اصفهان درگیر ریزگردها در ماه آینده / خرداد گرم نخواهد بود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

نوید حاجی بابایی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه کمبود بارندگی و فعال شدن کانون های گرد و غبار مشکلی در استان نیست بلکه کل کشور و کشورهای عراق و عراق و سوریه را تحت تاثیر قرار می دهد، اظهار داشت: این مشکل در استان وجود ندارد. فعال شود.

وی با اشاره به اینکه طی دو هفته گذشته بسیاری از نقاط استان اصفهان از اواسط اردیبهشت ماه درگیر گرد و غبار بوده است، خاطرنشان کرد: کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی به دلیل تشکیل گرد و غبار در خرداد ماه در بیشتر نقاط استان و نیمه شمالی ادامه خواهد داشت. ، مناطق شرقی و مرکزی استان بدتر خواهد بود.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان گفت: اصفهان امسال با کانون های گرد و غبار خارجی از کشور عراق و کشور و استان درگیر بوده و شرایط کاهش کیفیت هوا تا یک ماه آینده ادامه دارد.

افزایش شاخص های آلودگی هوا و حفظ این شرایط در خرداد

حاجی بابایی با اشاره به افزایش شاخص های آلودگی هوا و تداوم چنین شرایطی در خرداد ماه توصیه کرد: هموطنان به ویژه اقشار آسیب پذیر مانند افراد دارای مشکلات تنفسی و قلبی، افراد مسن و کودکان در صورت امکان در این مدت از تردد و فعالیت غیرضروری خودداری کنند. ورزش های فضای باز.

وی وضعیت بارندگی استان را تا کنون در سال هیدرولوژیکی 1400-1401 برشمرد و افزود: میانگین وزن بارندگی استان اصفهان از ابتدای سال پربارش (مهرماه) تاکنون 114.91 میلی متر بوده در حالی که در همین زمان در سال گذشته 122 میلی متر بوده است. و در دراز مدت تا امروز 200 میلی متر بوده است.

حاجی بابایی ادامه داد: امسال بارندگی استان نسبت به میانگین بلندمدت 28 درصد کاهش داشته اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد افزایش داشته است.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به خشکی حوزه گاوخونی و کم بارشی در مرکز و شرق استان گفت: بسیاری از نقاط استان در گذشته بارندگی قابل توجهی نداشته است. 2 سال. و همین امر باعث خشکسالی های شدید کوتاه مدت و بلند مدت در استان شده است.

حاجی بابایی گفت: در حال حاضر 90 درصد استان درگیر خشکسالی است و این وضعیت در نیمه مرکزی و شرقی اصفهان در کوتاه مدت و بلندمدت حائز اهمیت است.

وی در خصوص وضعیت دمایی استان در آخرین ماه بهار گفت: دمای استان در این ماه نسبت به میانگین یک درجه گرمتر از حد معمول (عادی) است، دراز مدت اما خرداد گرمی نخواهیم داشت. در پیش.”