داروهای «نیم پولی» زودتر به دست بیماران می رسد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، بهرام دارایی در حاشیه نشست معاونان غذا و داروی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور با اشاره به اینکه دشمن مستقیم انگشت اتهام را به سوی تحریم غذا و دارو در ایران نشانه رفته است، گفت: اهمیت مکانیسم های سلامت در جهان امروز پاندمی کرونا روز به روز اهمیت بیشتری پیدا کرده است و یک کشور می‌توان گفت در حال پیشرفت است که همه شاخص‌ها در حوزه غذا و دارو را داشته باشد که در حوزه سلامت بسیار مهم است.

دشمنان به دنبال ضربه زدن به نظام سلامت ایران هستند و در مقابل ما با تکیه بر توان متخصصان داخلی تمام تلاش خود را می کنیم. داروها را خودمان تامین می کنیم اما مواد اولیه مورد نیاز خود را نیاز داریم. ارز تخصیص داده شود. زمانی که تحریم هستیم، واریز ارز در کشور با تاخیر انجام می شود و در برخی محصولات، طرف مقابل تاخیر را نمی پذیرد. مانند برخی از شرکت های تولید کننده شیر خشک و دارو برای برخی بیماران مانند تالاسمی که به دلیل جریمه های موجود موانع زیادی برای این گروه ها ایجاد کرده است.

دارایی افزود: با تصویب مجلس ارز نیمایی جایگزین ارز ترجیحی شد تاخیر به حداقل رساندن و رسیدن دارو در کمترین زمان برای عموم مردم به ویژه بیماران خاص، صعب العلاج و مزمن که دارای 400 قرص هستند.

داروهای خانه به خانه برای بیماران خاص

وی با تاکید بر اینکه تا پایان خرداد ماه سال 1401 طرح تحویل دارو به درب منازل ویژه اجرا می شود، گفت: در دولت سیزدهم توجه ویژه ای به حوزه های مختلف بهداشتی از جمله غذا و دارو شد و ما در این زمینه اقدام کردیم. باور کنید که ما می توانیم بهترین قیمت را به مردم ارائه دهیم.

کاهش 13 درصدی تورم دارویی

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تورم دارو در دولت سیزدهم 13 درصد از 43 درصد در دولت قبل به 30 درصد کاهش یافت، تاکید کرد: تحویل خواهد شد. علاوه بر این، با حمایت شرکت های دارویی، برای جلوگیری از احتکار و سودجویی، نظارت بیشتری را ادامه خواهیم داد.

دارایی با اشاره به اینکه با شرکت هایی که سیستم توزیع را مختل کنند برابر قانون برخورد می شود، گفت: تامین انسولین لازم برای بیماران دیابتی مشکلی ندارد و این روش در سایر داروهای ویژه بیماران نیز وجود دارد.