کاهش نقش دلار در تجارت ایران و روسیه – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود خوانساری امروز در کنفرانس تجاری مشترک ایران و روسیه اظهار داشت: برای افزایش مبادلات ایران و روسیه در مرحله اول حجم مبادلات تجاری دو کشور به ۱۰ میلیارد دلار افزایش می یابد. در مرحله دوم روابط تجاری، تجارت به 20 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به منافع مشترک ایران و آسیای مرکزی و مرکزی و منطقه اوراسیا، افزود: تحریم های غیرقانونی غرب علیه روسیه زمینه را برای این کشور فراهم کرده است تا همکاری ها با ایران را در جهت توسعه بیشتر گسترش دهد. تحریم ها را خنثی کنید.» همچنین کاهش نقش دلار در تجارت ایران و روسیه یکی از زمینه های مهم افزایش همکاری های تجاری دو کشور است.

خواندن وی ادامه داد: حوزه همکاری های تجاری روسیه و ایران در زمینه دارو، اقلام پزشکی، مواد غذایی، دانه های روغنی است. توسعه کانتینرهای یخچالی و خطوط کشتیرانی نیز یکی از زمینه های توسعه روابط دو کشور است.

وی همچنین اتصال راه آهن ایران به روسیه از طریق ترکمنستان و قزاقستان و گسترش کالاهای ترانزیت و همچنین فعالیت گمرکی در جنوب روسیه با ایران را از جمله زمینه های همکاری تجاری دو کشور دانست.

خوانساری افزود: پس از سفر آقای رئیسی به روسیه و به ویژه پس از درگیری های اوکراین و روسیه، زمینه برای همکاری بیشتر ایران و روسیه فراهم شده است.

دعوت از فعالان اقتصادی روسیه برای سرمایه گذاری در ایران

بیشتر مهدی صفریوی ادامه داد: در ماه‌های اخیر تعامل خوبی بین مقامات دو کشور وجود داشته است که با سرمایه‌گذاری مشترک و استفاده از ظرفیت‌های خالی دو کشور می‌توان تجارت ایران و روسیه را توسعه داد. جمهوری اسلامی توجه ویژه ای به توسعه روابط کشورهای همسایه دارد و از جمله گسترش روابط تجاری با روسیه، جایگاه خوبی در سیاست های ما دارد.

وی با اعلام آمادگی وزارت امور خارجه برای تسهیل روابط تجاری ایران و روسیه، افزود: حوزه فعالیت سرمایه گذاران روسی در ایران برای تولید کالا، خدمات و صادرات به کشورهای همسایه در نظر گرفته شده است.