همگرایی اتحادیه میهنی کردستان و حزب دمکرات کردستان و تأثیر آن بر بن بست سیاسی عراق

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، قصی عباس، نماینده سابق پارلمان عراق گفت: تلاش ها برای از بین بردن چارچوب هماهنگی همه شکست خورده است. چارچوب هماهنگی با وجود توطئه های داخلی و خارجی منسجم است.

وی افزود: چارچوب هماهنگی در راستای برنامه نمایندگان مستقل است. مستقل ها کمیته گفتگو با گروه های سیاسی تشکیل دادند. ائتلاف سه حزبی متشکل از صدر، حزب دمکرات و السیاده از پیشنهاد نمایندگان مستقل حمایت نکردند.

قصی عباس گفت: «مردم عراق به یک نماینده مستقل امیدوارند. چارچوب هماهنگی از جلسه در سراسر میز پشتیبانی می کند. سرسختی ائتلاف سه جانبه اوضاع سیاسی را پیچیده کرد.

وی در خصوص رویکرد اتحادیه میهنی و حزب دمکرات گفت: هیچ نگرانی و ترسی از این بابت وجود ندارد. هر چه این دو نزدیکتر شوند، دو سوم مورد نظر (برای جلسه ریاست جمهوری) محقق نخواهد شد.

وی افزود: صدر انتخاب مجدد الکاظمی را بعید می دانست.

ابتکار نمایندگان مستقل دو حزب بزرگ کردی را گرد هم آورد

علی المشکور، یکی از اعضای پارلمان عراق، گفت: «تحولات در جنبش «توسعه» طبیعی است. رهبر این سازمان دیکتاتوری عمل می کرد و تصمیمات خودسرانه می گرفت.

وی افزود: برنامه استقلالی ها همچنان پابرجاست. در مورد شایعه انحلال مجلس، هیچ تضمینی وجود ندارد که در صورت انحلال مجلس، بن بست پایان یابد.

المشکور گفت که پروژه نمایندگان مستقل کرد منجر به همگرایی شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح نمایندگان مستقل به درخواست فراکسیون صدر و چارچوب هماهنگی مطرح شده است، ادامه داد: نام نخست وزیری که انتخاب می شود جنجالی نخواهد بود.

دیدار الکاظمی با نمایندگان مستقل

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق برای پایان دادن به بن بست سیاسی با تعدادی از نمایندگان مستقل پارلمان عراق دیدار کرد.

در این نشست بر ضرورت خروج از بن بست سیاسی تاکید شد.

طرح نمایندگان مستقل نمی تواند روند سیاسی را از رکود خارج کند

مجاش التمیمی، تحلیلگر عراقی گفت: «صدر فعلی طرح مستقل ها را نمی پذیرد. بیت شیعه اگر تصمیمی بگیرد حتماً وارد عمل می شود.

وی افزود: همگرایی اتحادیه میهنی و حزب دمکرات بحران را حل نمی کند و نمی توان روی آن حساب باز کرد.

او گفت: «جنبش‌های نوظهور مانند Extension تاکنون بسیار ضعیف عمل کرده‌اند. طرح نمایندگان مستقل جدی نیست و قدرت حل بحران را ندارد.

التمیمی گفت که قوه قضاییه در صورت بروز ناآرامی های سیاسی انحلال پارلمان را بررسی خواهد کرد.

این تحلیلگر عراقی در پایان خاطرنشان کرد: شکست گروه های سیاسی منجر به انقلاب گرسنگان در آینده خواهد شد.

همگرایی کرد و کرد و اصرار اتحادیه میهنی بر نامزدی برهم صالح

در همین حال العربی الجدید در گزارشی با اشاره به مذاکرات دو حزب اصلی کردستان گفت: پس از ماه ها قطع روابط اتحادیه میهنی کردستان و حزب دمکرات کردستان عراق، آنها به میز مذاکره بازگشتند تا نامزدی برای ریاست جمهوری عراق پیدا کنید.طبق سنت سیاسی عراق، از سال 2003، آنها باید کرد باشند.

منابع کرد در اربیل و سلیمانیه گفتند که از سرگیری مذاکرات بخشی از طرح حزب دمکرات برای بحث در مورد موضوعاتی مانند تعیین استاندار کرکوک، پست های دولتی در منطقه و دولت مرکزی در بغداد است.

از سرگیری مذاکرات بین دو طرف همزمان با سفر ناگهانی نیچروان بارزانی رهبر منطقه به سلیمانیه بود که با بافل طالبانی، رئیس مشترک اتحادیه میهنی و دیگر رهبران حزب و همچنین ژنرال صلاح الدین بهاء اول دیدار کرد. دبیر اتحادیه اسلامی و علی باپیر رئیس جماعت عدل دیدار و گفتگو کردند.

منابع کردی می گویند که حزب دمکرات در مورد نامزدی برهم صالح برای ریاست جمهوری نرمش کرده است و این به دنبال مخالفت های قبلی این حزب و کلید حل بحران درون مجلس است.سیاست کردستان.

یک سیاستمدار برجسته کرد از اقلیم کردستان توافق برای از سرگیری مذاکرات از طریق نمایندگان دو حزب را خوب و تشویق گروه های سیاسی شیعه در بغداد برای از سرگیری مذاکرات برای پایان دادن به اختلافات بر سر انتخاب نخست وزیر جدید عراق خواند.

جلسات جدیدی در راه است

دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان روز چهارشنبه با نظارت نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان نشست مشترکی در اربیل برگزار می کند.

دلشاد شهاب گفت: در پی سفر بارزانی به سلیمانیه و در راستای تلاش برای گرد هم آوردن دیدگاه‌های گروه‌های سیاسی در منطقه، دو حزب اصلی کرد امروز چهارشنبه در مقر اقلیم کردستان نشستی برگزار می‌کنند. مشاور دولت اقلیم کردستان عراق

از سوی دیگر غیاث سورچی یکی از رهبران اتحادیه میهنی کردستان اعلام کرد: هدف از از سرگیری مذاکرات پایان دادن به اختلافات و اتحاد دیدگاه های مردم کردستان است. به ویژه در حوزه نامزد ریاست جمهوری. “

وی فضای میان بارزانی و طالبانی را بسیار خوب توصیف کرد و بر سر مسائل مشترک از جمله پایان تنش های رسانه ای بین دو طرف به توافق رسید تا زمینه گفت و گو در روزهای آینده فراهم شود.

سورچی در عین حال تاکید کرد که اختلافات سیاسی دو طرف در یک یا دو جلسه حل نخواهد شد، بلکه یکشنبه گذشته بابی مذاکرات جدیدی را برای توافق بر سر موضوعات مورد اختلاف دیگر علاوه بر موضوع ریاست جمهوری آغاز خواهد کرد.

او بر تعهد حزبش به نامزدی برهم صالح برای ریاست جمهوری عراق تاکید کرد.

اختلافات کردها و کردها فرصتی برای حل بن بست سیاسی عراق است

مهدی عبدالکریم، یکی از اعضای حزب دمکرات کردستان گفت: نشست سلیمانیه بین بارزانی و طالبانی منجر به از سرگیری مذاکرات شد و در روزهای آینده شاهد برگزاری نشست‌های بیشتر بین طرفین برای حل همه اختلافات بر سر اساس آن خواهیم بود. توافق. الزامات را تحمیل نکنیم».

وی گفت: «حل اختلافات میان مردم کرد، بن بست سیاسی در عراق را از بین می برد. ما به طور جدی می خواهیم به اختلافات پایان دهیم تا به بحران تشکیل دولت جدید پایان دهیم. همه چیز به نتیجه مذاکرات و مذاکرات در روزهای آینده بستگی دارد.

اتحادیه میهنی به تعهدات خود پایبند است

علی الفتلاوی، یکی از اعضای برجسته چارچوب هماهنگی شیعیان برای ازسرگیری مذاکرات کردها و کردها، گفت که اتحادیه میهنی از تعهدات خود در قبال شورای هماهنگی چشم پوشی نخواهد کرد.

وی افزود: مذاکرات در داخل اقلیم کردستان با هدف روشن شدن تکلیف نامزد ریاست جمهوری است نه ایجاد ائتلاف های سیاسی جدید. اتحادیه میهنی در تماس مستمر با رهبران چارچوب هماهنگی است و قصد ندارد به سمت ائتلاف سه جانبه (صدر، حزب دمکرات و السیاده) حرکت کند و این موضوع پیش از این از سوی رهبران اتحادیه میهنی تاکید شده است. پس از نشست اخیر سلیمانیه

نشست سلیمانیه و افزایش شانس برهم صالح برای تصدی ریاست جمهوری

احمد الشریفی، تحلیلگر عراقی، می گوید: «نشانه هایی از حل و فصل اختلافات در جامعه کردی در دیدار بارزانی و طالبانی در سلیمانیه علنی شد و به نظر می رسد آنچه در مورد فضای مثبت فاش شد، پایه گذار یک تفاهم کلی باشد. توافق بین آنها.”

وی افزود: حل اختلافات میان مردم کرد بر کل بحران سیاسی عراق تأثیر می گذارد. این نشست شانس برهم صالح را برای نامزدی برای دور دوم افزایش داد، به خصوص که اتحادیه میهنی اصرار دارد.

الشریفی گفت که حزب دمکرات با اراده و فشار رهبر جناح صدر برای اطمینان از حد نصاب برای انتخاب رئیس جمهور شکست خورد. توافق نهایی بین اتحادیه میهنی و دموکرات ها، گروه های سیاسی را به سمت یافتن راه حل هایی برای این بحران سوق می دهد.

لازم به ذکر است که ریاست جمهوری عراق اختیارات اجرایی ندارد و طبق قانون اساسی مصوب 2005 که به همه پرسی گذاشته شد، تمامی اختیارات اجرایی به رئیس دولت (نخست وزیر) داده شده و رئیس جمهور دارای وظایف تشریفاتی است. مسئولیت اعطای نشان های دولتی، ارائه لوایح، نمایندگی عراق در مجامع بین المللی و معرفی نامزدی از فراکسیون اکثریت پارلمان برای تشکیل دولت را بر عهده دارد.

بر اساس قانون اساسی عراق، نمایندگان پارلمان یکی از نامزدها را با اکثریت دو سوم آرا انتخاب می کنند که به این معنی است که برای کسب ریاست جمهوری عراق، 220 رای از مجموع 329 نماینده پارلمان مورد نیاز است.

اما اگر همه نامزدها دو سوم آرا را در پارلمان کسب نکنند، در دومین رای گیری بین دو نامزدی که بیشترین آرا را به دست آورده اند، نامزدی که بیشترین آرا را به دست آورده باشد به عنوان رئیس جمهور عراق معرفی می شود.

پس از روند قانون اساسی، رئیس جمهور جدید باید ظرف 15 روز یک نامزد اکثریت را برای تشکیل دولت جدید بر اساس اصل 76 قانون اساسی تعیین کند و نخست وزیر موقت 30 روز فرصت دارد تا کابینه خود را برای رای اعتماد به پارلمان معرفی کند.

اگر نخست وزیر منتخب نتواند رأی اعتماد پارلمان را کسب کند، رئیس جمهور نامزد دیگری را برای تشکیل دولت معرفی می کند، اما این بار قانون اساسی تصریح نکرده است که نخست وزیر جدید از فراکسیون اکثریت باشد.

انتهای پیام/