کیسینجر: اوکراین باید پایان درگیری را از دست بدهد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش واشنگتن پست به نقل از واشنگتن پست، «هنری کیسینجر» دیپلمات و سیاستمدار باسابقه آمریکایی و وزیر امور خارجه سابق آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که اوکراین باید بخش هایی از خاک خود را واگذار کند تا به درگیری ها در این کشور پایان دهد. کشور. روسیه را اختصاص دهید.

وی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس از ایالات متحده و کشورهای غربی خواست به دنبال شکست شرم آور روسیه در اوکراین نباشند و هشدار داد که چنین شکستی می تواند به وخامت ثبات در اوکراین منجر شود.

کیسینجر با اشاره به اینکه کشورهای غربی باید اهمیت روسیه برای اروپا را به خاطر بسپارند و تحت تأثیر شرایط کنونی قرار نگیرند، همچنین از غرب خواست اوکراین را وادار به پذیرش مذاکرات مطابق با شرایط قبلی و نه وضعیت موجود کند.

او گفت: «مذاکرات باید ظرف دو ماه آینده آغاز شود تا بر آشوب‌ها و تنش‌ها به راحتی غلبه شود». در حالت ایده آل، فاصله بین شرایط باید بازگشت به حالت قبلی باشد. ادامه جنگ فراتر از این مرحله برای آزادی اوکراین نیست، بلکه جنگی جدید علیه خود روسیه خواهد بود.

اظهارات کیسینجر همسویی دولت کیف با سیاست های غرب را تایید می کند.

مقامات روسیه بارها گفته اند که اگر اوکراین قصد خود را برای بازگشت به میز مذاکره اعلام کند، مسکو واکنش مثبتی نشان خواهد داد و این بی اراده اوکراین است که به بن بست منجر شده است.

روسیه در 24 فوریه سال جاری (26 مارس سال گذشته) عملیات نظامی ویژه ای را در اوکراین با هدف غیرنظامی کردن این کشور آغاز کرد. این اقدام روسیه در حالی صورت می گیرد که مقامات می گویند مسکو چاره ای جز مقابله با سیاست های خصمانه غرب و ائتلاف نظامی ناتو ندارد.