دیدار و گفتگو با اسماعیل میرفخرایی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

بر اساس گزارش ها خبرگزاری مهر، دیدار با اسماعیل میرفخرایی و همایش «آموزش رسانه‌ای» امروز چهارشنبه ۴ خردادماه در فرشته فرهنگان برگزار می‌شود. اسماعیل میرفخرایی، تهیه کننده نویسنده، بنیانگذار برنامه های علمی رادیو و تلویزیون و از پیشگامان این رسانه در ایران است.

میرفخرایی در سال 1325 در تهران، بازار شیخ هادی به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در دبستان رشدیه به پایان رساند. دبیرستان رهنما میزبان میرفخرایی در رشته علوم طبیعی بود. سال 1343 زمان ورود ایشان به دانشکده علوم و زیست شناسی دانشگاه تهران است. شاید نخستین پایه ها و اندیشه های علاقه میرفخرایی به علم و مرزهای دانش در همین سال ها تقویت و شکل گرفت.

بنابراین، او در نوزده سالگی شروع به گفتن در این زمینه می کند. وی پس از فارغ التحصیلی در رشته زیست شناسی در سال 1345 به عنوان اولین مجری تلویزیون حضور یافت و پس از مدت کوتاهی به دلیل توانایی های فردی در ارائه صحیح برنامه به مردم برنامه های علمی را در تلویزیون ملی راه اندازی کرد.

در همان سال ها برای اخذ لیسانس برنامه نویسی رادیو و تلویزیون به آمریکا رفت و در رشته ارتباطات و آموزش نیز فوق لیسانس گرفت. پس از بازگشت به ایران و در محاصره چارچوب ها و ساختارهای رسانه ای، مدیر برنامه های علمی و فرهنگی شبکه تلویزیونی شد. در سال 1357 بازنشسته شد و پس از آن برای تکمیل تحصیلات خود به استرالیا رفت اما هنگام نوشتن پایان نامه دکتری از ارائه آن خودداری کرد و به ایران بازگشت. در نتیجه فصل دیگری از فعالیت های رسانه ای او باز می شود. برنامه های معماری ایرانی، جمعیت – حال – آینده، با طبیعت، نور، پیوند ایرانی، گنجینه زمانه، گفت و گو و ده ها برنامه دیگر حاصل تلاش و علاقه او به رسانه های این دوره است.

اسماعیل میرفخرایی در تمام سال‌های فعالیتش در رسانه‌های ایران، هرگز تنها به اجرای برنامه در تلویزیون یا رادیو اکتفا نکرد. وی تهیه کننده برنامه های مختلفی در این زمینه بر اساس هویت فنی و محتوای رسانه ای است. از این رو او را بر اساس خدمات رسانه ای گذشته و حال باید در تمام دوران فعالیت خود یک برنامه نویس تمام عیار دانست که حاصل آن تولید بالغ بر 500 برنامه در صدا و سیما است.

این نشست در قالب نوزدهمین نشست از سلسله نشست های عصر چهارشنبه بخارا ساعت 17 امروز چهارشنبه 4 خردادماه در مجموعه فرشته فرهنگان برگزار می شود.