خدمتی که با هزینه شرکت پست تمام شد/ ما را در مقابل فرهنگیان قرار ندهید – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه رادیویی چهارراه فرهنگ صبح امروز شنبه ششم آذرماه در گفتگو با رمضانعلی سبحانی فر مدیرعامل شرکت پست ایران از رادیو پخش شد.

سبحانی فر در ابتدای این برنامه با اشاره به حضور شرکت پست در نمایشگاه مجازی کتاب در سال گذشته، گفت: ابتدا از رادیو گفتگو تشکر می کنم که فرصتی را در اختیار شرکت ملی پست قرار داد تا وقایع آن چند نفر را بازگو کند. روزها به مردم به صورت یک طرفه «نباش، پارسال اولین نمایشگاه مجازی کتاب را در تهران دیدیم؛ در هیچ جای دنیا ندیدیم که نمایشگاه کتاب با فروش کتاب مصادف شود؛ اما در مدت 10 روز، تقریباً یک میلیون و 250000 جلد کتاب به 850000 آدرس ارسال شد.

وی افزود: همکاران من در شرکت پست در شرایط بسیار سختی مشغول به کار بودند و برای ارسال کتاب های فروخته شده به خریداران بالغ بر 2 میلیارد تومان هزینه کردیم. این پول توسط شرکت پست هزینه شده است. چون دغدغه فرهنگی داشت.

مدیرعامل شرکت پست در گفتگو با ناشران و علاقه مندان به کتاب گفت: خوانندگان و ناشران کتاب باید توجه داشته باشند که شرکت ملی پست از بودجه دولتی استفاده نمی کند و یک شرکت دیده بان درآمد و هزینه است. یعنی باید درآمد داشته باشد تا بتواند مخارجش را تامین کند. بنابراین از بودجه عمومی استفاده نمی کند. با این حال، ما از جیب خودمان پول زیادی خرج کردیم تا کتاب هایی را که مردم سال گذشته خریدند، به دست آوریم. همان زمان به معاون سابق فرهنگی (محسن جوادی) وزارت ارشاد گفتم که ما به دنبال درآمد نیستیم. اما حداقل هر کاری که از دستمان بر می آید برای پوشش هزینه ها انجام دهیم. این اتفاق نیفتاد، اما ما انجام دادیم.

وی ادامه داد: ما در این زمینه دو نوع خدمات داریم. یکی برای خدماتی که پشت پیشخوان ارائه می دهیم و بخشی دیگر برای خدمات خارج از پیشخوان. ارائه دهندگان خدمات شرکت پشت پیشخوان سعی می کنند از ناشران حمایت کنند و تمام تلاش خود را انجام دهند. اما زمانی که کار اضافی از شرکت پست درخواست می شود و هزینه های قابل توجهی به ما تحمیل می شود، باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

مدیرعامل پست جمهوری اسلامی ایران با گلایه از صحبت های مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد گفت: شنیدن آن حرف ها واقعا دردناک است. بحث در مورد نمایشگاه مجازی مجزا; اما کارهایی که در طول سال بر اساس قراردادی که با کتابفروشی بسته ایم نیز بخش مهمی از کار ماست. زیرا ما خدمات گسترده ای را به ناشران ارائه می دهیم. این بدان معناست که ما نیز در طول سال تخفیف های ویژه ناشر داریم و خدمات را با بهترین و ارزان ترین خدمات ارائه می دهیم.

سبحانی فر گفت: قرارداد سالانه خانه کتاب با شرکت پست در شهریور 1400 به پایان رسید، قرارداد ما با خانه کتاب تمام شد و چند بار درخواست کتبی داشتیم که دوستان بیایند و قرارداد را تمدید کنند. در شرایط فعلی چه جوابی به دستگاه های نظارتی بدهم و چگونه بگویم بدون قرارداد با دوستان کار می کنم؟ من باید مسئولیت پذیر باشم؛ چندین بار مکاتبه کردیم و در نهایت دو ماه مهلت خواستیم تا با توافق قرارداد جدیدی ببندیم. اما هنوز قرارداد جدیدی منعقد نشده است و سیستم های نظارتی ما را در قبال فعالیت بدون قرارداد شرکت پست پاسخگو می دانند.

وی با اشاره به بدهی های وزارت ارشاد گفت: هنوز یک میلیارد و 200 میلیون تومان از بدهی های شرکت ملی پست پرداخت نشده و بدون قرارداد کار می کنیم. آیا این انصاف بود که دوستان مصاحبه کردند و گفتند سرویس تعطیل است و شرکت پست به مردم فرهنگ خدمات نمی دهد؟ ما برادری خود را ثابت کرده ایم و اکنون نوبت به مسئولان وزارت فرهنگ رسیده است. ما قرارداد را به مدت دو ماه تمدید کردیم. امروز ما بدون قرارداد خدمت می کنیم. از سوی دیگر، آنها بدهی خود را پرداخت نکرده اند. ما هنوز در حال کار هستیم. با تمام مشکلات سیستم های نظارتی که از من قرارداد می خواستند، یک روز مجبور شدیم سرویس را قطع کنیم و بعد دیدیم چند نفر از دوستان صحبت می کنند. دوستان در مصاحبه ها نگفتند که ما بدهی خود را پرداخت نکرده ایم و قرارداد نداریم و اداره پست مجبور به تعطیلی سرویس شده است. از طرفی فقط به این مشکل پرداختند که شرکت پست خدماتی ارائه نمی دهد! من فکر می کنم این نوع مصاحبه ها جفا علیه ما و کارمندان زحمتکش شرکت پست است که شبانه روز خدمت می کنند و اکنون چنین سخنانی می شنوند.

مدیرعامل شرکت پست با اشاره به آینده تعاملات پستی بین پست ایران و خانه کتاب و ادبیات، گفت: پس از قطع شدن سامانه خدمات پست، دوستان با ما تماس گرفتند و برای اثبات این موضوع یک شبه سامانه را وصل کردیم. ما به فرهنگ اهمیت می دهیم و ما نمی خواهیم به سازمان انتشارات آسیبی وارد شود. تا امروز هیچ قراردادی منعقد نشده و همچنان در حال ارائه خدمات هستیم. پس لطفا ما را در مقابل لایه فرهنگی قرار ندهید. قرار است به زودی ملاقاتی داشته باشیم و امیدوارم به زودی شاهد انعقاد قرارداد جدیدی باشیم تا مشکلی برای ارائه خدمات پیش نیاید و امسال حضور فعالی در نمایشگاه مجازی کتاب داشته باشیم زیرا خوب است.