ساخت اولین مخزن ذخیره نیتروژن کشور – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی ضرابی ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اعلام این خبر که امسال با همکاری شرکت دانش بنیان موفق به تولید اولین نمونه مخزن ذخیره نیتروژن در کشور شد. اموی گفت: این مخزن می تواند سلول های بنیادی را برای مدت طولانی بیش از 25 سال ذخیره کند.

ضرابی افزود: پیش از این دانش و فناوری تولید این تانک ها در اختیار آمریکا و چند کشور اروپایی بود و برای واردات آنها مشکلات زیادی داشتیم.

وی با بیان اینکه با تولید این مخزن در داخل کشور و با قیمتی معادل یک سوم نمونه خارجی در صدد تولید انبوه آن هستیم، افزود: در بدو تولد علاوه بر خون بند ناف، حدود 30 محصول از دستمال کاغذی یکبار مصرف قابل تبدیل است. . از این روش درمانی می توان برای درمان انواع سرطان ها، تالاسمی و بیماری های سیستم ایمنی استفاده کرد.

ضرابی دانش سلول های بنیادی را انقلابی در علم پزشکی عنوان کرد و گفت: کشورهایی که این دانش را دارند، ثروت بی نهایتی دارند. در موسسه جنین علاوه بر خون بند ناف، تمام منابع سلول های بنیادی مانند خون محیطی، مغز استخوان، بافت بند ناف و … جمع آوری می شود و جدید پالپ دندان شیری به عنوان منبع جدیدی از سلول های بنیادی جمع آوری می شود.

او سپس 180000 نمونه خون را ذخیره کرد بند ناف وی این کشور را برجسته کرد و ایران را به عنوان دارای بزرگترین ظرفیت خون بند ناف در خاورمیانه معرفی کرد.

مدیرعامل شرکت فناوری سازه‌های رویان با بیان اینکه ایران دانش جمع‌آوری، تمایز، تبدیل این سلول‌ها به سلول‌های تخصصی و استفاده از این سلول‌ها برای درمان را دارد، خاطرنشان کرد: در کشورهای همسایه مراکزی داریم که تفاهم‌نامه‌ای امضا شده است. . با دو کشور

ضرابی ارجاع 500 بیمار برای درمان ناباروری از کشورهای دیگر به ایران را برشمرد و افزود: تعداد قابل توجهی از نمونه ها بند ناف چه کسی با زایمان در کشورهای دیگر مرتبط است. در ایران نگهداری می شود. در موسسه رویان تعداد و تنوع نمونه های ذخیره شده افزایش یافته است که پتانسیل درمان بیش از 80 بیماری با استفاده از سلول های بنیادی را دارد.

مدیرعامل شرکت فناوری ساختارهای جنینی بزرگترین کارآزمایی بالینی کودکان فلج مغزی با استفاده از سلول های بنیادی را برجسته کرد و ادامه داد: نتایج نشان می دهد سلول های بنیادی روی کودکان فلج مغزی می تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد. همچنین این آزمایشات در بیماران اوتیسم و آه تو. ال. اس همچنین استفاده از سلول های بنیادی برای این بیماری را آغاز و مجاز کرد اس. ام. آه تو نیز گرفته شده است.

می گویند که بیش از 40 آژانس خون گیری بند ناف وی افزود: «خون بند ناف را می توان در حین ارسال به عراق، عمان و کویت نیز جمع آوری کرد، اما مشکلاتی در زمینه واردات بیولوژیک وجود دارد که باید با مشورت وزارت امور خارجه حل شود.»

ضرابی در پایان با اشاره به صادرات سلول های بنیادی که موجب افزایش ارز می شود، گفت: هر نمونه خون بند ناف بین 30 تا 40 هزار دلار ارزش دارد و صادرات آن می تواند ارزآوری خوبی داشته باشد.