رکورد سفارش آیفون در 2 ماهه امسال به اندازه کل مصرف 1400 – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا پیمان پاک امروز در حاشیه همایش تجاری مشترک ایران و روسیه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ارز یارانه ای برای واردات کالاهای لوکس و کالاهای مصرفی مانند آیفون تخصیص نمی یابد، گفت: ارز یارانه ای برای واردات کالاهای لوکس و مصرفی مانند آیفون اختصاص نمی یابد. در دو ماهه اول سال جاری بیشتر از کل نیازهای کشور، سال گذشته سفارش واردات آیفون ثبت شد. برای اینکه مردم نگران نباشند و به اندازه نوع کالا واردات داشته باشند و فریب خلق و خوی ایجاد شده توسط برخی از دلالان و واردکنندگان مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون را نخورند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران درباره واردات مواد غذایی نیز گفت: با توجه به ذخایر استراتژیک غذایی و واردات مناسب در کشور مشکلی نداریم اما در دنیا در دو یا سه ماه مانده به فصل برداشت ممکن است وجود داشته باشد. مشکلات اما در کشور ما با توجه به ذخایر استراتژیک مناسب و واردات کافی است و مشکل تامین نداریم.

پیمان پاک خاطرنشان کرد: 70 تا 80 درصد نیاز کشور خریداری شده و ذخایر داریم بنابراین مشکلی برای ذخایر و مایحتاج اولیه در کشور وجود ندارد.

او مقررات واردات را تغییر داد ته‌لنجی وی همچنین گفت: این آیین نامه در داخل دولت تهیه شده و به زودی اصلاح می شود، اما نباید انتظار داشت که همه موارد در سالهای گذشته یک مشکل داشت که ظرف سه ماه در دولت تکمیل می شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران همچنین با بیان اینکه سامانه گمرکی به سامانه کلی تجارت متصل نیست، گفت: این مشکل از قبل وجود دارد، اما وزارت اقتصاد در تلاش است تا سامانه گمرک را به سامانه تجارت جهانی متصل کند.

این پیمان نیز نگران کننده است سوال وی در خصوص حجم مبادلات کشور در دو ماه گذشته گفت: به دلیل اینکه سامانه گمرک به سامانه تجارت جهانی متصل نیست، تعداد دقیق آن را نمی دانم، اما اگر این سامانه به صورت خطی وصل شود، عدد دقیق می تواند باشد. اعلام شود.» در حال حاضر مطابق با گزارش های فصلی گمرک، حجم تجارت کشور اعلام می شود.

معاون وزیر صمت وی در خصوص واردات کالاهای مصرفی از جمله مربا به کشور گفت: بر اساس قوانین واردات کالاهای مصرفی برای تولید داخل ممنوع است اما در مورد مربا که 3 میلیون دلار است، واردات کالاهای مصرفی در داخل کشور ممنوع است. در واقع کنسانتره ای از میوه های گرمسیری است که به صورت مربا وارد می شود. البته می توان از آن به عنوان ماده مصرفی در سایر صنایع غذایی نیز استفاده کرد. البته واردات 3 میلیون دلاری در مقایسه با کل واردات 50 میلیارد دلاری رقم قابل توجهی نیست.

پیمان پاک درباره واردات کالاهای مصرفی نیز گفت: برخی از واردکنندگان می خواهند کالاهای مصرفی را از جیب ملت و ارز یارانه ای وارد کنند در حالی که نیمی از ارز باید برای واردات نهاده های تولید و مواد اولیه و ماشین آلات تخصیص یابد که در این حوزه انجام می شود. 70 تا 80 اینچ است نیم درصد پولی نیز به این کالاها تعلق می گیرد.

دولت قبل دیپلماسی اقتصادی را تعطیل کرد

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران همچنین درباره دیپلماسی اقتصادی دولت گفت: دولت قبل دیپلماسی اقتصادی را تعلیق کرد اما این دولت دیپلماسی اقتصادی را به صورت همه جانبه راه اندازی کرده است. در همین راستا رئیس جمهور از روسیه، عمان، قطر و کشورهای همسایه بازدید می کند تا به سایر کشورها پیام دهد که وقتی رهبر عالی کشور به توسعه تجارت با کشورها توجه کند، در این زمینه نیز توجه خواهد داشت. توسعه صورت خواهد گرفت. .

وی افزود: ایجاد اتاق های بازرگانی مشترک در کشورهای هدف وظیفه اتاق های بازرگانی است و ما به عنوان یک سازمان توسعه تجارت هم روابط تجاری را با سایر کشورها دنبال می کنیم و هم اتاق های بازرگانی مشترک را در کشورهای مقصد ایجاد می کنیم. این یک اتاق بازرگانی است.

معاون وزیر صمت وی در خصوص حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه گفت: این رقم در حال حاضر 4.1 میلیارد دلار است و در صورت فراهم شدن زیرساخت ها و شرایط، حجم مبادلات ایران و روسیه تا یکی دو سال آینده به 10 میلیارد دلار خواهد رسید. سال ها. “