بنت: از تصمیم جو بایدن علیه سپاه پاسداران استقبال می کنم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، «نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که تصمیم «جو بایدنرئیس جمهور آمریکا از نهایی شدن حفظ نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های تروریستی استقبال کرد.

بنت همزمان با اعلام این تصمیم توسط نشریه آمریکایی “خط مشیوی در توییتی نوشت: از تصمیم دولت آمریکا برای حفظ نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های تروریستی استقبال می کنم.

وی در ادامه نوشت: از جو بایدن از شما برای اتخاذ این تصمیم اصولی و دوست واقعی اسرائیل سپاسگزارم.

قبلا خط مشی به گفته یک مقام ارشد غربی، تصمیم نهایی بایدن وی برای حفظ نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان های تروریستی آن کشور اعلام کرد.

یک منبع آگاه دیگر در این رابطه گفته بود که بایدن طی تماس تلفنی دیروز خود با بنت وی با اعلام این موضوع افزود: این تصمیم به طور کامل نهایی شده و پنجره اعطای امتیاز به ایران بسته شده است.

تصمیم گیری بایدن در این راستا، در حالی که قبلا «جوزف بورلمسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان سفر انریکه اعلام کرد مورامعاون او در تهران، اروپا، مجموعه‌ای از پیشنهادها را آماده کرده است که بر اساس آن ایالات متحده موافقت می‌کند نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از لیست سیاه خود حذف کند، اما تحریم‌ها را علیه این سازمان حفظ کند.

رسانه های غربی نیز در این سفر مدعی شدند موراجمهوری اسلامی با از سرگیری مذاکرات درباره موضوعاتی غیر از خروج سپاه از فهرست سازمان های تروریستی آمریکا که محور آخرین دور مذاکرات در وین بود، موافقت کرد.

در دور قبلی مذاکرات در وین، جمهوری اسلامی از ایالات متحده خواسته بود که سپاه پاسداران را از فهرست سازمان های تروریستی خود خارج کند. اما ایالات متحده این درخواست را رد کرد که منجر به بن بست مذاکرات شد. خط مشی مقامات غربی به نقل از آن را در طول سفر نوشته بودند موراجمهوری اسلامی از این درخواست عقب نشینی نکرده، اما تمایل خود را برای از سرگیری گفتگوها در مورد مسائل غیر مرتبط با سپاه پاسداران نشان داده است.

در دوران ریاست جمهوری پیشین دونالد ترامپ، ایالات متحده در سال 2019 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به فهرست سازمان های تروریستی خارجی خود اضافه کرد که او آن را «سیاست فشار حداکثری» بر «ایران» خواند.