توجیه عجیب پاکستان برای عدم صدور ویزا برای کامیون داران ایرانی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

جواد هدایتی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره عوارض ورود کامیون های ایرانی به کشورهای همسایه گفت: در بین همسایگان ما، ارمنستان، آذربایجان و افغانستان از رانندگان ایرانی عوارض دریافت می کنند. ترکمنستان نیز قبل از کرونا عوارض سنگینی از رانندگان دریافت می کرد، اما از زمان شروع کرونا، مرزهای ترکمنستان بیش از دو سال است که بسته شده است، اما انتظار می رود به زودی بازگشایی شود. سایر کشورهای همسایه از جمله ترکیه، عراق از جمله منطقه و مرزهای جنوبی عراق و پاکستان سیستم عوارضی ندارند و از رانندگان ما عوارض دریافت نمی کنند.

مرزهای ترکمنستان اندکی پس از دو سال بازگشایی می شود

وی افزود: قانون اقدام متقابل داریم که به وزارت راه و شهرسازی اجازه می دهد از کشورهایی که عوارض واردات را از ناوگان ایرانی دریافت می کنند، عوارض دریافت کند.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل و بین بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ادامه داد: اگرچه این قانون را داریم اما شرایط اقتصادی ما با همسایگانی که از ناوگان ما عوارض دریافت می کنند بسیار متفاوت است. ما کشوری با جمعیت 80 میلیونی هستیم و حجم تولید و مبادله کالا زیاد است، در حالی که کشورهای زیر 6-5 میلیون نفر قطعاً حجم کالا و محصولات تولیدی و مبادله ای آنها بسیار پایین است. بنابراین تعداد ناوگان های ما که وارد خاک آنها می شود بسیار بیشتر از انتقال ناوگان سنگین این کشورها به خاک ایران است. بنابراین کامیون های ما بیشتر از خودشان عوارض پرداخت می کنند.

آذربایجان و ارمنستان عوارض سنگینی برای کامیون های ایرانی وضع کردند

وی در خصوص عوارض دریافتی از این کشورها خاطرنشان کرد: رقمی که جمهوری آذربایجان به عنوان عوارض از کامیون های ایرانی دریافت می کند در 4 الگوی مختلف است. به عنوان مثال، نوع محصول از نظر اشتعال پذیری یا خطر، تناژ کالا، مدت زمان ماندگاری کامیون در این کشور، مدت زمان حمل و نقل، مسیرها و جاده های محل تردد و هر کدام عوارض جداگانه آه تو این موضوع باعث شده تا میزان عوارض دریافتی از رانندگان ایرانی بالا باشد.

هدایتی گفت: گذرگاه‌های مرزی ما با عراق و همچنین گذرگاه‌های مرزی شرقی ما در کانون حرکت ریزگردها قرار دارند که مرزهای شرقی به عنوان گرد و غبار محلی و مرزهای غربی به عنوان هجوم گسترده گرد و غبار از عراق و سوریه است. گفت. در پایانه های مرزی غربی ما.

وی افزود: اثرات گسترده ما و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ما از بین رفته، کارایی نیروهای مرزی را کاهش داده، کل پایانه های مرزی را آلوده کرده و عملکرد همکارانی را که در آلودگی بسیار جدی مرز عراق بدون بسته شدن و در طول شبانه روز رخ می دهد. و شب کامیون های عبوری مختل می شوند.

ریزگردها فعالیت هیچ پایانه مرزی را متوقف نکرده است، اما شرایط کاری دشوار است

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل و بین بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: دیروز در مرزشیربا حضور افغانستان در شمال سیستان و بلوچستان، به دلیل ظهور گرد و غبار در این منطقه، تمام فضا و آسمان پایانه های مرزی خشتی تاریک شد. در چنین شرایطی چه در مرزهای غربی و چه در مرزهای شرقی، پرسنل یگان های مستقر در گذرگاه های مرزی در این فضا به مبارزه و کار جهادی می پردازند. با این حال هیچ مرزی بسته نشده است، اما شرایط کار سخت است.

وی خاطرنشان کرد: گزارشی مبنی بر قطعی برق به دلیل گرد و غبار در پایانه های مرزی دریافت نشده است، اما مشکل اصلی ما قطعی سیستم های ارتباطی است که از طریق بستر مخابراتی کار می کنند. هر وسیله ای مانند گمرک، سازمان راهداری، مرزبانی فرجادارا بودن اداره گذرنامه و مستق سیستم های مستقل که در بستر مخابراتی هستند اما به هم متصل هستند. اگر یکی از این سیستم ها قطع شود، سیستم های دیگر روی دستگاه های دیگر نیز قطع می شوند.

قطعی های متعدد اینترنت و مخابرات پایانه های مرزی را مختل می کند

هدایتی توضیح داد: مثلا در مرز ریمدان واقع در جنوب سیستان و بلوچستان در مرز با پاکستان که یک سایت موقت است و برای تهیه طرح کلی و اخذ مجوز و رسیدن به شرایط پایانه مرزی 3 تا 4 سال طول می کشد، روزانه 300 تا 400 زائر پاکستانی وارد می شوند. برای رفتن به قم و مشهد ایران، اما اداره مخابرات در مرزها ریمدان برای کنترل پاسپورت زائران پاکستانی چرا ارتباط دائمی وجود دارد که باعث می شود 500 تا 600 زائر در محیطی با ظرفیت 50 تا 60 نفر جمع شوند؟ شخصی او تبدیل شد به. ساعت ها طول می کشد تا سیستم مخابراتی از مرز عبور کند ریمدان دوباره وارد شوید

وی گفت: در سایر مرزها نیز این مشکل را داریم و اگر هر مرز فقط یک ساعت از سامانه گمرکی، یک ساعت از راهداری، یک ساعت از سامانه گذرنامه و یک ساعت از سامانه شرکت نفت قطع شود. در یک روز شاهد ۴ پایانه مرزی خواهیم بود.» بسته است و کل روند مرزی مختل شده است. ما با مخابرات در تماس بوده ایم و از آنها خواسته ایم تا سیستم های ارتباطی پایانه های مرزی را تثبیت کنند.

ماجرای عجیب عدم صدور ویزای پاکستان برای کامیون داران ایرانی

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل و بین بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباره علت توقف صدور روادید توسط نمایندگی های پاکستان در ایران برای کامیون داران ایرانی گفت: این موضوع در صلاحیت معاونت کنسولی وزارت امور خارجه است. با این حال، ما پیگیری هایی را انجام دادیم. صفری معاون وزیر امور خارجه همچنین با مقامات پاکستانی دیدار و با سفارت پاکستان در ایران مکاتبه کرد.

هدایتی افزود: نظر پاکستانی ها و سفارت پاکستان در تهران این است که هولوگرام یا برچسب روادید که باید توسط نمایندگی های پاکستان روی ویزا الصاق شود تکمیل شده است و این هولوگرام ها هنوز از اسلام آباد به ایران نرسیده است.

وی تاکید کرد: امروز با سفیر پاکستان دیداری داریم. این همسایه جنوب شرقی در سه شهر مشهد، زاهدان و تهران نمایندگی دارد که در تهران سفارت و در مشهد و زاهدان کنسولگری دارد. بیشتر درخواست های رانندگان ایرانی برای سفر به پاکستان از سوی انجمن های حمل و نقل استان های شرق کشور صورت می گیرد که امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.