تفاهم نامه حمل و نقل ریلی با کشورهای آسیای میانه امضا شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

نمایندگان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آستانه سفر حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی به ترکمنستان برای برگزاری اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در عشق آباد، با همتایان ترکمنستانی و قزاقستانی خود قراردادهای ریلی امضا کردند. ا.

آمین ?? مدیرکل دفتر بازاریابی و امور سازمانی وزارت راه و شهرسازی گفت ?? وی درباره قراردادهای حمل و نقل ایران با کشورهای منطقه CEE به مهر گفت: جلسات متعددی در سطح کارشناسی و همچنین در سطح وزیران بین وزارتخانه های حمل و نقل کشورهای عضو CEE برگزار می شود.

جزئیات توافقنامه مبادله راه آهن ایران و ترکمنستان 0 قزاقستان در دو جهت

وی افزود: یکی از کریدورهای تعریف شده در ECO کریدور KTI (قزاقستان-ترکمنستان-ایران) است. این کریدور قدمتی طولانی دارد و اسناد این تفاهم نامه بین سه کشور مبادله شد.

?? وی ادامه داد: از سوی دیگر دسترسی ریلی را از طریق دو جاده ایران، قزاقستان و ترکمنستان برقرار کرده ایم. ا; یکی مسیر مستقیم از اینجا به ترکمنستان و سپس قزاقستان و دیگری مسیر غیر مستقیم سرخس به ترکمنستان، ازبکستان و قزاقستان.

وی افزود: خط ریلی ما به ترکمنستان از طریق سرخس می تواند به جین متصل شود و از طریق آن به روسیه که یک مسیر مهم مواصلاتی است می رسد. در همین حال خط ریلی اینچه به ترکمنستان و به بندر می رود آکتائو همچنین به قزاقستان متصل می شود.

مدیرکل بازاریابی وزارت راه و شهرسازی خواستار امضای مجدد پروتکل ریلی ایران – ترکمنستان – قزاقستان برای تاکید بیشتر بر تداوم همکاری‌ها شد و خاطرنشان کرد: امکان بهره‌مندی بنگاه‌های خصوصی از گشایش‌هایی که در پی خواهد داشت وجود دارد. امضای این تفاهم نامه

وی در خصوص کریدورهای جاده ای ایران با اعضای اکو گفت: در عشق آباد توافقی در این زمینه وجود دارد، اما ارتباط جاده ای ما با ترکمنستان در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا و بسته شدن مرزهای کشور توسط دولت مرکزی برای جلوگیری از شیوع این بیماری است. مبادله تریلر و تریلر؛ تریلرها از تراکتور جدا شده و پس از ارسال کالا به مقصد بازگردانده شده و به تریلی که در مرز منتظر است وصل می شود.

نقش اجلاس شانگهای در افزایش تجارت جاده ای ایران با آسیای میانه

?? درباره باز شدن یا نشدن روابط ایران و ترکمنستان پس از نشست شانگهای؟ وی گفت: پس از نشست شانگهای بود که در پی مذاکرات دو طرف، مرز جاده ای اینچه برون علاوه بر مرز ریلی بازگشایی شد. مبادلات تریلر ما با کامیون های ترکمن فقط در مرز سرخس و لطف آباد بود که اخیرا اینچه برون نیز به آن اضافه شده است. طرفین مایل به افزایش تجارت هستند. اما دولت عشق آباد تصمیم گرفت برای جلوگیری از گسترش تاج، اتباع خارجی را نپذیرد. ما در حال مذاکره برای رفع این محدودیت ها هستیم.

تجارت دریایی ایران با قزاقستان و روسیه شروع به استفاده از کشتی های رو در رو کرد

این مقام مسئول تبادل دریایی ایران و قزاقستان از طریق بنادر شمال ایران با بندر است آکتائو وی گفت: در حال حاضر این روابط برقرار شده و با لنج بر روی کشتی ها (کامیون های باری) شاهد ارتباط دریایی بنادر شمال ایران با بنادر هستیم. ائوی ما بنادر قزاقستان و روسیه هستیم. سایر کشتی های باری مرتبط با ناوبری خزر در حال حاضر در دریای خزر فعال هستند. ا.