشکار جهان عرب و فلسطین و آنهایی که همچنان بر مذاکره با دشمن اصرار دارند باید به آن توجه کنند.

تکثیر حزب الله در فلسطین: شاید یکی از مهم ترین دستاوردهای اولیه مقاومت لبنان در سال 2000 علیه دشمن اشغالگر، ظهور «انتفاضه پنجم» (انتفاضه دوم فلسطین) بود که بیش از پنج سال به طول انجامید. دشمن صهیونیستی تا اینکه شکست غم انگیز جنگ 2005 غزه را به اشغالگران تحمیل کردند.

اما مهمترین ویژگی مقاومت فلسطین الگوبرداری از مقاومت لبنان در نبرد شمشیر قدس در اردیبهشت 2021 بین فلسطینی ها و صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی است که مهمترین نقطه عطف گزارش های زور در این کشور است. به نفع مقاومت فلسطین در این جنگ گروه های فلسطینی با اتکا به توان داخلی و رزمندگان خود برای اولین بار تصمیم به جنگ گرفتند و در نهایت سرنوشت خود را رقم زدند.

ترس اشغالگران از قدرت نظامی حزب الله

در حال حاضر، حزب‌الله لبنان به‌عنوان یک مؤلفه سیاسی تأثیرگذار این کشور و بخشی جدایی‌ناپذیر از آن، یک قدرت نظامی بزرگ است که صهیونیست‌ها به اعتراف آن بیش از 150 هزار موشک هدایت‌دقت دارد.

سید حسن نصرالله در یکی از سخنان سال گذشته خود در پیامی قاطع به دشمن صهیونیستی با اشاره به اینکه تعداد موشک های دقیق مقاومت نسبت به سال گذشته دو برابر شده است و مقاومت می تواند هر منطقه ای را هدف قرار دهد، گفت: فلسطین اشغالی دادن.

حزب الله لبنان، رژیم صهیونیستی (اسرائیل)، لبنان،

نشانه‌ها و اظهارات زیادی وجود دارد که رژیم صهیونیستی قدرت موشکی حزب‌الله را می‌پذیرد، اما آنچه «عاموس یادلین» رئیس سابق شاخه اطلاعاتی ارتش رژیم صهیونیستی مطرح می‌کند، دیدگاه استراتژیک‌تر و حساس‌تری برای اسرائیل است: «موشک‌های حزب‌الله مهم است که حزب الله به طور مداوم دقت موشک های دوربرد خود را بهبود می بخشد و توانایی آنها را برای حمل کلاهک افزایش می دهد. چنین موشک هایی می توانند مراکز جمعیتی و تاسیسات استراتژیک اسرائیل را هدف قرار دهند.

علاوه بر موشک های هدایت دقیق، پیشرفت های چشمگیر حزب الله در زمینه پهپادها نیز موضوعی است که تأثیر عمده ای بر قوانین درگیری در جنگ احتمالی آینده خواهد داشت و یکی از مهم ترین سلاح های حزب الله علیه سرنشینان است. در دسامبر 2021، مرکز مطالعات امنیت داخلی آلما رژیم صهیونیستی با انتشار گزارشی اعلام کرد که حزب الله برای تقویت ناوگان پهپادی خود تلاش می کند و تعداد پهپادهای این رژیم به 2000 فروند رسیده است که بیشتر آنها توسط خود حزب الله ساخته شده است.

حزب الله لبنان، رژیم صهیونیستی (اسرائیل)، لبنان،

شاخص های بازدارندگی حزب الله در 2 دهه گذشته

علاوه بر این، بازدارندگی حزب‌الله در دو دهه گذشته کاملاً واضح است و خود صهیونیست‌ها نیز به آن اذعان دارند:

– قدرت تهدید؛ حزب‌الله با توجه به قابلیت‌های فنی و تسلیحاتی خود و همچنین عناصر دیگری مانند نزدیکی جغرافیایی، این قدرت را دارد که اسرائیل را تهدید کند. تجربیات تاکتیکی جنگ‌های قبلی و همچنین مشارکت در جنگ علیه تروریسم در سوریه و همچنین مهارت‌های تهاجمی، جنگ داخلی و مدیریت عملیات در مقیاس بزرگ، وقتی به توانایی‌های فنی و تسلیحاتی حزب‌الله اضافه می‌شود، بر توان تهدیدات حزب‌الله می‌افزاید.

– اعتبار سنجی تهدید؛ تهدیدات حزب الله مانند استراتژی عملیاتی در شمال فلسطین اشغالی و هدف قرار دادن مخازن گاز آمونیاک در اراضی اشغالی حیفا برای اسرائیل کاملاً معتبر است. جابجایی مخازن آمونیاک به دنبال رفع این تهدیدات بود.

– ارتباط و انتقال پیام بازدارنده؛ حزب الله همچنین از مهمترین کانال خود یعنی سید حسن نصرالله برای ارسال پیام های بازدارنده به اسرائیل استفاده می کند. جامعه صهیونیستی نیز به این نتیجه نسبی رسیده است که در صحت اظهارات تهدید آمیز نصرالله تردیدی وجود ندارد. سید حسن نصرالله در این خصوص گفت: “عملیات روانی بخشی از نبرد است و این درست است. اما من با جنگ روانی معتبر سر و کار دارم. “راست می گویم، دروغ نمی گویم”.

22 سال پس از اولین شکست فاجعه بار خود در برابر مقاومت لبنان، رژیم صهیونیستی اکنون در مرحله ای است که خود را در محاصره حلقه واحدی به نام محور مقاومت می بیند که از ایران تا لبنان امتداد یافته است. فلسطین و به گفته خود صهیونیست ها یک جنگ دیگر برای پایان دادن به موجودیت اسرائیل کافی است.

انتهای پیام/