افزایش تسهیلات سپرده بانکی برای داوطلبان واجد شرایط – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، ملاقات ساماندهی بازار مسکن استیجاری صبح امروز (چهارشنبه) به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و با پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار اجاره مسکن و حمایت از یارانه تسهیلات دولتی و بانکی برگزار شد. به نامزدهای واجد شرایط مورد بحث قرار گرفت.

خبرچین در این ملاقات وزیر راه، شهرسازی و دادگستری و معاون حقوقی رئیس جمهور نیز حضور داشتند و از تدابیر و برنامه های دولت برای آرام سازی بازار اجاره مسکن صحبت کردند که مشکلات اساسی دارند، تمرکز کنید.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: با کمک دستگاه های نظارتی باید همه مصوبات انجام شود. تخته مقر دولت و تنظیم بازار در رابطه با تحولات قیمت در بازار اجاره مسکن و همچنین عملکرد شرکت ها و مشاوران املاک و مستغلات را به دقت رصد کنید.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز در این بازی حضور دارد ملاقات سقف تسهیلات اجاره سپرده و مسکن موقت به خانوارهای واجد شرایط در امسال چهار برابر شده و کمک ها و حمایت های دولتی به گونه ای تنظیم شده است که یارانه های دولتی بدون تحریک بازار مسکن به مستاجران داده شود.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، تسهیلات بانکی برای داوطلبان واجد شرایط در تهران به 100 میلیون تومان، در مراکز استان ها به 70 میلیون تومان و در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 40 میلیون تومان افزایش یافته است.

در این ملاقات مقرر شد بر اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار نظارت بیشتر شود در رابطه با برای افزایش اجاره بها سقف تعیین کنید بها تا 25 درصد برای تهران، 20 درصد در تجمعات بالای یک میلیون نفر و 15 درصد برای سایر شهرها. برای برخورد با متخلفان اقدامات قانونی را در نظر بگیرید.

در این ملاقات همچنین وزارت راه و شهرسازی گزارشی از میانگین اجاره بها دارد بها در سال 1401 م حاضر و پیشنهادات این وزارتخانه در رابطه با اجرای طرح ضمانت مسکن و سقف افزایش اجاره بها در تهران، کلانشهرها و شهرهای بزرگ مصوب ستاد تنظیم بازار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این پیشنهادات شامل ارقام تسهیلات سپرده مسکن است برای فشار را کاهش دهید ناشی از افزایش میزان اجاره بهای خانوارها، سقف گذاری تسهیلات بانکی بر اساس قانون پریدن تولید مسکن، نرخ سود تسهیلات تضمینی مسکن برای دهک های مختلف جامعه، نحوه تامین شرایط متقاضیان ضمانت مسکن و راهکارهای بازار اجاره.

همچنین اعضای این ملاقات در مورد ثبت اجاره نامه رسمی با قابلیت برخورد قانونی در شرکت های مسکن، لزوم داشتن کد پیگیری برای مشاوران املاک و همچنین افزایش نظارت سازمان های نظارتی برای اجرای دقیق مصوبات اداره تنظیم بازار برای رعایت سقف اجاره بهای مسکن در … کشور.