کنگره ملی شهدای روحانی – قم | آیت الله اعرافی: منطق روحانیت تواضع در برابر مردم و غم آنان است – قم نیوز – اخبار استان های تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قمآیت الله علیرضا اعرافیه، مدیر سمینارهای کنگره چهار هزار شهید روحانی استان قم با حضور در مسجد قدس قم ضمن تسلیت شهادت امام صادق (ع) و آرزوی خیر مقدم برای عموم مردم، گفت: برای بسیاری از مردم. سال‌ها یادواره‌های مختلفی را برای بزرگداشت شهدا برگزار کرده‌اند و فعالیت‌های زیادی برای شناخت شهدای بزرگوار انجام داده‌اند که بسیار قدردان هستیم.

وی گفت: برگزاری این کنگره در خردادماه و در ایام شهادت امام صادق (ع) اسرارآمیز و قابل توجه است.

مدیر حوزه های علمیه تاکید کرد: امام شهدا در منشور روحانیت فرمودند: صدها سال است که روحانیت پشتیبان نیازمندان بوده است. مستضعفان همواره از علم زلال فقهای عظام سیراب شده اند و مجاهدت های علمی و فرهنگی آنان که به حق بیش از حرارت شهدا ارزش دارد، در دفاع از مقدسات دینی و زندان و آزار و اذیت، تلخی را متحمل شده اند. . زخم زبان ها را دیده و شنیده اند، شهدای گرانقدر را تقدیم حضور مقدس حق کرده اند. شهدای روحانیت تنها به شهدای مبارزه و جنگ ایران محدود نمی شوند. در تمام نهضت های مردمی، علمای اسلام اولین کسانی بودند که خون و شهادت بر پیشانیشان نقش بسته بود. کدام انقلاب مردمی و اسلامی را می دانیم که حوزه و روحانیت در آن پیشگام شهادت نبودند و پای چوبه دار نرفتند و اجساد مطهرش در پیاده روهای حوادث خونین به شهادت نرسیدند.

عضو فقیه شورای نگهبان گفت: ملت بزرگ و شریف ایران و محور اقتدار در دهه‌های گذشته بهای سنگینی پرداخته و بیش از 200 هزار شهید و 500 هزار جانباز و ده‌ها هزار اسیر و آزاده و ترورهای متعدد را به جان خریده‌اند. و تحمل چهل سال عذاب و هزاران آزمايش و ملت بزرگ ما رنجها را تحمل كرده است. این قیمت بالا برای چه بود؟ اگر عاشورا را تحلیل کنیم، می بینیم که امام حسین (ع) و یارانش قربانی شدند و معلوم می شود که هدف متعالی پشت این تلفات سنگین بوده است.

امام جمعه قم گفت: این جایزه برای اهداف کوچک نبود، امروز منطقه ای، محدود و …. برعکس، فعالیت نیروهای مسلح و بسیج و جوانان مجاهد و محور اقتدار ما انقلاب اسلامی بوده است.

آیت الله اعرافی بیان کرد: شهدا آمده اند تا ذهنیت منطقه را تغییر دهند و این پیام امام و شهداست. انقلاب اسلامی در عرصه های علمی، فرهنگی و دانشی دستاوردهای بسیاری داشت. بنیان یک گفتمان معرفتی جامع و مدرن در جهان؛ این بهای شهدای ما و شماست.

وی گفت: ملت ما امروز در معرض سنگین ترین و بی نظیرترین تهاجمات تاریخ در همه عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. لشکر کافر با تمام قوا جنگید; آنها بهتر می دانند چه رازهایی در ایران پنهان است. پیام های پنهان و آشکار چیست و با این درک به ما رسیدند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: دشمنان کور هستند. موتور محرکه انقلاب اسلامی شهدا، امام، مراجع، حوزه ها و دانشگاه ها و ملت رشید ایران هستند. ما با دشواری های زیادی مواجه هستیم، اما تغییر معادلات قدرت، دانش، علم، دانش و فرهنگ جهان نیازمند اتحاد، همبستگی، ایثار، فداکاری و پایداری در این مسیر نورانی است. شهدای ما ضامن پایداری و استقامت ما هستند.

عضو فقیه شورای نگهبان گفت: امروز علما، اساتید و بزرگان ما آمده اند تا با اسلام، رسول خدا، امام صادق (علیه السلام) و امام عهد و پیمان استقامت، استقامت و پایداری در راه خدا ببندند. عصر (عج) و شهدای گرانقدر.

امام جمعه قم گفت: برخی از شهدای روحانی مربوط به محدثان و محدثان و عصر غیبت صغری هستند; گروه دیگری از شهدای روحانی از قرن چهارم تا دوره معاصر سرشماری شده اند، اما دوران انقلاب اسلامی دوران جدید و جدید و تجربه ای کاملاً جدید ایجاد کرده است و در این مقطع حداقل 4000 شهید تقدیم کرده ایم.

آیت الله اعرافی گفت: حوزه علمیه و روحانیت باید مانند همیشه در حفظ اقتدار علمی، معنوی، اخلاقی و اجتماعی برای خدمت به مردم تلاش کنند. روحانیت در دوران دفاع مقدس در عین حال مبارز، مبلغ، گفتمان ساز و پشتیبانی لجستیکی بود.

وی گفت: شهدای روحانیت در سنین مختلف و از همه مذاهب مختلف حضور داشته اند. روحانیون داوطلب و فعال در صحنه حضور داشتند. میراث وصیت نامه و گنجینه پرافتخار شهدای ما راهنمای امروز ایران و جهان و محور مقاومت است و روحانیت ما مفتخر است که شهدا را در کنار مردم، آمیخته با مردم و فروتن در برابر مردم تقدیم کرده است. .

عضو شورای عالی حوزه های علمیه تاکید کرد: پیام شهدای ما به طلاب و روحانیون این است که حوزه انقلابی، حوزه ای در تراز انقلاب اسلامی، حوزه ای است که پاسخگوی نیازهای نسل جدید و حوزه ای است که پاسخگوی نیازهای نسل جدید است. به نیازهای بین المللی

عضو فقیه شورای نگهبان گفت: شهدا ما را به حضور در صحنه های انقلاب، دفاع از انقلاب و ارزش های الهی فرا می خوانند. حوزه دوران انقلاب باید پیرو شهدای والامقام باشد و ویژگی های آن با حوزه دوران انزوا متفاوت باشد. ما علما و روحانیون آمده ایم تا به شهدای بزرگمان بپیوندیم. با رهبران محترم و مراجع عالیقدر پیمان جهاد آموزشی، علمی، اجتماعی و سیاسی منعقد می کنیم. وظیفه ما این است که چشمانمان را باز کنیم و در موقعیت های مختلف بینش عالی داشته باشیم.

امام جمعه قم گفت: پیام این اجلاس به ملت ایران و محور مقاومت این است که روحانیت نیز بر همین ویژگی های زهد، قناعت و محبوبیت استوار است. البته ممکن است در میان روحانیون استثنائات نادرستی وجود داشته باشد; اما منطق روحانیت تواضع نسبت به مردم و درد آنهاست و ما این صفات را با تمام وجود حفظ خواهیم کرد.

آیت الله اعرافی گفت: ما عمامه خود را نشانه مقاومت، کفن های مقاومت و پرچم مقاومت برای انکار و شهادت می دانیم. همه حاضر نیستند خود را فدا کنند، حوزه جای او نخواهد بود و نباید لباس روحانیت را بپوشد.

وی گفت: پیام پایانی این اجلاس خطاب به دشمنان امت اسلامی و محور مقاومت است. امروز هم روحانیت ما، هم حوزه علمیه ما، هم دانشگاه ما و همه اقشار و نیروهای مسلح ما مثل دوران دفاع مقدس در صحنه هستند. به دشمنان اعلام می کنیم: آسوده باشید و راه به جایی نخواهید برد و این ملت در کنار رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا در مقابل شما و اهداف شوم شما ایستادگی خواهد کرد.

یکی از اعضای شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: رهبران ما این مسیر را طی خواهند کرد و امیدواریم این جلسه ظرفیتی مضاعف برای پیمودن این مسیر به ما بدهد.

انتهای پیام/