کسانی که وارد ادبیات دفاع مقدس می شوند آشنا به هنر و نوآوری – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر، فرهنگ و اندیشه _ هانیه علینژاد: کتاب «عباس توام بانو» روایت همسر، دختر و پسر شهید عباسعلی علیزاده مدافع حرم حضرت زینب(س) است که توسط راضیه تجار نوشته شده و توسط انتشارات روایت فتح منتشر شده است.

مرچنت در مورد روایت متفاوت خود در این کتاب می گوید: ذهن نویسنده باید خلاق باشد و سپس کلیشه ای که اگر باز هم از آن استفاده شود، مطمئناً توسط خوانندگان خوانده نمی شود. در طول تاریخ، نویسندگی ادبی در زمینه های مختلف بدیع بوده است. آنها دیدگاه جدیدی ارائه می دهند یا در نثر و زبان تغییراتی ایجاد می کنند. با این حال، در داستان سعی می کنند به روشی جدید پرداخت کنند. در اینجا هم از نظر نویسندگی سعی کردم به فرم جدی تری برسم تا از کلیشه ای که معمولاً رایج است فاصله بگیرم.

وی درباره تفاوت بیان و احساس شخصیت ها بیان کرد: شخصیت ها وقتی حرف می زنند متفاوت هستند. مسلم است که رزمنده و یار شهید و سرباز است، نوع بیان و احساسات با خانواده شهید که ارتباط بسیار نزدیکتری با هم دارند فرق می کند.

این نویسنده در ادامه این گفتگو گفت: گاهی که موضوعی را انتخاب می کنید به خصوص در رابطه با شهدا، گاهی نویسنده خیلی اذیت می شود. خود شهید برای ما بسیار باارزش است و در دل ما جای دارند و خودش حضور ندارد اما اطرافیان باید همکاری کنند و بتوانند مطالب خاص و جزئی و موثری در سیر تحول شهید و زندگی او بگویند. . برخی از اطرافیان شهدا غافل هستند و سعی می کنند از صفات در بیان خود استفاده کنند. این همان تراژدی است که ما اغلب داریم. اطرافیان در مورد ویژگی ها صحبت نمی کنند یا در برخی موارد حتی بعد از بیان پشیمان می شوند. ما را اذیت می کند. اما در این کار خانواده شهید یکی از بهترین افرادی بودند که بیشترین همکاری را داشتند. به خصوص همسر شهید، دختر شهید و پسرشان که با مصاحبه کننده ارتباطی نداشتند و من شخصا وارد آن شدم و اتفاقاً یکی از قسمت های کتاب که خیلی دوست داشتم، روایت است. فرزند شهید که آمیزه ای از تخیل و واقعیت است.

بازاریان همچنین با بیان اینکه به صدای معروف شهید علیزاده اشاره نکردند، گفتند: گاهی می بینید که داستان جایی در روایت ندارد و تبدیل به شعار می شود. اما شنیده بودم که این صدا توسط شهید در محل یا در موقعیت خاصی ضبط نشده است و آن هم برای زمان دیگری. به همین دلیل در کتاب درباره آن صحبت نکردم و فقط متن را پشت کتاب گذاشتیم.

وی در پایان استقبال مردم از این اثر را برجسته کرد و گفت: خوشبختانه کتاب های من با استقبال خوب مردم مواجه شده است اما واقعیت این است که نباید بد نوشته شود. یعنی افرادی وارد این عرصه شوند که تکنیک و نگارش را کاملا بلد باشند و علاوه بر آن نوآوری در کار داشته باشند تا گیر عموم بیفتند و ضرر نکنند. برخی از آثار یکبار مصرف هستند و برخی حتی یکبار مصرف نیستند و خوانده نمی شوند. نویسندگانی که توانایی دارند و از زوایای جدید به موضوع نگاه می کنند باید در این زمینه حضور داشته باشند تا مردم بتوانند ارتباط برقرار کنند. حس کار و اخلاص بسیار مهم است.